کد خبر: ۴۹۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
فرماندار میبد استان یزد با اشاره به تولید 40 درصد از کاشی و سرامیک کشور در این شهرستان گفت: با افزایش 70 درصدی مصرف آب مواجه هستیم.

به گزارش تجارت امروز، حسین فلاح  افزود: از میبد به عنوان یک شهر صنعتی با پیشینه‌ بالای تاریخی در استان یزد یاد می‌کند که اکنون در قالب 32 واحد صنعتی 40 درصد کاشی و سرامیک تولیدی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که صنعت میبد و اقتصاد این شهرستان بر پایه کاشی و سرامیک استوار شده است، افزود: تاکنون ۸۰ درصد از واحدهای کاشی و سرامیک شهرستان به بهره‌برداری کامل رسیده و بقیه در مراحل گرفتن مجوز ایجاد و پروانه بهره‌برداری یا مراحل ساخت و بهره‌برداری کامل هستند.

به گفته فرماندار میبد، واحدهای در حال فعالیت کاشی و سرامیک این شهرستان با ظرفیت‌های متوسط بین چهار تا 40 هزارمترمربع تولید سالانه مشغول به‌کار هستند و اکنون ۱۸ هزار نفر در این بخش یا صنایع مربوط به کانی‌های غیر فلزی اشتغال دارند که البته ۷۵ درصد آنها بومی و بقیه غیربومی و مهاجر هستند.

وی به وضع کمی و کیفی مطلوب و مناسب تولیدات کاشی و سرامیک این شهرستان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه رقابت‌پذیری بخش کاشی و سرامیک در شهرستان میبد نهادینه شده و دفاتر بازرگانی با ایفای نقش خود در این حوزه با صنعت خو گرفته‌اند و با ورود به عرصه‌های داخلی و خارجی و ارتباط با کشورهای همسایه و معرفی تولیدات میبد، مبادلات خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

وی در مورد تناسب صنایع پرآبخواه کاشی و سرامیک در استان کم‌آبی مانند یزد افزود: صرفه‌جویی در منابع آب‌های زیرزمینی یک وظیفه همگانی است لذا در صنعت کاشی استان مورد اهتمام ویژه قرار گرفته به طوری که برخی واحدهای استان با اجرای عملیات طرح خشک نزدیک به ۷۰ درصد در مصرف معمول آب در این صنعت صرفه‌جویی کرده‌اند که امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب شاهد اجرای این طرح در تمام واحدهای استان و شهرستان باشیم.

فلاح در این رابطه اضافه می‌کند: با این وجود نیز لازم به ذکر است که هرچند آب مصرفی در هر واحد تولید کاشی به طور متوسط بین دو تا سه لیتر در ثانیه است ولی از قبال آن برای ۳۰۰ نفر ایجاد اشتغال می‌شود و لذا به نسبت ایجاد شغلی که در شهرستان به وجود آمده، مصرف آب در این بخش کم است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری