کد خبر: ۴۹۷۳۱
تعداد بازدید: ۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
در تماس تلفنی رئیس جمهوری روسیه تاکید شد:
رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم لغو همه تحریم‌ها علیه ملت ایران تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدی است و به همین میزان در تامین حقوق ملت‌مان مبنی بر لغو تحریم‌ها هم جدیت داریم.

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت‌الله رئیسی با قدردانی از تماس تلفنی "ولادیمیر پوتین"رئیس جمهوری روسیه، اراده ایران را توسعه روابط تجاری و اقتصادی با روسیه اعلام کرد و افزود: آمادگی داریم سند جامع همکاری‌های بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم تا روند ارتقای هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های دو کشور با سرعت، اجرایی شود.

رئیس جمهوری بابیان اینکه تهران و مسکو در بسیاری از موضوعات بین‌المللی همگرایی و هم‌افزایی دارند، اظهارداشت: مقابله با یکجانبه‌گرایی و تحکیم چندجانبه‌گرایی از جکله وجوه مشترک دو کشور است.

آیت الله رئیسی برضرورت همکاری‌های مشترک دو کشور در مسایل منطقه‌ای، تأکید کرد و گفت: تداوم حضور بیگانگان در سوریه را بر خلاف خواست ملت و دولت سوریه و غیرقانونی می‌دانیم چرا که ثبات و امنیت این کشور را تهدید می‌کند.

رئیس جمهوری با اشاره به تحولات افغانستان اعلام کرد: حضور داعش در افغانستان را برای منطقه و این کشور خطرناک می‌دانیم که باید در مقابل خطرات این توطئه هوشیار باشیم.

آیت الله رئیسی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان استقرار دولت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی است و معتقدیم تشکیل چنین دولتی می‌تواند امنیت این کشور را تضمین کند.

رئیسی در ادامه با قدردانی از مواضع روسیه در دفاع از حقوق هسته‌ای و لزوم لغو همه تحریم‌ها علیه ملت ایران، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات کاملاً جدی است و به همین میزان در تامین حقوق ملتمان مبنی بر لغو تحریم ها هم جدیت داریم.

رئیس جمهوری همچنین از ابتکار روسیه در خصوص ثبات و آرامش در منطقه قفقاز استقبال کرد.

 طرفین در این مکالمه تلفنی تاکید کردند: هرگونه تغییر در ژئوپلتیک و تغییر مرزهای کشورهای منطقه قابل پذیرش نیست.

رئیسی در ادامه از مساعدت رئیس جمهور و دولت روسیه در زمینه عضویت ایران در پیمان همکاری شانگهای و تأمین واکسن کرونا قدردانی کرد.

در مذاکرات آینده طرف‌ها اراده سیاسی کافی برای خروج از شرایط فعلی را داشته باشند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هم در تماس تلفنی خود با تأکید بر اینکه تهران و مسکو از مواضع و همگرایی مشترکی در بسیاری از موضوع های برخوردار هستند، گفت: مسکو از پیشنهادات تهران در تدوین سند جدید همکاری بلندمدت دو کشور حمایت می‌کند و مصمم هستیم هر چه سریع‌تر نهایی و  اجرایی شود.

رئیس جمهوری روسیه با تأکید بر اینکه مسکو به ارتقای سطح روابط اقتصادی و نهایی شدن برنامه‌های سرمایه‌گذاری‌های مشترک با ایران ارزش زیادی قایل است، گفت: شاهد گرایشات مثبتی برای ارتقای روز افزون سطح همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌الملل هستیم و بی‌تردید روند توسعه همکاری‌ها شتاب خواهد گرفت.

پوتین با اشاره به همکاری‌های دو کشور در موضوعات منطقه‌ای بویژه سوریه، گفت: با تلاش مشترک توانستیم استقلال سوریه را حفظ کرده و کانون تروریست‌ها در این کشور را منهدم کنیم. البته همچنان باید همکاری‌های نزدیک خود را بویژه در حوزه های مختلف منطقه ای ادامه دهیم.

رئیس جمهوری روسیه با حمایت از حقوق ملت ایران در موضوع هسته‌ای ابراز امیدواری کرد در مذاکرات آینده طرف‌ها اراده سیاسی کافی برای خروج از شرایط فعلی را داشته باشند.

پوتین در ادامه با ابراز نگرانی از اوضاع قره‌باغ، گفت: برای افزایش سطح اعتماد و همکاری در این منطقه به دنبال راه‌اندازی مکانیزم مشورتی ۳+۳ هستیم و امیدواریم جمهوری اسلامی ایران نیز از آن حمایت کند.

رئیس جمهوری روسیه در پایان اظهار داشت: روسیه مصمم است همکاری در زمینه مقابله با کرونا و ارسال محموله‌های واکسن به ایران را همچنان ادامه دهد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری