کد خبر: ۴۹۷۹۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
اتاق تهران اعلام کرد:
صادرات ایران به اتحادیه اروپا براساس آمارهای اعلام شده توسط معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در ۹ ماه سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت امروز، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی اعلام کرد که در ۹ ماه سال ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹ تا شهریور۱۴۰۰) ایران ۶۳۲ میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر و در این مدت ۲ میلیارد و ۷۲ میلیون یورو از این کشورها وارد کرده است.

بر اساس این آمار، در ۹ ماه امسال جاری میلادی نسبت به مشابه سال ۲۰۲۰، صادرات ایران به اروپا ۱۴ درصد رشد داشته اما واردات یک درصد کاهش را تجربه کرده است.

همچنین در ماه سپتامبر (۱۰ شهریورتا ۹ مهر) ایران ۶۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به اتحادیه اروپا صادرات انجام داده و ۳۰۸ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو کالا وارد کرده است.

بر اساس این گزارش تجارت ۹ ماه نخست ۲۰۲۱ ایران با اتحادیه اروپا سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده و در همین مدت ترکیه ۱۱۳ میلیارد دلار صادرات و واردات انجام داده است که ۳۳ برابر بیشتر از تجارت ایران است.

۱۹ درصد از کل صادرات ایران در این مدت مربوط به اتحادیه اروپا بوده اما ترکیه ۴۹ درصد از سهم صادراتی خود را به اتحادیه اروپا اختصاص داده است.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت ماه امسال ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

اتحادیه اروپا شمال ۲۷ کشور از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، هلند، بلژیک، سوئد، دانمارک، فنلاند، پرتغال، ایرلند، چک، کرواسی، مجارستان، لهستان، بلغارستان، یونان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لیتوانی، لتونی، لوکزامبورگ، قبرس و مالت می شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: