کد خبر: ۴۹۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
شهرستان‌های قرمز کرونایی هم‌زمان با خروج اکثر نقاط کشور از خیز پنجم کرونا کاهش یافت و اکنون فقط هشت شهر در وضع قرمز کرونایی قرار دارد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از وبدا، طبق آخرین رنگ‌بندی ۲۹ آبان در اپلیکیشن ماسک، اکنون شهرستان‌های اشنویه،پیرانشهر(آذربایجان غربی)،طبس، فردوس(خراسان جنوبی)، زابل (سیستان و بلوچستان)، زرند، شهربابک(کرمان) و خاتم(یزد) در وضع قرمز هستند.

همچنین ۵۸ شهرستان نارنجی،  ۲۳۶ شهرستان زرد و ۱۴۶ شهرستان در وضع آبی قرار دارد.

همزمان با کاهش شهرهای قرمز، تلفات کرونا نیز روند کاهشی داشته و دیروز به ۱۰۰ نفر و یعنی کمترین تعداد تلفات پس از عبور خیز پنجم از کشور رسید.

خیز پنجم و مرگبار کرونا از ابتدای تیر در کشور آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهراز عبور این خیز از کشور خبر داد.

در این خیز در ۲۸ مرداد و و هفتم مهر  به ترتیب شمار تلفات از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.

همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.

به هر روی گرچه روند تلفات روزانه کرونا کاهشی است اما باید گفت، تا رسیدن به ۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ که رقم تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر بود در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسیناسیون اندکی مانده است.

روز ۱۳ فروردین روند مرگ های کرونایی با ۱۱۷ نفر سه رقمی شد و تا کنون این ارابه مرگ بر این مدار می تازد.

گرچه خیز ششم کرونا به رغم هشدارها تا کنون و در آبان ماه به وقوع نپیوسته اما به باور کارشناسان هر گونه عادی سازی و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می تواند طغیان مجدد این ویروس را رقم بزند.

کرونا از ابتدای شیوع در کشور(اسفند ۹۸) پنج خیز داشته و تا کنون ۱۲۸ هزار و ۷۳۴ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

همچنین تا کنون تا کنون ۵۶ میلیون و ۳۸۳ هزار و ۱۷۹ نفر دُز اول، ۴۴ میلیون و ۵۱ هزار و ۷۴۳ نفر دُز دوم و ۷۰۵ هزار و ۱۹۶ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۱ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۱۱۸ دُز رسیده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری