کد خبر: ۴۹۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
کارشناس اقتصادی:
کارشناس اقتصادی با تاکید بر معرفی ابربدهکاران بانکی گفت: عدم معرفی بدهکاران بانکی و عدم مقابله با آنها موجب بی‌اعتمادی سپرده‌گذاران به سیستم بانکی و مهاجرت سپرده آنها به بخش‌های غیرمولد و واسطه‌گری می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، براساس آمارهای منتشر شده بیش از ۸۰ درصد تامین مالی طرح‌ها و بنگاه‌ها توسط بانک‌ها انجام می‌شود، بنابراین نظارت بر روند تامین مالی نظام بانکی ضروری است، باید از خلق پول جلوگیری شده و آثار تورمی آن نیز حذف شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی خواست تا هر سه ماه یک بار فهرست ابربدهکاران بانکی منتشر شود تا از این طریق به جای اشخاص معدود، دسترسی به تسهیلات برای طیف وسیعی از تولیدکنندگان و مردم فراهم شود.

کارشناس اقتصادی درباره درباره لزوم انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی گفت: در سیستم بانکی وضع بدهکاران بانکی را رصد می‌کنند وچنانچه موفق به اخذ بدهی از این افراد نشوند آنان را به بانک مرکزی واگذار می‌کنند اما اینکه تا کنون نامی از بدهکاران بانکی منتشر نشده نشان می دهد برخی بانک‌ها تاکنون تمایلی به برخورد با این افراد نداشته اند.

"آلبرت بغزیان" اضافه کرد: در موضوع بدهکاران بزرگ اقتصادی باید توجه داشته باشیم بسیاری از این افراد از ابتدا تمایلی به پرداخت بدهی نداشته‌اند و این امر موجب شده افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری  و وام گیرنده واقعی بوده‌اند کنار گذاشته شوند.

وی ادامه داد: بنابراین سرمایه‌ها به افرادی رسیده که آنها را در کارهای غیرمولد و دلالی استفاده کردند و نتیجه آن رشد تورم، عدم وصول سرمایه مردم و ورود سرمایه به بخش‌های غیر مولد می‌شود.

بغزیان اظهارداشت: وقتی بدهکاران بانکی، بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند منابع بانکی بین چند بدهکار قفل می شود و سپرده‌گذاران نه تنها دیگر تمایل به افزایش سپرده خود نزد بانک‌ها ندارند بلکه سرمایه خود را وارد بازار ارز، سکه و مسکن می‌کنند و در نتیجه شاهد رشد تورم در این بخش‌ها خواهیم بود.

وی با بیان اینکه خلاء قانونی در برخورد با بدهکاران بانکی وجود ندارد و بانک‌ها حسابرس داخلی، معاونت نظارت و اعتباری دارند و ارقام و میزان تسهیلات و پرداخت‌ها در هیات مدیره بررسی می‌شود، افزود: مشکل در اجرای قانون است و سیستم بانکی ما همواره بر بانک مرکزی مسلط بوده و به آن امر و نهی می‌کند.

براساس اعلام «عباس مرادپور» سرپرست معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، مطالبات غیر جاری کل شبکه بانکی کشور تا پایان شهریور ۱۴۰۰ به حدود ۲۳۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری