کد خبر: ۴۹۶۴۳
تعداد بازدید: ۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
وزیرخارجه با تاکید بر اینکه در مسیر مذاکرات، استفاده از زبان زور و تهدید کمک کننده نیست و جمهوری اسلامی ایران تسلیم فضاسازی های واهی نخواهد شد، گفت: هرگونه اظهار نظر غیردقیق و مغایر با واقعیات می‌تواند تلاش‌های در حال انجام را به خطر اندازد.

به گزارش تجارت امروزبه نقل‌ از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت خارجه،حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی هایکوماس همتای‌آلمانی خود، دوطرف درباره آخرین وضع روابط دوجانبه، مذاکرات وین و همچنین تحولات منطقه تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه در این گفتگو با اشاره به سابقه همکاری‌های خوب دو کشور در عرصه‌های مختلف بر ضرورت توسعه این روابط تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به گفتگوهای پیش رو در وین، آمریکا را مقصر اصلی وضع موجود اعلام کرد و گفت: خروج آمریکا و بدعهدی سه کشور اروپایی بی‌اعتمادی را به شکل فزاینده‌ای افزایش داده است بنابراین لغو کامل تحریم‌ها یک ضرورت است.

وی همچنین ضرورت اجتناب طرف‌های اروپایی از صدور بیانیه ها و اظهارات تنش آفرین را یادآور شد و گفت: در مسیر مذاکرات و رسانه‌ای استفاده از زبان زور و تهدید کمک کننده نیست و جمهوری اسلامی ایران خود را تسلیم فضاسازی‌های واهی نخواهد کرد.

 وزیر خارجه تصریح کرد: هرگونه اظهار نظر غیردقیق و مغایر با واقعیات می‌تواند تلاش‌های در حال انجام را به خطر اندازد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در این گفتگو بار دیگر حمله به محل اقامت نخست وزیر عراق توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به مسائل و تحولات افغانستان، بر ضرورت ارسال کمک‌های بیشتر به این کشور تاکید و با اشاره به روند رو به تکمیل واکسیناسیون چهار میلیون اتباع افغانستانی مقیم ایران، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک های آلمان از طریق مرزهای کشورمان به افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به ضرورت تلاش برای پایان بخشیدن به محاصره انسانی در یمن اشاره کرد که مورد استقبال طرف آلمانی قرار گرفت.

همچنین در این گفت و گو وزیر امور خارجه آلمان با احوالپرسی از وزیر امور خارجه برای ایشان بهبودی کامل آرزو کرد.

هایکو ماس با اشاره به علاقمندی شرکت‌های آلمانی برای همکاری با ایران اظهار امیدواری کرد که این نوع همکاری‌ها با رفع مشکلات تقویت شود.

وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه آلمان بی اعتمادی ایران را درک می‌کند، تصریح کرد: کشورش برای بازگرداندن آمریکا به برجام و همچنین به نتیجه رسیدن گفت و گوها تلاش خود را انجام خواهد داد.

هایکو ماس همچنین با اشاره به موضع مشترک آلمان و ایران در محکومیت حمله به محل اقامت نخست وزیر عراق بر ضرورت تداوم حمایت  از صلح و ثبات در عراق تاکید کرد.

طرفین در این گفتگو همکاری در حوزه‌های صنعتی، انرژی های تجدید پذیر، نیروگاهی، کشاورزی، پزشکی، علم و فناوری و محیط زیست را مورد برسی و تاکید قرار دادند.

در این گفتگو که در فضایی صمیمانه انجام گرفت درباره مسائل منطقه‌ای نیز رایزنی و تبادل نظر شد. تحولات لبنان و حمایت از دولت قانونی این کشور از جمله نکات مورد تاکید در این تماس تلفنی بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری