کد خبر: ۴۹۶۷۷
تعداد بازدید: ۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴
وزیر امور خارجه گفت: توافق خوب مستلزم لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها و بازگشت کامل طرف‌های مقابل به تعهدات است.

به گزارش تجارت امروز، حسین امیرعبداللهیان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سلام هموطنان عزیز، با نهایی شدن زمان برگزاری گفتگوها دروین، ضروری بود که یکبار دیگر مواضع و نظرات جمهوری اسلامی ایران را به دیگر طرف‌های برجام ابلاغ کنم.

وی افزود: به همین دلیل، در هفته گذشته در گفتگوهای تلفنی مفصل و جداگانه با وزرای خارجه ۵ کشور عضو برجام (چین، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه) بر چند نکته تأکید کردم، از جمله این که دولت جمهوری اسلامی ایران با رویکردی عملگرایانه و نتیجه محور وارد گفتگوها می‌شود و مصمم به دستیابی به یک"توافق خوب"است،اما این امر مستلزم لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها و بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل است.

وزیر خارجه اظهارداشت: ضمنا یادآوری کردم اقدام و قانون‌شکنی‌های آمریکا از جمله تحریم‌های تازه این کشور ارائه تضمین‌های عینی توسط آمریکا را به یک ضرورت غیرقابل چشم‌پوشی تبدیل کرده است. در این راستا، معاونم دکتر باقری نیز در پایتخت‌های اروپایی دیدارهایی صریح، شفاف و مفید را انجام داده است.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد در بن‌بست‌های باقی‌مانده از گفتگوهای پیشین، بماند، با این که آن را در دسترس خود دارد، گفت: معتقدم اگر طرف‌های مقابل با رویکردی جدی و مثبت وارد وین شوند، دستیابی به یک توافق خوب آن هم در کوتاه مدت امکان‌پذیر است.

وی یادآور شد: همانطور که بارها تاکید کرده‌ام، دولت جمهوری اسلامی ایران سیاست توسعه روابط متوازن با کشورها بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک را با جدیت تداوم می‌بخشد و مصمم است گسترش همکاری‌های اقتصادی دو و چندجانبه به موضوع برجام گره زده نشود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری