کد خبر: ۴۹۶۲۱
تعداد بازدید: ۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
شرکت فولاد مبارکهٔ اصفهان، بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور ایران است

به گزارش تجارت امروز، آب مهمترین عامل محدودکننده حیات در مناطق خشک و نیمه خشک از جمله ایران بشمار می آید. عواملی که باعث کم آبی در ایران شدند می توان به گسترش شهرنشینی و توسعه صنعت، آلودگی‌های زیست محیطی منابع آبی، عدم توسعه فناوری استحصال و بازیافت آب و... اشاره کرد.

در این بین شرکت‌های صنعتی به خصوص کارخانه‌های فولادی نقش مهمی در میزان مصرف آب در شهرهای صنعتی همچون اصفهان داشته و همواره به عنوان متهمین اصلی مطرح می‌شوند. در این بین شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین کارخانه فولادی کشور نقش به سزایی در مصرف آب زاینده رود دارد.

فولاد مبارکه از واحدهای صنعتی پرمصرف آب اصفهان به‌ شمار می‌آید. مصرف آب این کارخانه در کمترین میزان خود، ۱٫۵٪ از زاینده‌ رود برابر سالانه ۲۳ میلیون متر مکعب در سال است و خود یکی از عوامل کم‌آبی زاینده‌رود شناخته می‌شود.و باعت توید گاز گلخانه ایی می شود.

آب کاربردهای زیادی در مجموعه فولاد مبارکه دارد. اولین کاربرد آن خنک کاری تجهیزات است و این شاید مهمترین کاربرد آب در تولید این شرکت است. دومین کاربرد آب بحث خنک کاری محصولات و قسمتی از فرآیند تولید محصولات است؛ زیرا دمای مذاب به عدد 1600 درجه سانتیگراد می رسد و در تبدیل مجدد به تختال و نورد مجددا از آب استفاده می شود. سومین کاربرد آب استفاده در مصارف شرب و بهداشتی در شهر 20 هزار نفری و 24 ساعتی فولاد مبارکه است. آخرین مصرف آب در فولاد مبارکه هم استفاده در آبیاری فضای سبز این شرکت بوده تا به شرایط محیط زیستی کمک شود.

این واحد شامل سد آبگیر و تصفیه‌خانه، خط انتقال آب تصفیه شده، منابع ذخیره و تجهیزات توزیع و انتقال داخلی و برج‌های خنک‌کننده است که با برداشت آب از رودخانه زاینده رود آب مورد نیاز مجتمع را تأمین می‌کند.

از تأثیرات این کارخانه  آلودگی هوا   اصفهان و صنایعی مانند فولاد مبارکه در مسیر باد قرار دارد و آلودگی ناشی از این کارخانه هوای شهر اصفهان را تحت شعاع قرار می‌دهد.

فولاد مبارکه به تولید محصولات گرم نوردیده ازجمله‌ تولید فولاد و آهن اسفنجی و اسیدشویی شده مشغول است.

نگاهی به مصرف آب در تولید ذوب آهن

برای هر کیلوگرم محصول تولیدی این شرکت حدود ۱۱ لیتر آب مصرف می‌شود مشکل کم آبی بر تولید ذوب‌ آهن بسیار اثرگذار است. در مکان‌هایی که حرکت‌های مکانیکی و تولیدی صنعتی وجود داشته باشد آلایندگی نیز وجود دارد و این فرضیه که صنعتی آلایندگی به وجود نمی‌آورد نادرست است، صنعت سبز به این معناست که در مقابل انتشار co۲، اکسیژنی تولید شود تا آن را خنثی کند.

ذوب‌آهن اصفهان نخستین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است.

این شرکت با ظرفیت سه میلیون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.

معاون بهره‌ برداری ذوب‌ آهن اصفهان  گفت: در برنامه‌های بلند‌مدت خود برای تامین آب کارخانه، انتقال پساب شهرها و تصفیه آن را با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب درنظرگرفته است چنانچه پساب تمام شهرستان‌های اطراف را خریدیم.

هم‌زمان با شرکت مپنا قرارداد دوجانبه‌ای برای احداث یک تصفیه‌خانه فاضلاب شهری منعقد کردیم تا مقداری از آب مورد نیازمان را از ناحیه تصفیه پساب شهرها تامین کنیم این پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده درسال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد و فعلا سال ۱۴۰۰ را با برنامه فعلی طی می‌کنیم.

جزو برنامه‌های بلندمدت کاهش مصرف آب داریم،برنامه تعویض برج‌های خنک‌کننده که غالبا برج‌های خنک‌کننده تَر هستند با برج‌های خنک‌کننده‌ هیبریدی که تقریباً ۳۰ درصد مصرف آب کمتری دارند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری