کد خبر: ۴۹۷۵۶
تعداد بازدید: ۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
سرپرست مرکز مدیریت اطلاعات و فناوری وزارت بهداشت:
سرپرست مرکز مدیریت اطلاعات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه باید فوت و بستری بر اثر عوارض واکسن را با فوت و بستری بر اثر ابتلا به کرونا از یکدیگر تفکیک کرد، گفت: اگر واکسیناسیون در کشور انجام نمی‌شد، تلفات کرونا سه برابر می‌شد.

به گزارش تجارت امروز، علی شریفی در نشست خبری افزود: مرگ و میر سالمندان بالای ۷۰ سال در موج سوم کرونا بیشتر شد و تزریق واکسن توانست این مرگ و میر را کاهش دهد.

وی در مورد بررسی اثربخشی واکسن علیه کرونا ادامه داد: بررسی درصد فوتی‌ واکسن نزده ها نباید ملاک مقایسه برای اثر بخشی واکسن باشد بلکه باید اثر واکسن را برای کل جامعه در نظر بگیریم و نه فقط در فوت شده‌ها، زیرا واکسن مانع از ابتلا و بستری جمعیت زیادی شده است.

سرپرست مرکز مدیریت اطلاعات و فناوری وزارت بهداشت افزود: به عنوان مثال نباید تصور کرد که یک هنرپیشه دو دز واکسن را زده، چرا فوت کرده پس واکسن بی اثر است، این یک ارزیابی اشتباه است. باید اثر را در میان همه واکسن زده‌ها بررسی کنیم.

شریفی با تاکید براینکه فوت و بستری بر اثر عوارض واکسن با فوت و بستری بر اثر ابتلا به کرونا باید از هم تفکیک شود، خاطرنشان کرد:  اگر ما در قله موج باشیم میزان اثربخشی واکسن با زمانی که در موج قرار نداریم، متفاوت است.

وی اظهارداشت: نرخ فوت را در هر یک میلیون نفر جمعیت بر اساس واکسن زده‌ها و نزده‌ها در ماه‌های مختلف سال برای گروه سنی بالای ۷۵ سال بررسی کردیم. مقیاس‌های آماری جمعیت نشان می‌دهد اگر افراد واکسن نزده بودند، دهها هزار مرگ بالای ۷۵ سال در موج پنجم رخ می داد.

شریفی اعلام کرد: اگر واکسن های علیه کرونا صددرصد ایمنی ایجاد می کردند شرایط جهان متفاوت تر از دوران کنونی بود و همه به زندگی عادی بر می گشتند.

وی تصریح کرد: اگر شرایط به اینگونه بود که واکسن‌ ها ایمنی ۱۰۰ درصد می ‌آوردند در آن زمان شرایط ایران و جهان متفاوت بود و آنهایی که دو نوبت واکسن خود را دریافت کرده بودند با خیال راحت ماسک را کنار می‌گذاشتند و به زندگی عادی خود برمی گشتند اما تجربه در کشور ما و دیگر کشورها نشان می ‌دهد که واکسن ها ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کنند.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت عنوان کرد: واکسیناسیون ریسک فوت ناشی از کرونا را در افراد کاهش می‌دهد، این دقیقا همان موضوعی است که در گزارش مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات به روشنی ارائه شده است. درصد اثرگذاری واکسن تابع سن و شرایط موج کرونا در کشور است؛ به عنوان مثال درصد اثرگذاری واکسن در سنین ۲۵ تا ۵۰ سال با ۵۰ تا ۷۵ سال و به همین ترتیب متفاوت است‌ و صرفا اعلام یک عدد، ساده‌انگاری و ساده کردن مساله است.

ماجرای صدور کارت تقلبی واکسن کرونا

شریفی زارچی با تاکید بر اینکه باید دانست که بیان این جمله که چند درصد افراد واکسن زده فوت شده اند و ارائه آمار در این خصوص نادرست است، مطرح کرد: متاسفانه گروه‌های مخالف واکسن از آن استفاده می‌کنند. ما در گزارش ارائه شده درباره اثربخشی واکسن در پیشگیری از مرگ و میر تنها افراد تست مثبت کرونا را ملاک قرار ندادیم و افرادی که مشکوک و علامت دار بودند هم در آمار لحاظ شده اند. میزان مرگ و میر در گروه ٢۵ تا ۴٩ سال در افراد واکسینه نشده بیشتر است و باید جوانان را برای این منظور متقاعد کرد که واکسن بزنند چراکه عامل انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده هستند.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درباره موضوع های مطروحه درباره صدور کارت تقلبی واکسن کرونا، توضیح داد: برخی کشورها قوانین سختگیرانه ای در نوع واکسن برای مسافران ورودی به کشورشان اعلام کردند و گفتند فقط برندهایی خاص را می ‌پذیرند که همپوشانی آن در کشور ما واکسن آسترازنکا بود. به نظر ما سیاست محدود کردن نوع واکسن ‌ها توسط کشورها جان مردم را به خطر می‌اندازد.

شریفی زارچی درباره صدور کارت واکسن برای افرادی که در طرح های مطالعاتی واکسن ‌ها شرکت کرده اند، گفت: در مطالعاتی واکسن برکت اطلاعات همه افرادی که واکسن تزریق کرده بودند ثبت و کارت واکسن صادر شد، این موضوع برای واکسن پاستور هم رخ داد. در مورد واکسن کووپارس، اسپایکوژن و فخرا، امکان ثبت را به برگزار کنندگان کارآزمایی بالینی پیشنهاد دادیم اما چون تعداد افراد زیاد بود آنها درخواست داشتند اطلاعات را به صورت فایل بدهند و ما به دنبال صحت سنجی اطلاعات هستیم. تلاش می کنیم تا هفته آینده برای داوطلبان دریافت واکسن رازی و اسپایکوژن کارت صادر شود که کنار کارت واکسن نوشته می‌شود کارآزمایی بالینی تا زمانی که با تایید برند توسط غذا و دارو کارت اصلی صادر شود.

وی همچنین درباره رنگ بندی‌های کرونایی شهرها، اظهارداشت: این رنگ بندی تاکنون بر اساس شاخص بستری اعلام شده است و چون موج مرگ، به طور متوسط ۱۲ روز بعد از موج بستری است، بنابراین نمی توان برای تغییر رنگ بندی صبر کرد؛ اینکه چرا رنگ بندی بر اساس تست ‌های مثبت اعلام نمی‌شود، در بهمن پارسال که خوزستان قرمز بود این موضوع در درصد تست های مثبت نمایان نبود که فاکتورهای متعددی دارد؛ شهرهای مرزی ما مثل زابل، پاوه، بانه قرمز و افزایشی هستند،اکنون بیشترین دغدغه ما در نواحی از خراسان جنوبی است.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درباره در دسترس بودن پرونده الکترونیک برای همه افراد گفت: در تلاش هستیم تا پروند الکترونیک به صورت وب سرویس در اختیار افراد قرار گیرد، باید توجه داشت که به دلیل تعدد سامانه‌ ها در بیمه ‌ها کد خدمات سلامت و داروها متفاوت بود و ما در چند ماه اخیر کدگذاری را یکسان سازی و استانداردسازی کردیم که یک اقدام زیربنایی بود. برای بررسی آثار هر یک از واکسن ‌ها باید به پارامتر زمان، سن تزریق و شرایط پیک اهمیت داد.

وی درباره پیش‌بینی موج ششم کرونا، تصریح کرد: پیش بینی زمان شروع یک موج پیچیده و سخت است و محتمل ترین شرایط در شکل گیری یک موج می‌تواند ناشی از ورود یک سویه جدید به کشور باشد. با دوستان در انستیتو پاستور تماس گرفتیم و تاکید کردیم موارد ابتلا در شهر مرزی مانند زابل را بررسی کنند تا بررسی شود که سویه جدیدی وارد کشور شده است یا خیر؟؛ هنوز شواهدی از ورود سویه جدید به کشور گزارش نشده است و اکنون روند بستری در اکثر استان‌ ها به جز خراسان جنوبی نزولی و در شهرستان ‌های قرمز هم روند بستری صعودی است و همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری