کد خبر: ۴۹۶۹۸
تعداد بازدید: ۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴
حجم تجارت خارجی کشور ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار
حجم تجارت خارجی کشور در 7 ماه امسال ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد مناسبی برخورد بوده که به نوعی تراز تجارتی مثبت شده است.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را احمد ذاکری معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران در آیین تودیع و معارفه مدیرکل گمرک بازرگان در ماکو اعلام کرد.

او با تاکید بر انسجام و هماهنگی در فعالیت سازمان‌ها و نهادهای مستقر در مرز با هدف ایجاد زمینه مناسب برای تسهیل تجارت به ویژه صادرات،  اظهارداشت: کاهش هزینه صادرات و ایجاد سرعت لازم در رساندن کالا به مشتریان خارجی سبب حفظ و گسترش بازارهای صادراتی کشور خواهد شد و به تبع آن تولید داخلی و اشتغال نیز رونق خواهد گرفت.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به اقدام و برنامه‌های گمرک در ارتباط مبارزه با ویروس همه گیر کرونا، گفت: فعالیت‌های اقتصادی در گمرکات کشور در دوره شیوع ویروس کرونا نه تنها متوقف نشد، بلکه کارکنان گمرکات کشور در خط مقدم جبهه اقتصادی به صورت شبانه‌روزی مشغول فعالیت بودند و از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و گواه آن نیز این است که عده‌ای از همکاران به این بیماری منحوس دچار شدند و عده ای هم جان خود را از دست دادند.

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران با اشاره به جایگاه خوب گمرک بازرگان، اظهارداشت: عمده کشوهای که به نوعی در زمینه واردات و هم درصادرات مورد هدف ما هستند، یکی از آنها کشور ترکیه است که مرز بازرگان توانسته پل ارتباطی ایران با ترکیه باشد.

 ذاکری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در بحث تجارت خارجی از استان‌های مهم و نقش‌آفرین کشور است، افزود: باید به ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در گمرکات مرزی از جمله بازرگان که دارای ظرفیت‌های تجاری بالایی است، کمک شود.

 

*خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی

امانتی است که پذیرفتن مسئولیت در این نظام از مهمترین امانت ها است

*مرز بازرگان از قطب‌های مهم اقتصادی کشور است

*کارکنان گمرک کشور در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند

وی با اشاره بر لزوم توسعه و تقویت زیر ساخت های گمرک بازرگان به عنوان یکی از گمرکات مهم مرزی، اظهارداشت: گمرک بازرگان بعد از بندرعباس دومین مرز فعال نسبت به سایر مرزهای کشور است و تلاش می‌کنیم از این ظرفیت در راستای توسعه اقتصادی کشور حداکثر بهره را ببریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران در ادامه با بیان اینکه در بخش زیر ساخت‌ها و نیروی انسانی باید نگاه ویژه ای به مرز بازرگان داشته باشیم تا بتوانیم در انجام ارائه رویه‌ها با مشکل روبرو نشویم، افزود: در بخش بازرگان ۲ دستگاه ایکس ری فعال داریم و یک دستگاه دیگر نیز به زودی در این مرز با همکاری صنایع دفاع اجرایی خواهد شد و تا در یکسال نیز به بهره برداری خواهد رسید.

ذاکری با اشاره به اینکه دربخش عمرانی فاز اول گمرک بازرگان ۱۳میلیارد ریال هزینه شده است، ادامه داد: طرح فاز دوم مرزبازرگان با۴۰۰میلیارد ریال آغاز خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این آیین با بیان اینکه گمرک بازرگان به عنوان ویترین ورودی کشور نیازمند ساماندهی و رسیدگی است، افزود: نقش این گمرک در نظام اقتصادی و تجارت بین الملل کشور بی بدیل است.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی امانتی است که پذیرفتن مسئولیت در این نظام از مهمترین امانت ها است.

وی با بیان اینکه چالش های نظام تجارت بین المللی و اقتصادی کشور، گمرکات را در خط مقدم و صف رویایی با این مشکلات قرار داده است، اضافه کرد: انتظارات مردم و حاکمیت از یک سو و غلبه بر چالش ها و محدودیت هایی که به نظام اقتصادی ایران وارد شده نقش گمرکات را در بهبود و توسعه اقتصادی بیش از پیش نمایان کرده است.

عبدالرحیمی از مسئولان گمرک خواست تا با رویکرد تسهیل گرایانه قانونی در رفع مشکلات مردم تلاش کند، اگرچه صیانت از بیت المال و اقتصاد ملی وظیفه همه ما است.

وی از آغاز عملیات فاز دوم توسعه ساماندهی گمرک بازرگان درروزهای آینده خبر داد وافزود: گمرک بازرگان و پایانه آن تابلو و ویترین کل کشور است که ساماندهی داخلی آن که در معرض دید تمام تجار و مسافران داخلی است از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه عملکرد گمرک بازرگان در هفت ماه امسال رشد قابل توجهی داشت، گفت: از ابتدای امسال تاکنون۸۲۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از گمرک بازرگان و یک و نیم میلیارد دلار گاز یعنی  روزانه ۳۰ میلیون مکعب به کشور ترکیه صادر شده است.

وی اضافه کرد: در این مدت ۷۷۰ میلیون دلار از طریق گمرک بازرگان به کشور واردات صورت گرفته که عملیات ترخیص ۳۵۰ میلیون دلار از کالاها در خود مرز بازرگان و ۴۱۸ میلیون دلار از سایرگمرکات ترخیص شده است.

عبدالرحیمی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۲۳۸ میلیارد تومان از محل درآمد عوارض گمرکی به خزانه واریز شده که این مبلغ تا پایان سال به ۵۰۰ میلییارد تومان می رسد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی و مدیرکل گمرک ارومیه نیز در این آیین با اشاره به وظایف گمرک، گفت: گمرک باید در چارچوب قوانین و مقررات، بخشنامه‌ها ودستورالعمل‌های اداری مرتبط با صادرات، واردات و ترانزیت را اجرا کند، زیرا مجری سیاست‌های اقتصادی دولت است.

 

*گمرک بازرگان به عنوان ویترین ورودی کشور

نیازمند ساماندهی و رسیدگی است

*گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی

ایجاد شد و تنهامرز۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است

 

توحید آذربد با اشاره به نقش گمرک در توسعه و تقویت ارتباطات بین‌المللی حوزه تجارت خارجی، افزود: با توجه به اینکه مرز بازرگان از قطب‌های اقتصادی کشور است و به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه صادرات و ترانزیت به شمار می رود، فعال کردن این مرز در رونق اقتصادی  و اجتماعی منطقه بسیار حائزاهمیت است.

وی اظهارداشت: روزانه ۸۰۰دستگاه کامیون بطور متوسط از بزرگترین مرز زمینی کشور در مرز بازرگان تردد می کند.

امام جمعه ماکو نیز در این آیین با قدردانی از مدیرکل قبلی و آرزوی توفیق به مدیرکل جدید، گفت: انتظارمی رود، مدیرکل جدید گمرک بازرگان به خوبی این منطقه را مدیریت کند و در راستای تسهیل سازی در مسیر قانونی خدمات ارزشمند ارائه دهد.

حجت الاسلام سید محمد هاشمی ادامه داد: مسئولیت یک فرصتی است برای خدمت، فرصت ها به تندی می گذرد و باید مسئولان از این ظرفیت ها به نحو شایسته ای در راستای خدمت به مردم استفاده کند.

در پایان این آیین،"رامین ظهیری" به عنوان سرپرست جدید اداره کل گمرک بازرگان معرفی و از تلاش‌های "مجتبی بازگیر" مدیرکل سابق قدردانی شد.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی ایجاد شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری