کد خبر: ۴۹۸۲۷
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران و تاجیکستان دارای تاریخ کهن مشترکی با یکدیگر و مایه افتخار است و ایرانیان همواره با مردمان این کشور احساس اشتراک و همدلی دارند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار با تاکید بر گسترش تعاملات دو جانبه در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری با تاجیکستان افزود: اینکه کشورهای ایران و تاجیکستان با یک زبان و بدون واسطه و مترجم با یکدیگر صحبت می کنند، نشان دهنده عمق اشتراکات فرهنگی دو ملت است و مردم و ما دولت تاجیکستان را همانند برادر، دوست و همسایه خود می دانیم.

اسماعیلی تاکید کرد: بنای ما این است در دوره جدید از فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روابط دو جانبه به ویژه در حوزه های فرهنگی و هنری از جمله فیلم، موسیقی، هنرهای تجسمی، نمایش و ادبیات را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: دو کشور ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات فرهنگی، هنری و تاریخی زیادی با یکدیگر هستند و مردم دو کشور با گسترش تعاملات فرهنگی و هنری می توانند با این اشتراکات آشنایی بیشتری پیدا کرده و بهره مند شوند.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان، گفت: در این سفر بر گسترش روابط دو جانبه به ویژه آغاز دوباره روابط فرهنگی و هنری تاکید شد و با حضور سفیر جدید تاجیکستان در تهران آمادگی گسترش مناسبات فرهنگی را داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنانش بر احیای مناسبات مشترک بین دو کشور در حوزه های مختلف تاکید کرد و افزود: می توان برنامه های مشترک برای نوروز به عنوان میراث تاریخی و مشترک تمام فارسی زبان ها در نظر داشت؛ چرا که نوروز متعلق به همه فارسی زبان ها است و از این طریق مردم دو کشور از فرصت هم زبانی و تعلقات فرهنگی مشترک می توانند بهره بیشتری ببرند.

در این دیدار نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران هم با اشاره به اشتراکات فرهنگی و هنری میان دو کشور، گفت: در دولت جدید امیدواریم همکاری های فرهنگی بیش از گذشته توسعه یافته و اجرایی شود.

 وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری کشورمان به تاجیکستان افزود: با سفر آقای رئیسی به تاجیکستان مرحله جدیدی از همکاری های دوجانبه بین دو کشور به ویژه در موضوع فرهنگی و هنری آغاز شد و این همکاری ها باید در قالب تفاهم نامه های مشترک باید به امضا برسد.

در دیدار با نظام الدین زاهدی سفیر کشور تاجیکستان در تهران، بر گسترش تعاملات دو جانبه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری تاکید کرد و گسترش تعاملات با کشورهای منطقه را سیاست قطعی دولت سیزدهم خواند.

سفیر تاجیکستان در تهران در ادامه سخنان خود به برگزاری هفته فرهنگی این کشور در تهران در قالب شب های شعر، نمایش فیلم، اجرای نمایش، موسیقی  تاکید کرد و گفت: برگزاری این هفته ها در تهران منجر به ریل گذاری مناسب در مسیر گسترش روابط فرهنگی و هنری می شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری