کد خبر: ۴۹۸۱۸
تعداد بازدید: ۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
عملکرد ضعیف دیپلماسی خارجی  و دولتی در امور حقوقی کشور باعث شد تا مردم ایران نه تنها  سه مطالبه بزرگ خود را از مجامع قضایی بین المللی نگیرند، بلکه بدهکار کشورهای اروپایی هم شوند.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را سید احمد نبوی دبیرکل حزب همت در اولین همایش سراسری روسای استانی این حزب که شماری از مسئولان کشوری هم حضور داشتند، اعلام کرد .

وی  دریافت غرامت جنگ از عراق به استناد قطعنامه سازمان ملل متحد را به عنوان اولین مطالبه مردم ایران دانست و افزود: ۳۳ سال از پایان جنگ تحمیلی گذشته اما عراق هنوز غرامت جنگی ایران را که یک تریلیون دلار است، را پرداخت نکرده است .

نبوی افزود : جنگ ایران و عراق یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های کلاسیک در تاریخ جهان و تقریبا آخرین نبرد بزرگ و همه‌جانبه نظامی در قرن بیستم بود.

دبیرکل حزب همت ادامه داد: این جنگ علاوه بر زیان های جانی گسترده، زیان های مالی فراوانی هم بر جای گذاشت، این در حالی است که طبق عرف روابط بین‌الملل، کشور متجاوز (عراق) باید غرامت بپردازد.

وی گفت : عجیب آنکه زیان‌های وارد آمده در جریان «جنگ خلیج‌فارس» در سال ۱۳۶۹ خورشیدی (حمله صدام حسین به «کویت» و لشکرکشی «آمریکا» و متحدانش در پاسخ به صدام) ۲۴۰ میلیارد دلار برآورد شده، در حالی که این جنگ کمی بیش از یک ماه به طول انجامید و زیان‌ها، به هیچ‌وجه در ابعاد حمله عراق به ایران نبود بنابراین عدد ۱۰۰۰ میلیارد دلار زیان برای ۸ سال جنگ رقم غیر منطقی نیست.

نبوی اظهارداشت: درآمد یکی از میادین نفتی عراق به ایران برای چند سال پشت سر هم ، می‌تواند بدهی این کشور به ایران را مستهلک کند و امروز که ایران در فشار سخت اقتصادی قرار گرفته، زیان و غرامت قانونی و بین المللی باید توسط دولت رئیسی به نفع ملت ایران دریافت شود.

دبیر کل حزب همت دومین مطالبه را دستگیری عوامل احتمالی پناه دادن منافقین در کشورهای اروپایی، دانست و افزود: دادستانی سوئد یکی از شهروندان ایرانی به نام حمید نوری را به جرم همکاری با قوه قضائیه در سال‌های دهه شصت و اعدام منافقین ، دستگیر و در حال محاکمه وی است، چرا دولت جمهوری اسلامی ایران علیه وزرای برخی از  کشورهای اروپایی که به ترور کنندگان ۱۷۰۰۰ ایرانی در سال‌های دهه شصت اجازه اقامت و پناهندگی داده است ، اعلام جرم نمی کند؟

وی ادامه داد: آیا این 17 هزارایرانی که در بین آنان رئیس جمهوری، رئیس قوه قضائیه،  نخست وزیر،  وزرا، نمایندگان مجلس تا مردم عادی کوچه و بازار بودند حق حیات نداشتند که با سلاح‌ها و افراد  یک گروه تروریستی به شهادت رسیدند ؟

نبوی تاکید کرد: مدافع خون به ناحق ریخته این شهیدان کدام دولت است؟* آیا بنیاد شهید غیر از کارخانه ها و شرکت‌ها و درآمد و کاسبی ، کار دیگری ندارد؟ لذا دولت آقای رئیسی باید به دولت‌های اروپایی بفهماند که خون17 هزار شهید ترور در ایران  مدافعان قدرتمندی دارد و حقوق آنان مطالبه خواهد شد.

دبیر کل حزب همدلی مردم تحول خواه (همت) گفت : این حزب می‌تواند شاکی این دادخواهی به نمایندگی از ملت ایران در محاکم قضایی بین المللی باشد.

نبوی شکایت از دولت انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی را مطالبه سوم دانست، افزود: در جنگ جهانی اول به رغم اعلام بی طرفی دولت ایران،* روسیه و انگلیس از شمال و جنوب، کشورمان را به اشغال خود در آوردند و پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و خروج روسیه از ایران، انگلستان خود را به پایتخت رساند و با خرید محصولات کشاورزی برای سربازان خود و انبار کردن بیش از حد غلات با قیمت‌های بالا جهت ادامه جنگ، ایران را دچار قحطی شدید کرد، لذا مردم کشورمان در شرایط بدی قرار گرفتند و به سوءتغذیه شدید گرفتار شدند و از گرسنگی روزانه هزاران نفر جان دادند تا جایی‌که از این مرگ و میر، بیماری‌های مسری خطرناکی ایران را در بر گرفت که در جنگ جهانی اول و حضور انگلیس در ایران ۹ میلیون نفر از ۱۹ میلیون نفر جمعیت ایران یعنی نیمی از مردم از قحطی و بیماری کشته شدند.

وی ادامه داد: امروز همان انگلیس در کشورش دادگاه مردمی آبان ۹۸ ایران را برگزار می‌کند. در درگیری‌های آبان ۹۸ حدود ۲۰۰ نفر از مردم عادی و اشرار کشته شدند که دستگاه‌های مختلف گزارش های خود را مبنی بر بی درایتی برخی دستگاه‌های انتظامی و امنیتی درباره کشته شدن مردم عادی اعلام کرده اند والبته باید پاسخگوی مردم باشند اما این موضوع داخلی با ضعف دیپلماسی خارجی ایران، بهانه ای برای خارج نشینان شده است.

نبوی تاکید کرد: حزب همدلی مردم تحول خواه (همت)، بابت کشتار و قتل عام ۹ میلیون ایرانی توسط سیاست‌های جنگی انگلیس در تجاوز به یک کشور بی‌طرف، از دولت درخواست پیگیری این هولوکاست ایرانی را می‌کند.

وی افزود: مشکلات داخلی ایران از هر جنسی که باشد به خود ایرانیان مرتبط و با مطالبه گری در این سال‌ها حق و حقوق خود را فریاد زده اند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری