کد خبر: ۴۹۷۵۹
تعداد بازدید: ۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو گفت: وظیفه ما روشن کردن حقیقت از میان روایت‌های دروغین است؛ روایتی که قربانیان جنایات رژیم اسرائیل را با قاتلان آنها در یک  سطح قرار می‌دهد، از لحاظ انسانی تکان‌دهنده، از لحاظ حقوقی بی‌پایه و از لحاظ اخلاقی شرم‌آور است.

به گزارش تجارت امروز، سفیران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ژنو با اعضای کمیسیون تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین را بررسی کردند.

اسماعیل بقائی هامانه سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل در ژنو در این نشست، با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: کمیسیون تحقیق دارای یک مسئولیت تاریخی برای جلوگیری از عادی شدن نقض نظام‌مند حقوق بشر و حقوق بشردوستانه توسط رژیم آپارتاید اسرائیل است.

بقایی تاکید کرد: باید صدای عدالتخواهی را بلند کنیم و نگذاریم ارتکاب جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نقض های فاحش حقوق بشر جنبه عادی به خود بگیرد.

با توجه به ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و سایر مناطق فلسطین، به درخواست کشورهای اسلامی نشست ویژه شورای حقوق بشر برای توقف کشتار مردم مظلوم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی در ۲۷ ماه می ۲۰۲۱ برگزار شد و قطعنامه ای علیه این رژیم به تصویب رسید.

بر این اساس، کمیسیونی متشکل از سه نفر از حقوقدانان بین المللی برای بررسی جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین تشکیل شد.

در این نشست که به ریاست سفیر و نماینده دائم پاکستان در ژنو به عنوان هماهنگ کننده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برگزار شد، علاوه بر سفیر ایران، سفیران کشورهای ترکیه، بنگلادش، مالزی، مالدیو و فلسطین و نماینده مصر سخنرانی کردند و  ضمن تاکید بر اجرای وظایفی که نشست ویژه شورای حقوق بشر بر عهده اعضای کمیسیون تحقیق قرار داده، اعلام کردند که باید رژیم اسراییل نسبت به نقض حقوق بنیادین بشر مسئول باشد و به رویه بی‌مجازات ماندن این رژیم در قبال جنایاتش پایان داده شود.

کمیسیون تحقیق قرار است ماه ژوئن سال آینده گزارشی در این زمینه به شورای حقوق بشر ارایه دهد.

ناوی پیلای از آفریقای جنوبی، میلون کوتاری از هند و کریس سیدوتی از استرالیا اعضای این کمیسیون تحقیق هستند.

اعضای کمیسیون تحقیق ضمن برشمردن موانع موجود با توجه به حمایت سیاسی کشورهای غربی از این رژیم، خواستار حمایت کشورهای اسلامی برای تدوین گزارش و انجام وظایفی شدند که قطعنامه نشست ویژه شورای حقوق بشر بر عهده آنها نهاده است.

 انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری