کد خبر: ۴۹۶۰۶
تعداد بازدید: ۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
از میان معادن ملی می توان به سنگ آهن چادرملو اردکان، زغال سنگ بافق( 2معدن)، سرب و روی مهدی آباد مهریز و اورانیوم اشاره کرد.که ذخیره قطعی معادن استان یزد 2 میلیارد تن برآورد شده است.

به گزارش تجارت امروز، در یزد بیش از 50 نوع اندیس معدنی وجود دارد. یزدچهارمین استان توسعه یافته صنعتی است، رتبه دوم تولید محصولات نساجی و نیز رتبه سوم تولید فولاد را در سطح ملی دارد.
 اکنون بیش از 800 نوع کالا در کارخانه های استان یزد تولید می شود و در آینده از لحاظ تولید سنگ آهن، خاک صنعتی و باریت رتبه نخست را از آن خود خواهد کرد.
رئیس خانه معدن یزد یادآورد شد: متقاضیان 275 فقره پروانه صدور اکتشاف در حال فعالیت هستند که منجر به صدور گواهی کشف و پروانه بهره برداری می شود با آنکه با توجه به ظرفیت های بالای این بخش، 11 هزار و 500 نفر در این حوزه مشغول کار هستند.
یزد از نظر ذخیره معدن سرب و روی در کشور در صدر قرار دارد و تا سال آینده ذخایر موجود این بخش بالفعل خواهد شد.
یزد به دلیل واقع شدن در مرکز ایران و فرو افتادگی کویر مرکزی و وجود چند گسل فعال، بستر ذخایر معدنی متعددی است که وجود این معادن مزیتی برای استان هست.
وی برای توسعه فعالیت های معدنی پیشنهاد کرد: در کوتاه مدت باید روند بروکراسی اداری برای صدور مجوزهای معادن کاهش یابد.
 ایجاد ساز و کار حمایتی در شرایط رکود، قیمت‌ گذاری عادلانه زنجیره فولاد و توزیع منطقی سود در این ارتباط از دیگر راهکارهای حل مشکل این حوزه است.
این فعال حوزه معدن استان در ادامه ایجاد مناطق دارای زیرساخت های مناسب در مراکز تمرکز معادن، ساخت صنایع مواد ناریه به منظور ایمنی بیشتر، تربیت نیروی کار ماهر و متخصص معدنی، ایجاد منطقه ویژه فرآوری پیگیری تمرکز و توسعه اکتشاف عمیق در استان و تقویت صندوق بیمه معادن در سطح ملی را از دیگر راهکارهای رفع مشکل این بخش اعلام کرد.
انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری