کد خبر: ۴۹۶۸۵
تعداد بازدید: ۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
میزان نیاز آبی کشت پاییزه در خوزستان 3 برابر ذخایر آبی فعلی پشت سدهای این استان است و جلوگیری از فرابحران تامین آب در ماه‌های پیش رو نیازمند تصمیم‌گیری سریع دولت در این حوزه است.

به گزارش تجارت امروز، خوزستان  یکی ازاستان‌های واقع در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، امسال وضع بسیار نامناسبی را از جهت بارش سپری کرده است، جلوگیری از "فرابحران"، نیازمند ورود سریع دولت است.

میزان بارش‌های ثبت شده از ابتدای سال آبی  تاکنون نیز کاهش بسیار چشمگیری نسبت به سال گذشته ثبت کرده‌اند، برای مثال میزان بارش حوضه آبریز کارون بزرگ و کرخه در سال جاری نسبت به سال گذشته به ترتیب با کاهش 202 میلی متر و 175 میلیمتری مواجه شده است.

میزان بارش‌های ثبت شده در سال جاری نسبت به متوسط 50 سال اخیر نیز کاهش معناداری را تجربه کرده و به طور کلی میزان بارندگی به نحوی است که سال آبی 1399-1400 خشک‌ترین سال 50 سال اخیر تلقی خواهد شد.

*افزایش خروجی سدهای خوزستان بدون توجه به مسائل کارشناسی

با توجه به میزان ورودی بسیار اندک حوضه‌های آبریز استان خوزستان، پیش‌بینی می‌شد که ساختار عریض و طویل مدیریت منابع آب در این استان، شرایط را برای استفاده بهینه از آب مهیا کند.

برهمین اساس شرکت آب وبرق خوزستان به عنوان متولی اصلی مدیریت منابع آب این استان با تکیه برمدل‌های موجود میزان خروجی هر یکی از سدهای استان را به نحوی تعیین کرده بود که ریسک تامین منابع آب در فصل پاییز به حداقل برسد.

بنا بر اظهارات یک منبع آگاه درسازمان آب وبرق خوزستان، این نهاد با اطلاع از پیش‌بینی‌های هواشناسی و مدل‌های پیشرفته مدیریت منابع آب، خروجی سدهای این استان را به نحوی تعیین کرده بود که اگر در فصل پاییز نیز شاهد تداوم کاهش بارندگی بودیم، شرایط برای تامین آب پایدار مهیا باشد.

با وجود مستندات و راهکارهای کارشناسی ارائه شده در مواجه با خشکسالی بی‌سابقه در خوزستان، میزان خروجی سدهای این استان هیچ تطبیقی با مستندات کارشناسی نداشت.برای مثال در سد کرخه، مدل‌های از خروجی 80 متر مکعب در ثانیه برای مدیریت بهینه خبر می‌دادند اما تصمیم های مغایر با اصول مدیریت منابع آب کشور، این خروجی را تا 160 متر مکعب بر ثانیه افزایش داد.

این خروجی در شرایطی افزایش پیدا کرد که کمتر از 30 درصد زمین‌های زیر کشت استان خوزستان برای کشت برنج به این آب نیاز داشت و بیش از 70 درصد مساحت کشت این استان، منتظر فصل پاییز و انجام کشت محصولات استراتژیک نظیر گندم بود.

از سوی دیگر، تامین برق از نیروگاه‌های برق‌آبی خصوصا در سدهای مستقر بر رودخانه کارون سبب شد تا میزان خروجی آب این سدها بیش از میزان تعیین شده توسط مدل‌های مدیریت منابع آبی کشور باشد و این سدها پیش از مواجه به فصل خشکسالی آبی در بساط نداشته باشند.

*سدهای خوزستان در وضع بحرانی

مدیریت نامطلوب منابع آب و ترجیح عوامل تاثیرگذار سیاسی بر موارد کارشناسی سبب شد تا منابع آب موجود در استان خوزستان با وجود کاهش قابل توجه ورودی‌ها مورد استفاده قرار گیرد و رهاسازی شود.

بر همین اساس میزان آب موجود در سد کرخه بالای تراز نیروگاهی به کمتراز 200 میلیون متر مکعب رسیده است وهمچنان برداشت بیش از میزان تعیین شده توسط مدل‌های کارشناسی ادامه دارد.

هم اکنون میزان خروجی سد کرخه معادل 110 متر مکعب بر ثانیه است و تداوم روند خروجی کنونی تراز آب این سد را در کمتر از 20 روز آینده به زیر تراز نیروگاهی کاهش می‌دهد.

از سوی دیگر سد بالادست رودخانه کرخه نیز از مدت‌ها پیش به تراز نیروگاهی رسیده و عملا این سد از مدار فعالیت بر بالادست رودخانه کرخه خارج شده است.

*خبری از بارش باران در فصل پاییز نیست

کاهش ورودی سد در سال آبی 1399-1400 و زدن چوب حراج به این منابع آبی به وسیله مدیریت غلط، تنها اخبار نامطلوب مخابره شده از شرایط آبی استان خوزستان نیست و پیش‌بینی‌های هواشناسی انجام شده از منطقه از تداوم روند کاهش بارندگی و خشکسالی در پاییز 1400 خبر می‌دهد.

در همین راستا سازمان هواشناسی در گزارشی پیش‌بینی کرد، میزان بارندگی در مهر و آبان سال 1400 به کمترین میزان بارندگی در 50 سال اخیر برسد و شرایط کم‌بارشی همچنان ادامه داشته باشد.

در شرایطی که زمینه برای حاکمیت دیدگاه‌ کارشناسی مدیریت منابع آب میسر بود، تنش آبی فصل پاییز و پیش‌بینی تداوم وضع موجود در 2 ماه پیش‌رو در نظر گرفته شده و امکان تامین آب در فصل پاییز نیز میسر بود. با این وجود عدم توجه به اظهار نظر کارشناسان در این حوزه سبب شده تا خوزستان با شرایط دشواری دست و پنجه نرم کند.

*نیاز آبی کشت پاییزه خوزستان بیش از 3 برابر آب موجود سدها است

دشواری شرایط موجود جایی حس می‌شود که عمده کشاورزان خوزستان در حال حاضر برای انجام کشت محصولات استراتژیک در فصل پاییز مواجه هستند و میزان منابع آبی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کشت منطقه تلقی شود.

بر اساس اطلاعات موجود، کشت پاییزه خوزستان واقع در مساحت کشت ۸۷۸ هزار و ۱۲۵ هکتار به ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز داشته باشد. این در حالیست که ذخیره آبی فعلی سدهای خوزستان ۱ میلیارد و ۸۲۰ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود و میزان بارندگی در ماه‌های پیش‌رو به منظور تغذیه منابع آب سطحی قابل توجه نیست.

*اقدام لازم برای مدیریت منابع آب خوزستان

بر اساس موارد ذکر شده جلوگیری از فرا بحران تامین آب در فن در فصل پاییزصل پاییز نیازمند تصمیم‌گیری سریع دولت در این حوزه است. با توجه به اینکه عمده کشت‌های پاییزه در استان خوزستان هنوز آغاز نشده است، وزارت نیرو با اعلام برآورد منابع آبی موجود برای کشت پاییزه، باید پیش از اقدام کشاورزان و هزینه برای کشاورزی در فصل پاییز از کشت محصولات مازاد منابع آب جلوگیری کرده و خسارت این کشت نقدا به کشاورزان پرداخت کند. لازم به ذکر است، اولویت تامین منابع آب در گام نخست باید متوجه نخیلات و تامین آب باغات خوزستان صورت گرفته و مازاد آب موجود به کشت مزارع محصولات استراتژیک اختصاص پیدا کند.

از طرفی میزان کسری محصولات استراتژیک باید تعیین شده و وزارت جهاد کشاورزی متناسب با کسری اقدام به تامین از سایر منابع نماید تا تنشی در این مسئله به وجود نیاید.

در شرایطی که روند اطلاع رسانی در ارتباط با این مسئله به تعویق بیفتد و کشاورزان برای کشت پاییزه هزینه کنند، تلاش برای مدیریت شرایط دشوارتر از شرایط کنونی شده و می‌تواند بار دیگر زمینه بروز بحران را فراهم کند. همچنین به نظر می‌رسد هزینه شکل‌گیری بحران آبی در فصل پاییز بسیار فراتر از بحران مشابه فصل تابستان باشد و دولت باید در اسرع وقت با مدیریت پیش از بحران از این مسئله جلوگیری کند.

*استفاده از آب دریا 

استاندار خوزستان بر استفاده شرکت های پتروشیمی و صنایع مستقر در استان، از آب شیرین کن و آب دریا برای مصارف خود و جلوگیری از استفاده آب کشاورزی تأکید کرد.

 قاسم سلیمانی دشتکی در جلسه چالش‌ها و راهکارهای تدوین و پیاده‌سازی الگوی کشت هوشمند در استان به‌ منظور مدیریت پایدار منابع با اشاره به تولید ۱۷.۵ میلیون تُن تولید محصولات کشاورزی در سال اظهار کرد: خوزستان از نظر تولید محصولات کشاورزی و تولید گندم، کلزا، چغندرقند، نیشکر، ذرت و سبزیجات رتبه اول را در کشور دارد و سطح اراضی آبی زیر کشت آن، یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار هکتار برآورد شده است.

او با بیان اینکه ۲۷۰ هزار هکتار از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری استان در فاز اول اجرایی شده است، افزود: از ۲۷۰ هزار هکتار ۷۰ هزار هکتار آن به سیستم آبیاری نوین متصل شده و باقی آن، نیمه نوین و غرق آبی از طریق کانال بوده که مشکلاتی نظیر هدر رفت آب نزدیک به ۲ میلیارد مترمکعب آب را به همراه دارد.

استاندار خوزستان در این ویدئو کنفرانس اضافه کرد: آب در بالادست کانال‌ها بی‌رویه برداشت می‌شود که یکی از راه‌های جلوگیری از آن جایگزینی خطوط بجای کانال است.

این مقام مسئول در توضیح روند اجرایی این طرح عنوان کرد: پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری از سال ۹۳ کلید خورد و قسمتی از آن باقی مانده. اگر بتوانیم به‌طور مجدد از صندوق توسعه ملی برای نهایی کردن این طرح مساعدت دریافت کنیم کمک بزرگی در تکمیل آن انجام خواهد گرفت.

اکنون۱۵۰ میلیارد تومان در اختیار موسسه جهاد نصر و در کشور نیز ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، برای این طرح لحاظ و فاز دوم نیز کلید خورده که با ورود بخش خصوصی می‌توان روند پروژه را سرعت بخشید و کمک کرد.

سلیمانی دشتکی در ادامه به اهمیت جانمایی صحیح اشاره و تصریح کرد: مصرف آب سالانه پتروشیمی‌ها و صنایع بیش از ۱.۲ میلیارد مترمکعب برآورد شده که باید در کنار آب دریا قرار گرفته باشند اما از شبکه آب کشاورزی، تأمین آب می‌شوند. لذا بجای آن می‌توان از آب دریا و آب شیرین‌کن و پساب فاضلاب استفاده کرد.

وی در پایان سخنانش با تأکید بر ممنوعیت کشت شلتوک و برنج و محدودیت کشت تابستانه به سبب خشک‌سالی گفت: کشاورزان از پرداخت خسارت سیل سال ۹۸ گلایه‌مند هستند چراکه فقط ۶۷ درصد زیان پرداخت شده و در حال حاضر نمی‌توانند کشت تابستانه انجام دهند و این امر نیز نارضایتی آن‌ها را دوچندان کرده است.

آشنایی با صنایع دستی و معادن خوزستان
 
تعداد معادن در حال بهره‌برداري در خوزستان 70 فقره است كه مهم‌ترين آنها معادن نمك آبي سربندر و بندرامام، با استخراج ساليانه 500 هزار تن، معادن سنگ‌آهك و دولوميت با استخراج ساليانه 400 هزار تن و معادن مواد اوليه سيمان با استخراج ساليانه سه ميليون تن است.
 

 نمك آبي و سنگي، دولوميت، سنگ‌آهك، سنگ گچ، مخلوط كوهي، شن و ماسه كوهي، ماسه بادي، مرمريت، صدف دريايي و سنگ لاشه ساختماني از انواع معادني هستند كه در استان خوزستان وجود دارد

 واحد‌هاي در حال ساخت و توسعه پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي بندرامام نيازمند ساليانه 2/5 ميليون تن نمك آبي هستند. با توجه به زمين‌ها و باتلاق حاشيه خليج‌فارس و شرايط آب و هوايي استان تامين اين ميزان نمك آبي امكان‌پذير و اين طرح با مشاركت بخش خصوصي در حال اجرا است. همچنين تلخابه‌هاي حاصل از استحصال نمك آبي قابليت توليد منيزيا را دارند كه اين طرح نيز توسط بخش خصوصي در حال اجرا است

 در حال حاضر سه كارخانه توليد سيمان در استان فعال هستند. با توجه به وجود ذخاير بسيار غني و مناسب مواد اوليه سيمان و نياز كشورهاي همجوار و افزايش قيمت سيمان و وجود بنادر در استان، احداث هفت كارخانه ديگر توليد سيمان امكان‌پذير و از توجيه اقتصادي خوبي برخوردار است كه اکنونر طرح مطالعاتي و تحقيقاتي آنها در نقاط مختلف استان در حال اجرا مي‌باشد.

امروزه استفاده بهینه از سرمایه‌های موجود و همچنین ضرورت توجه به بخش معدن و زمین‌شناسی از جمله مواردی است که می‌تواند به عنوان یکی از ارکان‌های توسعه پایدار در هر کشور قلمداد شود.

توسعه بخش معدن نیز از مهم‌ترین ابزارهای تحقق چشم‌انداز توسعه اقتصادی کشور است که می‌تواند متضمن ایجاد مبانی لازم برای استفاده از فرصت‌های پیشرو و توانایی‌های موجود باشد.

در این میان علاوه بر ضرورت توجه به بخش معدن، نظارت و کنترل دقیق بر میزان برداشت‌های مجاز و غیرمجاز با توجه به سودآوری بالا در بخش برداشت‌های معدنی خود می‌تواند نکته مهمی‌باشد که میزان تحقق توسعه‌ای این بخش را ضمانت کند.

معاون معدنی سازمان صنایع ومعادن خوزستان با بیان اینکه خوزستان از نظر معدنی استانی فقیر است‌، اظهار کرد: این مهم به واسطه ماهیت جغرافیایی وپتانسیل استانی و اینکه مواد معدنی خاصی در استان موجود نیست خوزستان را از لیست استان‌های معدنی کشور خارج کرده است.

 پتانسیل فلزی خاصی در استان مشاهده و کشف نشده است، اما استان به دلیل وجود مواد معدنی پر کاربرد در صنعت‌،ساخت‌وساز و راه‌سازی سرشار از مواد معدنی است که نمی‌توان منکر ارزش اقتصادی آنها شد، افزود: در حال حاضر اکثر مواد معدنی موجود در استان شامل مصالح ساختمانی از قبیل شن و ماسه‌، سنگ لاشه‌،سنگ گچ‌، سنگ‌های آهکی و مواد اولیه صنایع سیمان است.

 ۵ هزار و۵۰۰ معدن در کشور وجود دارد که ۳۰۰ معدن آن در خوزستان کشف شده است‌، گفت‌: سالانه ۲۷۰ میلیون تن مواد معدنی از معادن کل کشور استخراج و روانه بازار می‌شود که این میزان در استان حدود ۱۵ میلیون تن می‌باشد.

 ۵۷ میلیارد تن ذخیره قطعی کشف شده معادن کشور می‌باشد که از این میزان سهم خوزستان نیز حدود ۳ میلیارد تن است.

وی با بیان اینکه ۲۱۰ معدن شناخته شده در استان وجود دارد که پروانه بهره‌برداری از آنها صرفا توسط سازمان صنایع ومعادن استان صادر شده‌، افزود: خوزستان از نظر زمین‌شناسی به دو بخش کوهستانی وجلگه‌ای تقسیم می‌شود که اکثر معادن آن در ناحیه کوهستانی که از شمال به سمت شمال شرقی استان و در محدوده شهر‌های اندیمشک‌، شمال دزفول، شمال گتوند وشمال شوشتر، رامهرمز، بهبهان‌، مسجد سلیمان و ایذه است قرار دارند.

عضو شورای معادن استان با بیان اینکه ۹۰ معدن رودخانه‌ای نیز در استان وجود دارد که مجوزشان توسط دفتر فنی استانداری صادر می‌شود‌، افزود: خوزستان در تولید واستحصال نمک از آب دریا در خاورمیانه حرف اول را می‌زند؛ به طوری که سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن نمک از آب دریا استخراج شده وعمدتا به مصرف صنایع پتروشیمی ‌می‌رسد.

۸ میلیون تن برداشت غیرمجاز

نیاز آب خوزستان 3 برابر آب موجود سدها

معاون معدنی سازمان صنایع ومعادن خوزستان در ادامه با بیان اینکه برداشت‌های غیرمجاز مهم‌ترین موضوع معدنی استان تلقی می‌شوند‌، اظهار کرد‌: بیشتر برداشت‌های غیرمجاز در استان مربوط به برداشت‌های رودخانه‌ای است؛ به طوری ‌که سالانه حدود ۸ میلیون تن برداشت غیر مجاز در استان صورت می‌گیرد.

رازانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته و با توجه به آورد مناسب رودخانه‌های استان به ویژه رودخانه‌های شمالی از جمله کهنگ دزفول‌، اعلا رامهرمز و رودخانه زهره‌، دفتر فنی استانداری خوزستان طبق ماده ۴ قانون معادن و با کسب اجازه از سازمان آب وبرق خوزستان به عنوان متولی رودخانه‌های استان اقدام به صدور مجوز برداشت رودخانه ای کرد، گفت‌: اما از ۴ سال گذشته سازمان آب و برق اعلام کرده است که به دلیل عدم آورد کافی رودخانه‌های استان هیچ گونه مجوز برداشت رودخانه‌ای صادر نشود.

این مقام مسئول ادامه داد‌: متاسفانه از ۴ سال گذشته تا کنون همچنان از بستر‌، حاشیه و زمین‌های کشاورزی این مناطق و در طول شبانه‌روز برداشت انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه میزان مواد معدنی مورد مصرف استان ۲۳ میلیون تن است، افزود: ۱۵ میلیون تن از این مقدار از مناطق رسمی‌برداشت می‌شود و ۸ میلیون تن دیگر به صورت غیر مجاز است.

به گفته رازانی، بیشترین برداشت‌ها در دزفول انجام می‌گیرد؛ به‌طوری‌که برآورد‌های اولیه نشان می‌دهند سالانه ۵ میلیون تن مصالح توسط ۳۰ سنگ شکن از بستر رودخانه کهنگ در دزفول برداشت غیرمجاز می‌شود.

رازانی با بیان اینکه مدیریت استان به جد به دنبال ساماندهی وجلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز است، افزود: به این منظور پیشنهاد پلیس معدن (همیار معدن) نیز به منظور کنترل ونظارت بر میزان برداشت‌های معادن و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز داده شده است که توسط استانداری در حال پیگیری است.

وی یاد آور شد‌: طرح جدیدی نیز در وزارت صنایع ومعادن به نام بازرسی فنی معادن تعریف شده است که توسط اعضای سازمان نظام مهندسی معدن در استان‌ها انجام خواهد شد.

مشکل تامین اعتبار کارخانه‌های سیمان

معاون معدنی سازمان صنایع ومعادن خوزستان در ادامه به ظرفیت تولید سیمان در استان اشاره کرد و گفت‌: اکنون ظرفیت تولید سیمان در استان با توجه به فعال بودن یک کارخانه ۵ هزار و۱۰۰ تنی و دو کارخانه به ظرفیت ۳ هزار و۳۰۰ تن در شهر‌های مسجد سلیمان‌، رامهرمز و بهبهان ۱۱ هزار تن تولید است که در صورت تحقق سه طرح مطالعاتی در این بخش ظرفیت تولیدی استان به ۲۰ هزار تن خواهد رسید.

رازانی در تشریح طرح‌های مطالعاتی سیمان استان مشکلات اعتباری این طرح‌ها را یادآورد شدوگفت‌: هر چند که مطالعات معدنی این طرح‌ها در شهر‌های اندیمشک‌، هفتگل و امیدیه به اتمام رسیده وبخش خصوصی نیز وارد شده است، اما بحث تامین اعتبار لازم در این بخش با توجه به اینکه به‌طور میانگین برای احداث یک کارخانه سیمان با ظرفیت ۳هزار و۳۰۰ تن ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است مشکل اصلی این طرح‌ها تلقی می‌شود.

معاون معدنی سازمان صنایع ومعادن خوزستان در ادامه ازکشف ۱۷ معدن در 6 ماه امسال خبر داد و گفت‌: در این مدت ۲۵۰ مورد تقاضای اکتشاف داشتیم که برای برای ۳۱ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است.

با صدور پروانه معدنی بالغ بر ۲ میلیون تن به استخراج معادن نسبت به سال گذشته افزوده شده است.

رازانی اشتغال مستقیم ایجاد شده در بخش معدن و صنایع معدنی افزون بر ۲ هزار نفر دانست و افزود‌:۳۵ فقره مجوز موقت با ظرفیت یک صد هزار تن نیز برای طرح‌های عمرانی و سایر طرح‌های موقت صادر شده است.

۵۰ درصد مصالح استخراجی استان را شن و ماسه‌،۳۰ درصد مخلوط‌های کوهی و سنگ‌های سیلیسی و۲۰ درصد را سایر مواد معدنی تشکیل می‌دهند.

آخرین وضع سد کرخه و تامین آب مناطق پایین دست

۷۰ درصد از سد کرخه خالی است؛ وقتی انحرافی نسبت به برنامه مدیریت خشکسالی ایجاد می شود ریسک تامین مصارف آب در ماه های آینده افزایش می باید.

 آخرین وضع خروجی سد کرخه و دبی آب جریان یافته در رودخانه کرخه افزود: دو هفته است که خروجی سد کرخه نسبت به برنامه اولیه مدیریت خشکسالی تدوین شده برای استان افزایش یافته و به ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه رسیده است.

وی افزود: این افزایش خروجی و رهاسازی آب از سد کرخه در مرحله اول که از دو هفته پیش آغاز شد، حدود ۱۳۰ متر مکعب در ثانیه بود و در مرحله دوم در یک هفته اخیر به حدود ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه رسیده است.

معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: بر اساس برنامه مدیریت خشکسالی خوزستان دبی خروجی سد کرخه باید حدود ۷۵ متر مکعب در ثانیه باشد اما با توجه به مشکلات به وجود آمده در پایین دست سد کرخه که به دلیل برداشت بی رویه آب بود، دبی رهاسازی آب از سد افزایش یافته است.

شهبازی اعلام کرد: به دلیل مشکلاتی که برای حق آبه اصلی حوضه کرخه از جمله تالاب هورالعظیم، احشام و دام ها و... بوجود آمد، به ناچار مجبور به افزایش دبی خروجی در دو هفته اخیر شده ایم تا حق‌آبه این افراد و بخش ها تامین شود.

وی با بیان اینکه تا خرداد کل نیاز آبی تالاب تامین می شد اما مشکلاتی که تیرماه برای تالاب به وجود آمد باعث شد تا رهاسازی آب برای تامین حق آبه هورالعظیم افزایش یابد، ادامه داد: اکنون دبی شاخه های انتهایی رودخانه کرخه که به هورالعظیم می رسد حدود ۳۵ متر مکعب در ثانیه است و البته این روند افزایشی و بیشتر از نیاز تالاب است.

معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به آخرین وضع سد کرخه گفت: وقتی انحرافی نسبت به برنامه مدیریت خشکسالی ایجاد می شود ریسک تامین مصارف آب در ماه های آینده افزایش می باید اما به صورت مرتب شرایط را رصد خواهیم کرد تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

شهبازی  اعلام ‌کرد: اکنون ۷۰ درصد سد مخزنی کرخه خالی است و فقط حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب تا تراز نیروگاه در سد کرخه آب وجود دارد و امیدواریم که نیازی نباشد تا از احجامی پایین تر از تراز نیروگاه استفاده کنیم.

محصولات کم آب بَر ، جایگزین کشت برنج در خوزستان

کشاورزان خوزستانی به جای کشت برنج ، می توانند محصولات دیگری کشت کنند.مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان گفت:ما در یک بحران خشکسالی قرار داریم که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

امسال با کاهش ۳۲ درصدی بارندگی در خوزستان موجه شدیم که همین بهانه‌ای شد تا کشاورزان خوزستانی با خسارات بسیار زیادی در حوزه تولید محصولات کشاورزی روبرو شوند.

وی ادامه داد:این خشکسالی کشاورزان را آزرده خاطر نمود تا جایی که حتی در کشت‌های پاییزه نیز با مشکلاتی بویزه کشت‌های دیم و کشت‌های آبی دچار تنش‌های آبی شدند.

امیری زاده گفت: در برنامه ریزی‌ها به این نتیجه رسیدیم بر اساس مصوبه ستاد بحران استانداری خوزستان کشت پر آب محصول برنج در خوزستان با توجه به کاهش شدید آب کاملا ممنوع شود.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بر همین اساس الگوی کشتی را تنظیم کرده که در این الگو مصوب شد به جز کشت برنج کشت‌های الگویی در منطقه را جایگزین کرد.

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: کشت‌هایی مثل ذرت علوفه‌ای، حبوبات، کنجد، سبزی و صیفی جات نه تنها سود آوری آن کمتر از شلتوک نیست بلکه در بعضی مواقع از شلتوک هم بهتر است.

وی ادامه داد: بعضی از کشاورزان به رغم همه تلاش‌های ترویجی که از سازمان انجام شد بازهم اقدام به کشت برنج نمودند، این در صورتی ست که باید به آن‌ها گفت هیچ خدمات و حمایتی از سوی سازمان نخواهند شد.

امیری زاده افزود: اگر کشاورزان الگوی کشت را رعایت نکنند ممکن است در سال‌های آینده هم با آن‌ها همکاری نشود.

انتهای گزارش//ب.ب // ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری