کد خبر: ۴۹۷۴۴
تعداد بازدید: ۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
معاون هماهنگی توزیع توانیر:
معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: برق مشترکان پرمصرف در صورت بی‌توجهی به اخطارها و ادامه دادن به رفتار غلط مصرفی قطع می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، غلامعلی رخشانی مهر در حاشیه اجرای هفتمین مانور فراگیر اصلاح و بهینه سازی روشنایی معابر در محل مرکز پایش صنعت برق در جمع خبرنگاران، افزود: صنعت برق برای مشترکان پرمصرف هم هشدار صادر کرده و هم پیام‌هایی مبنی بر لزوم رعایت الگوها داده است و اگر همچنان بی‌توجهی‌ها تداوم یابد ناگزیر با قطع برق روبرو خواهند شد.

وی ادامه داد: صنعت برق همچنین اقدام به نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پر مصرف خانگی‌ کرده و این کنتورها دارای این قابلیت هستند که اگر مشترک، الگوی مصرف را رعایت نکند هم برای آنها محدودیت ایجاد کرده و حتی برق آنها را قطع کند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: اکنون این کنتورها در حال نصب بوده و از ۲ ماه قبل افزون بر ۸۰ هزار کنتور هوشمند برای مشترکان نصب شده که عمدتا در بخش خانگی و پر مصرف‌ها است.

رخشانی مهر ادامه داد: همه درخواست‌ها این است که مشترکان پرمصرف درحد الگوهایی که برای عامه مردم تعیین شده در همان حد مصرف کنند اکنون در بسیاری از شهرها و استان‌ها حداقل ۷۵ درصد مردم زیر الگوی‌های مصرف برق استفاده می‌کنند و قبلا هم اعلام شده که افزون بر ۱۰ میلیون مشترک در کشور حداقل به مدت دو ماه زیر ۱۰۰ کیلوات ساعت مصرف داشته‌اند.

وی افزود: در سه سال اخیر در زمستان به دلیل مصرف زیاد گاز در بخش خانگی، دچار مشکل تامین سوخت در نیروگاه‌ها هستیم، امسال برای آنکه این اتفاق رخ ندهد وزارت نفت و وزارت نیرو به سرعت، پای کار آمده و تلاش شد تا گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین شده و مخازن سوخت مایع پر شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر اعلام کرد: در عین حال ممکن است سرمای زودرسی متوجه کشور شود بنابراین صنعت برق زودتر از خود شروع کرد و براین اساس و با هدف اعمال صرفه جویی، شروع به تعدیل روشنایی‌های شبکه معابر کرد.

رخشانی گفت: این کار نه به معنای خاموش کردن روشنایی‌های این معابر بلکه فقط اصلاح آن است و در این طرح، هیچ معبری خاموش نخواهد شد. بلکه در نقاطی که امکان خطر کمتری داشته و نیز پارک‌هایی که روشنایی‌های بیش از حدی دارند، طرح تعدیل اجرا می شود.

وی ادامه داد:‌ برای این کار، هماهنگی‌های متعددی با وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه و نیز نیروی انتظامی و استانداری‌ها انجام شده است تا تبعات آن کاهش یابد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه پرمصرفی در زمستان هم وجود دارد،افزود: پدیده پرمصرفی یک پدیده‌ای است که در سال وجود دارد و جالب است بدانید از۳۰ میلیون مشترک بخش خانگی فقط ۲ درصد (۶۰۰ هزار مشترک)  بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: گاهی این مصارف بیش از ۱۰ برابر الگوهایی است که مردم عادی مصرف می کنند که به آنها هشدار داده شده است و پیام برای آنها ارسال می‌شود، اگر آنها رعایت نکنند برقشان قطع می شود.

رخشانی مهر گفت:‌ اینکه مصارف کجا باشد مهم است ما مصارف مولد و غیر مولد داریم.  در بخش غیرمولد در کشور هدر رفت انرژی زیادی داریم.

وی افزود:به عنوان مثال در تابستان‌ها درزمان پیک، مصرف به ۶۰ هزارمگاوات می رسد که ۲۴هزار مگاوات آن صرفا در بخش وسایل سرمایشی مصرف می‌شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر ادامه داد: در کشور مشترکان توجهی به دمای آسایش ندارند و کولرهای گازی در تابستان در دماهای غیر متعارف کار می‌کنند.

هفتمین مانور فراگیر تعدیل و بهینه سازی روشنایی معابر صبح امروز در محل مرکز پایش صنعت برق برگزارشد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری