کد خبر: ۴۹۶۴۶
تعداد بازدید: ۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴
وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران:
وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینکه اکنون ساخت ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است، گفت: مردان مجرد می‌توانند اکنون در سامانه «ثمن» نام نویسی کنند؛  هفته آینده درباره مشارکت آنها در این طرح، تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز، رستم قاسمی در حاشیه سیزدهمین همایش قیر و آسفالت با بیان اینکه نهضت ملی مسکن فرصت مناسبی برای خانه دار شدن است، افزود: به محض ورود به وزارت راه، تشکیل "بانک زمین" را ابلاغ کردم و تا دو روز پیش در ۹۰۰ شهر بانک زمین شکل گرفته است.

او در ادامه سخنانش با اشاره به این که ۹۰۰ هزار نفر در سامانه سمن نام نویسی کردند، گفت: اگر به یک میلیون و ۴۰۰ هزار شهر برسیم نام نویسی در همه شهرها بالای ۴ میلیون متقاضی مسکن خواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت مسکن جدید متقاضی محور است، افزود: هر چقدر متقاضی داشته باشیم همان مقدار مسکن می سازیم.

قاسمی با اشاره به اینکه ساخت بیش از ۱۶۰ هزار واحد نهضت ملی شروع شده است، گفت: ساخت مسکن در ایران به یک سال و نیم زمان نیاز دارد لذا برای رسیدن به تعهد ساخت چهار میلیون مسکن سالی یک میلیون مسکن را شروع نمی‌کنیم؛ بلکه برنامه دولت در گام نخست دو میلیون واحد مسکونی است.

وی ادامه داد: به استان‌ها اعلام کردیم تا سقف دو میلیون نفر باید زمین، پیش بینی کنند. در بسیاری از شهرها این اراضی تعیین تکلیف شده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: زمین‌های وزارت راه و شهرسازی را برای ساخت مسکن انتخاب کردیم. پیمانکاران هم بعضاً تعیین شدند. به طور مثال دراراک ۱۵ هزار واحد آماده عملیات اجرایی است. برای ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن در روستاها با کد ملی افراد واجد شرایط که عمدتاً زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند، انتخاب و به بانک مسکن ابلاغ کرده ایم که شروع به ساخت کنند. گزارش کنترل پروژه هم به ما داده می شود.

وی درباره کیفیت ساخت و ساز در بخش مسکن مهر نیز به خبرنگاران گفت: بخشی از مسکن مهر توسط تعاونی‌ها ساخته شده است و روی آن نظارت خوبی نبوده و ما امروز به عنوان دولت موظف هستیم تا بی کیفیتی در این بخش را رفع کنیم. با اینکه بنا داریم در حوزه ساخت و سازهای جدید از تجربه خوب مسکن مهر استفاده کنیم و با کیفیت بهتری خانه سازی را آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره تعهد دولت سیزدهم به تکمیل خانه‌های مسکن مهر نیز، گفت: ۲۰۰ هزار واحد مسکونی از طرح مسکن مهر در سطح کشور باقی مانده است و در هر سفر استانی برای مسکن مهر باقی مانده تصمیم گیری می شود و واحدها تکمیل و تحویل خواهد شد.

قاسمی درباره رقم تسهیلات نهضت ملی مسکن نیز تأکید کرد: تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی هفته گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب و به همه بانک‌ها ابلاغ شد. این تسهیلات برای امسال است و از آنجایی ک قانون دائمی است هر سال هم طبق تورم افزایش می‌یابد. بانک‌ها اگر این تسهیلات را پرداخت نکنند ۲۰ درصد جریمه مالیاتی می‌شوند.

وی درباره آخرین وضع نام نویسی مجردها نیزگفت: خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و زنان سرپرست خانواده، امکان نام نویسی دارند اما براساس توافق با شخص رئیس جمهوری که مورد تأکید وی هم هست دوشنبه هفته آینده جلسه ای برگزار و مصوب خواهیم کرد که مجردهای آقا نیز بتوانند در سامانه نام نویسی کنند به شرط اینکه زمان تحویل ازدواج کرده باشند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: چون آقایان مسئول تامین خانه هستند می‌خواهیم شرایطی را فراهم کنیم که بتوانند در این طرح مشارکت کنند. البته اکنون نیز می توانند در سامانه نام نویسی کنند.

قاسمی درباره رقم اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن اظهارداشت: برای هر واحد در تهران ۴۵۰ میلیون تومان وام می‌دهیم. بازپرداخت آن ۲۰ ساله است لذا بانک مرکزی در حال برنامه ریزی است که اقساط بازپرداخت آن پلکانی باشد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: