کد خبر: ۴۹۶۲۰
تعداد بازدید: ۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
اصفَهان شهری تاریخی و گردشگری در مرکز ایران است. سومین شهر بزرگ ایران، سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشاز صنایع فعال در اصفهان می‌توان به شرکت‌های بزرگ هواپیماسازی ایران، فولاد مبارکه، پالایشگاه نفت اصفهان و ذوب‌آهن اصفهان اشاره کرد. صنعت طلا در اصفهان بیشترین کارگاه و بزرگ‌ترین کارخانه‌های طلای ایران را در خود جای داده‌است.

به گزارش تجارت امروز، اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیرباز محور استراتژیک برای حمل ‌و نقل و مبادلات کالا به شمار می‌رفته و امروز نیز میراث‌دار تجارب صنعت و تجارت گذشتگان است و با بیش از 9 هزار واحد صنعتی و بزرگترین کارخانجات از جمله فولادمبارکه، ذوب‌آهن و غیره در جایگاه نخست صنایع کشور قرار دارد. اما استقرار صنایع آب‌بر با توجه به کمبود آب و بدون در نظر گرفتن معیارهای ضروری در شعاع 50 کیلومتری شرق، غرب، جنوب و شمال از مرکز شهر اصفهان نفس‌های زاینده‌رود همیشه جاری را در ســال‌های اخیــــر به شمــــاره انداختــه است.

از آنجا که مقوله فولاد و صنایع این حوزه نیاز به منابع آب فراوانی دارد و نشانه‌های بحران آب روز به روز روشن‌تر می‌شود، تأسیس بخش عمده‌ای از صنایع آب‌بر مثل فولاد و ذوب‌آهن و دیگر صنایع بزرگ به یکی از دغدغه‌های مهم متولیان آب کشور و استان بدل شده است.

کارشناسان محیط زیست معتقدند ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان به عنوان صنایع بسیار آب‌بر در منطقه‌ای کم آب، توجیه زیست محیطی و آمایشی ندارنــد.

باید در یک برنامه زمان‌بندی شده، در 10 سال تا دو دهه به مناطق مناسب منتقل شوند. چرا که اگر قرار باشد این صنایع در مناطق حاضر بمانند و به هر قیمتی شده به آنها آب برسانیم، نصف جهان با بحران کم‌آبی شدیدی روبه‌رو می‌شود.

 

*تشنگی صنایع اصفهان برای دریافت آب

*در آینده‌ای نه چندان دورمنجر به تمام شدن

مخازن سد زاینده‌رود می‌شود

*شرکت ذوب‌آهن از زاینده‌رود حقابه‌ای ندارد

*هنوز توسعه صنایع فولاد در مناطق خشک در دستور کار مدیران است

* صنایع بزرگ به یکی از دغدغه‌های مهم متولیان آب کشور و استان بدل شده است

 

هر چند که مدیران مجتمع فولاد مبارکه اصفهان اصرار دارند که این مجتمع کمتر از سهم خود از زاینده‌رود آب برداشت می‌کند و حتی در سال‌های اخیر برداشت آب شرکت از رودخانه کاهش هم داشته است. اما در این بین این سوال مطرح است که بزرگترین کارخانجات صنعتی اصفهان چقدر آب مصرف می‌کنند؟ چرا در ماه‌های زیادی از سال، آب در زاینده‌رود جاری نیست؟ این آب کجا می‌رود؟ برخی می‌گویند این آب برای صنایع خرج می‌شود. مخصوصا ذوب‌آهن و فولاد مبارکه.

 هیات مدیره صنف کشاورزان شهرستان اصفهان، شرکت ذوب‌آهن از زاینده‌رود حقابه‌ای ندارد، ذوب آهن یک سهم آبه‌دار است نه حق آبه‌ و براساس مصوبات شورای عالی آب قرار شد که صنایع به مرور از فاضلاب شهرهای اطراف برای مصارف خود استفاده کنند و برداشت از آب زاینده‌ رود را به صفر برسانند.

هر چند صنایع و ذوب آهن پساب شهرهای اطراف را خریداری کرده‌اند و از سوی دیگر آبی را که در گذشته از زاینده‌رود برداشت می‌کردند همچنان برداشت می‌کنند.

تشنگی صنایع اصفهان برای دریافت آب در آینده‌ای نه چندان دور منجر به تمام شدن مخازن سد زاینده‌رود می‌شود و کارشناسان معتقدند اکنون تنها چاره برپا نگه داشتن این صنایع، مطرح کردن موضوع انتقال آب از دریا است و صاحبان صنایع اعتقاد دارند اگر این امر محقق نشود میلیاردها دلار سرمایه یکی پس از دیگری از بین می‌رود. اما هنوز توسعه صنایع فولاد در مناطق خشک در دستور کار مدیران است.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که استفاده از آب در تمام صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی انجام فعالیت‌های صنعتی غیر ممکن است پس کاهش مصرف آب در صنایع از هر طریقی که امکان‌پذیر باشد منافع فراوانی را هم برای خود صنعت و هم برای جامعه و اقتصاد کشور در بر دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری