کد خبر: ۴۹۷۳۲
تعداد بازدید: ۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
وقف را باید نمونه ای از فرهنگ غنی اسلامی دانست که به واسطه آن زندگی در تمام سطوح و طبقاتی که هر کس قرار دارد به یکسانی می رسد. وقف یعنی ثروتمند به تهیدست می اندیشد و حتی برای حیات بهتر او و عاقبت خویش مالی از اموالش را در راه رضای خدا می بخشد.

به گزارش تجارت امروز، جامعه ای که در آن زندگی می کنیم هم فقیر داریم هم غنی؛ به مصداق: ای که دستت می رسد کاری بکن و با عنایت به روایات و آیات قرآن و سیره ائمه معصومین (ع) و برای خشنودی خداوند باید به هم نوع خود از هر طریقی که توانایی داریم یاری برسانیم.
در قرآن کریم سوره و یا آیه ‌ای در مورد وقف و امثال آن نیامده است، بلکه به صورت کلی آیاتی درباره انفاق داریم به عنوان نمونه: لن تنالوا البرّ حتّی تنفقُوا مما تحبّون(آل عمران/۹۲) هرگز به (حقیقت) نیکوکاری نمی‌رسید مگر این که از آنچه دوست می‌دارید (درراه خدا) انفاق کنید، و آنچه انفاق می‌کنید، خداوند از آن آگاه است. این آیه شامل انفاقی که به طریق وقف و صدقة جاریه است نیز می‌شود.
و ما تقدّموا لانفسکم من خیرٍ تجدوهُ عندالله هو خیراً و اعظمَ اجراً:آن چه را از کارهای نیک برای خود از پیش می فرستید نزد خدا به بهترین وجه و بزرگترین پاداش خواهد یافت، و از خدا آمرزش بطلبید.
بدون شک برای انفاق، راههای گوناگونی وجود دارد که وقف یکی از مهمترین مصادیق آن است.

وقف مصداق بارز باقیات الصالحات 

هنگام تعریف نیکی، خداوند به معرفی نیکان می پردازد تا مردم تنها به فراگیری مفاهیم بسنده نکنند. البته باید دانست که ریشه نیکی و نیکوکاری در اعتقاد و ایمان نهفته است.پس از اعتقاد و ایمان به اصول دین، خداوند به بیان اعمال صالح می پردازد و از بخشش مال شروع می کند و این بخشش نشان از عمق ایمان به مبدأ و معاد دارد،زیرا از آنچه به آن محبت دارد در راه خدا می دهد.
محمود طالبی طادی نیکوکار خیر اندیش 82 ساله، با اشاره به اینکه بدون شک وقف اموال مصداق روشن برای کار خیر دارد، گفت: سنت حسنه وقف یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به جایگاه مطلوب تمدن اسلامی است.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه پدرم معمار اصیل اصفهان بود و از 6 سالگی وارد بازار کار شدم، اظهارداشت: چون از دوران کودکی وارد بازار ساختمان شدم مسلط به ساختمان سازی هستم.
مهندس طادی اظهارداشت: بناهای بسیاری در داخل و خارج از کشور ساختم، بابت کارم زحمت کشیدم به همین دلیل در کارم موفق بودم.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به ساخت 14 انبار و سیلوی گندم برای سازمان غله افزود: در ضمن 20 هزار باسکول 60 تنی هم ساختم.
او گفت: از وقف هایی که انجام دادم خیلی راضی هستم، امیدوارم که خدا به من توان مضاعف دهد تا بتوانم کارم را ادامه دهم.
مهندس طادی با اشاره به اینکه رفع نیاز مردم و مستضعفان از اهداف خدمتم است، افزود: امیدوارم تا زمانی که زنده هستم بتوانم کار خیر را ادامه دهم.
انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: