کد خبر: ۴۹۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
رئيس سازمان جهاد كشاورزي البرز گفت كه اين استان با وجود وسعت كم، 7 درصد محصولات كشاورزي ايران را توليد مي كند.زمین‌های کشاورزی البرز با ساخت ویلاهای میلیاردی در حال نابودی است.زمین های کشاورزی استان به دلیل نزدیکی به شهرها محل ساخت ویلاهای غیرمجاز و میلیاردی شده است. خشکسالی ، البرز را هم تشنه کرد.

به گزارش تجارت امروز، موسوي افزود: بالا بودن متوسط توليد محصول در واحد سطح نسبت به متوسط كشوري از شاخص هاي ويژه بخش كشاورزي استان البرز است.

 وی اظهارداشت: سالانه يك ميليون و 900 هزار تن انواع محصولات كشاورزي و باغي در استان البرز توليد مي شود و اين استان بخشي از سبد غذايي خانواده هاي ايراني را تامين مي كند.

موسوي اضافه كرد: در برخي از محصولات، بالاترين متوسط توليد درواحد سطح به استان البرز اختصاص داشته و اين موضوع گوياي بهره مندي البرز از شرايط مناسب توليد است.

وي ادامه داد: با اين حال خشكسالي هاي اخير ، روند افزايشي دما و برداشت هاي بي رويه آب از سفره هاي زير زميني توليد محصولات كشاورزي استان البرز را با چالش مواجه كرده است.

اين مسئول گفت: در مجموع اراضي قابل كشت استان البرز 67 هزار و 225 هكتار است كه اراضي كشت شده در سال زراعي 97-96 شامل 36 هزار و 895 هكتار اراضي

وي ادامه داد: در استان البرز سالانه حدود 933 هزار تن انواع محصولات زراعي ، 532 هزار تن انواع محصولات باغي و 478هزار تن انواع محصولات دامي توليد مي شود.

موسوي گفت: كشاورزان و بهره برداران البرزي با استفاده از پتانسيل ها و ظرفيت هاي موجود در استان همچون استفاده از آخرين دستاوردها و تحقيقات موسسات تحقيقاتي مستقر در استان توانسته اند به موفقيت هاي بسيار خوبي در كشور دست يابند.

وي افزود: از جمله اين دستاوردها كسب رتبه دوم متوسط عملكرد گندم در واحد سطح به ميزان پنج هزار و 696 كيلوگرم در هكتار، كسب رتبه دوم متوسط عملكرد جو در واحد سطح به ميزان چهار و 671 كيلوگرم در هكتار و كسب رتبه دوم متوسط عملكرد پنبه در واحد سطح به ميزان سه هزار و 200 كيلوگرم در هكتار است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان البرز بيان داشت: از ديگر اين موفقيت ها ثبت بالاترين ركورد توليد گندم در واحد سطح به ميزان 13 هزار و 570 كيلوگرم در هكتار و كسب رتبه اول متوسط عملكرد گوجه فرنگي در واحد سطح به ميزان 56 هزار و 644 كيلوگرم در هكتار است.

موسوي، كسب رتبه اول متوسط عملكرد خربزه در واحد سطح به ميزان 62 هزار و 555 كيلوگرم در هكتار، كسب رتبه اول كمترين ضايعات برداشت غلات طي سال هاي 96 و 97، كسب رتبه اول توليد آلو قطره طلا به ميزان 26 هزار و 606 تن) 57 درصد توليد كل كشور( و كسب رتبه اول توليد هلو با توليد 125 هزار و 993 تن (15 درصد توليد كل كشور) را از ديگر اين موفقيت ها برشمرد.

وي اضافه كرد: كسب رتبه اول توليد گل لاله با توليد51 درصد گل لاله، كسب رتبه دوم توليد توت فرنگي گلخانه اي به ميزان چهار هزار و 651 تن، كسب رتبه دوم توليد قارچ خوراكي كشور با توليد سالانه 26 هزار تن و كسب رتبه دوم توليد شليل با توليد 59 هزار و 48 تن از ديگر موفقيت هاي كشاورزان البرزي به شمار مي رود.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان البرز همچنين به موفقيت هاي دامداران و مرغداران البرزي اشاره كرد و گفت: كسب رتبه پنجم توليد تخم مرغ در كشور با توليد 74 هزار و 700 تن و كسب رتبه دوم ظرفيت پولت تخم گذار در كشور به ميزان 3.24 ميليون قطعه از موفقيت هاي اين بخش در كشور مي باشد. وضعیت کشاورزی در استان البرز

استان البرز در بخش کشاورزی به خاطر برخورداری از شرایط اقلیمی ممتاز، خاک حاصلخیز، کیفیت مناسب و مطلوب آب های سطحی و زیرزمینی، وجود شرایط کشت دوم و سوم در برخی نقاط، وجود نهالستان برای عرضه به کل کشور و به ویژه امکان تصفیه و بازیافت فاضلاب در بخش کشاورزی، دارای موقعیتی استثنایی است و یکی از استان های مهم کشور در بخش تولید محصولات کشاورزی محسوب می شود. سرپرست تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان البرز درباره وضع کشاورزی و مشکل کم آبی در استان البرز گفت: اکنون اراضی زراعی این استان که محصولاتی همچون گندم، جو، ذرت علوفه ای، پنبه و ... در سطح 45 هزار و 159 تولید می شود و باغات این استان در 24 هزار و 950 هکتار از اراضی البرز واقع شده است. 'محمد تاج الدینی' افزود: گیلاس، زردآلو، هلو، آلو، سیب، آلبالو، شلیل، گلابی، گردو، بادام، توت و ... و محصولات سبزی و صیفی و محصولات گلخانه ای از جمله مهم ترین محصولات این استان است.

وی اضافه کرد: تولید گندم و جو در استان البرز در سال زراعی گذشته مجموعا 57هزار تن بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با توجه به بحران خشکسالی استان، هفت هزار تن افت محصول داشته است.

او اظهار داشت: بر اساس برداشت محصولی که از سطح مزارع و باغات این استان می شود به حدود 615 میلیون متر مکعب آب نیاز داریم که از این میزان 354 میلیون متر مکعب نیاز بخش زراعت و 261 میلیون متر مکعب نیاز بخش باغی این استان است.

وی گفت: اکنون 45 هزار نفر به عنوان تولید کننده و بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 17 هزار نفر در حوزه تولیدات گیاهی این استان مشغول فعالیت هستند.

تاج الدینی میزان اراضی زراعی و باغی استان را که به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند را در سطحی معادل 11 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: بیشتر این مزارع به سیستم آبیاری نوین بارانی و باغات به سیستم آبیاری قطره ای مجهزهستند.

این مسئول ادامه داد: جهاد کشاورزی استان البرز برنامه ها و اقداماتی را برای مصرف بهینه آب کشاورزی پیش بینی کرده و در دستور کار خود قرار داده که این اقدامات در حوزه های منابع انسانی، خاک، آب، سرمایه و ماشین آلات است.

وی افزود: در حوزه آموزش منابع انسانی، باغداران و کشاورزان در خصوص استفاده بهینه از آب و روشهایی که منجر به افزایش کارآیی مصرف آب شود و در حوزه تولید خاک، که شامل روشهای حاصلخیزی خاک، افزایش قابلیت نگهداری و ذخیره سازی آب در زمین با افزایش ماده آلی خاک و خاک ورزی، حفاظت و استفاده بهینه از ماشین آلات در خاک ورزی در مزرعه و امور به زراعی در هنگام کاشت و آرایش بوته ها در جهت کمتر شدن تبخیر و تعرق گیاهان است.

سرپرست معاونت تولیدات گیاهی استان البرز  اظهارداشت: با توجه به خشکسالی های اخیر، استفاده از علم اصلاح نباتات و ارقام مقاوم به خشکی برای محصولات کشاورزی در این استان پیشنهاد شده است. وی گفت: برای سال زراعی جاری پنج رقم گندم و چهار رقم جو مقاوم به خشکی و کم آبی به کشاورزان استان پیشنهاد شده که ارقام گندم شامل پیشتاز، پارسی، سیوند، سیروان و پیشگام بوده و ارقام جو شامل بهمن، نصرت، ریحان و یوسف است.

این مسئول میزان اراضی زیر کشت گندم و جو را در سال زراعی جاری 20 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: برای پوشش زراعت در این اراضی از ارقام بذور تولیدی و خود مصرف استفاده می شود.

وی ادامه داد: در استان هزار و 620 تن بذر گندم در طبقات پرورشی سن و مادری و گواهی شده توسط بخش خصوصی و دولتی تولید شده و همچنین 700 تن بذر جو توسط این دو بخش تولید شده است.

تاج الدینی یکی دیگر از روش های زراعت در زمان کم آبی را مدیریت مصرف آب در گیاه دانست و افزود: این روش یکی از روش های استفاده بهینه از آب کشاورزی است که انتخاب ارقام مقاوم به خشکی آخر فصل و انتقال بخشی از رشد گیاه به گلخانه و توصیه کشت نشاء در محصولات سبزی و صیفی پیشنهاد می شود.

وی اظهارداشت: همچنین در بخش باغی، اصلاح و احیاء باغات همچون اصلاح سیستم های آبیاری و ایجاد باغات الگویی و استفاده از پایه های مقاوم به خشکی و پایه رویشی توصیه می شود.

مدیرآب وخاک جهادکشاورزی استان البرزنیز درباره راه‌های مبارزه با کم آبی‌گفت:با توجه به اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار برای استفاده بهینه از منابع آبی امسال سه هزار هکتار سهمیه آبیاری تحت فشار برای اراضی این استان مصوب شده که منتظر دستورالعمل اجرایی آن در خصوص افزایش یارانه های پرداختی به کشاورزان در واحد سطح هستیم.

حجت الله رضایی با اشاره به اینکه از مجموع 74 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان حدود یک هفتم آن به سیستم آبیاری نوین مجهز شده اند، افزود: تا کنون حدود 11 هزار و 400 هکتار از اراضی زراعی و باغی استان به انواع سیستم های آبیاری نوین تجهز شده اند . وی همچنین نصب کنتور هوشمند آب بر روی چاه های آب کشاورزی را از دیگر راههای استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی دانست و اظهار داشت: با نصب این کنتورها می توان میزان نیاز کشاورز به آب برای مزارعشان را کنترل کرد که کشاورز چه زمانی و به چه میزانی آب مصرف کند.

وی اجرای خطوط انتقال آب را از دیگر راههای استفاده بهینه از منابع آبی دانست و گفت: این خطوط بر روی انهار زراعی اجرا می شود که در بعضی از روستاها در اجرای این طرح به جای لوله گذاری از کانال های بتنی استفاده است.

او افزود: تا کنون حدود 750 کیلومتر از انهار زراعی استان به انواع پوشش های بتنی تجهیز شده اند و سالانه توان اجرای 300 کیلومتر کانال آبیاری در این استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد هزینه اجرای این طرح در مزارع توسط دولت و 20درصد توسط کشاورزان پرداخت می شود، اضافه کرد: احداث استخرهای ذخیره آب نیز یکی دیگر از راههای استفاده بهینه از آب کشاورزی است.

رضایی گفت: محدودیت اعتبار بخصوص در دو سال گذشته روند اجرای طرح های آب و خاک را کند کرده است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان البرز همچنین طرح استفاده از شیوه های آبیاری نوین دربخش کشاورزی از مهم ترین اقداماتی است که برای کاستن از آثار کم آبی و بهره برداری بهینه از آب در این استان در دست اقدام قرار گرفته است.

معاونت آب و خاک جهاد کشاورزی برای افزایش راندمان آب در مزارع در دو بخش انتقال آب تا سر مرزعه و داخل مزرعه عمل می کند که در بخش اول شامل انتقال آب از منابع آبی تا سرمزرعه و باغات و پوشش انهار و ایزوله کردن کانالهای آبیاری است و بخش دوم شامل مجهز کردن اراضی به سیستم های نوین آبیاری است.

وی یکی از بزرگترین طرح های آبی در استان البرز را که از سال 90 آغاز شده و امید است تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد را اجرای طرح ایستگاه پمپاژ پساب کرج عنوان کرد و گفت: با بهره برداری از این طرح پیش بینی می شود در دراز مدت در هر ثانیه یک هزار و 300 لیتر آب برای اراضی زراعی و صنعت شهرستان کرج تامین شود.

او ادامه داد: با توجه به اینکه این ایستگاه در منطقه ماهدشت واقع شده پیش بینی می شود علاوه بر پوشش دو هزار هکتار از اراضی این منطقه بتواند تا حدی اراضی شهرستان اشتهارد را نیز سیراب کند. وی گفت: با توجه به اینکه این آب از تصفیه فاضلاب شهری بدست می آید فقط مناسب استفاده از مزارعی است که محصولات آن به صورت مستقیم وارد سفره مردم نمی شود که می توان از آن در مزارع گندم، جو و پنبه و همچنین بخش صنعت استفاده کرد.

رضایی یکی از معضلات اصلی در بخش کشاورزی استان را وجود چاههای غیرمجاز دانست و افزود: هم اکنون  16 هزار و 648 حلقه چاه در بخش های کشاورزی، صنعت و آشامیدنی استان وجود دارد که بنا به گفته آب منطقه ای بیش از 12 هزار حلقه آن فاقد پروانه بهره برداری هستند.

وی وجود این چاهها را که اغلب در بخش کشاورزی هستند را استفاده بی رویه از سفره های زیرزمینی عنوان کرد که پیامد آن فرونشست زمین و خشک شدن چاه های مجاز است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان البرز قطع شدن حق آبه کشاورزان از سدکرج را یکی دیگر از معضلات کشاورزی و کشاورزان در استان البرز برشمرد و گفت: این حق آبه به دلیل تامین آب آشامیدنی شهر تهران و کاهش بارندگی های چند سال گذشته قطع شده که موجب شده اراضی منطقه ماهدشت کرج و باغات سرحدآباد و روستاهای زیر سد با مشکل مواجه شوند.

کشاورزان در انتظار حمایت

با توجه به وضع بحرانی آب در کشور مسئولان بر این عقیده اند که ذخایر آبی استان البرز نباید تنها برای مصرف استان مورد استفاده قرار گیرد و باید در این حوزه نگاهی ملی و مدیریت صحیح وجود داشته باشد. در کنار نظرات و عقاید کارشناسانه مسئولان اما کشاورزان البرزی تمام امیدشان به نزولات آسمانی و حمایت های مسئولان استانی از کشاورزی البرز است، البرزی که با وجود وسعت اندک به پایتخت کشاورزی کشور شهره است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری