کد خبر: ۴۹۸۴۱
تعداد بازدید: ۱۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، از آغاز محدودیت گازرسانی به صنایع و پتروشیمی‌های کشور خبر داد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از وزارت نفت، محمدرضا جولایی افزود: مقدار مصرف گاز طبیعی در۲۴ ساعت گذشته در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۵۲۱ میلیون مترمکعب، صنایع عمده ۱۲۹ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها نیز ۹۸ میلیون متر مکعب بوده است.

وی گفت: مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری هم در این زمان ۸۱۱ میلیون متر مکعب بوده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه مقدار گاز مصرفی بخش خانگی نسبت به زمان مشابه پارسال هشت درصد افزایش یافته است، ادامه داد: اکنون از دو منبع ذخیره‌سازی گاز طبیعی "سراجه و شوریجه" حداکثر برداشت انجام می‌شود.

جولایی اظهارداشت: محدود کردن گازرسانی به صنایع نیز آغاز شده است و مرحله نخست محدود کردن گازرسانی به صنایع سیمان و پتروشیمی‌ها و مرحله دوم محدودیت گازرسانی به صنایع فولاد اجرایی شده است.

محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز ایران روز گذشته اعلام کرد اکنون مقدار روزانه گاز تولید شده در کشور ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، براین اساس مصرف گاز طبیعی در کشور با مجموع صادرات و سوخت ایستگاه‌ها بیش از تولید است، به این ترتیب طبق گفته سرپرست مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران، مصرف گاز طبیعی بر تولید پیشی گرفته است.

امسال هوا در مقایسه با سال قبل، سردتر بوده و از همین رو مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده نسبت به زمان مشابه پارسال(هفته سوم آبان) روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش مصرف گاز آن هم در آغاز فصل سرما در حالی اتفاق افتاده که پارسال در اوج مصرف(بهمن) مصرف گاز بخش خانگی به ۵۶۵ میلیون متر مکعب در روز رسیده بود اما آن گونه که مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایارن پیش از این اعلام کرده، برای هفته آینده می توان مصرف ۶۰۰ میلیون متر مکعبی در بخش خانگی را انتظار داشت.

این موضوع که زنگ خطر افزایش مصرف در بخش خانگی و به دنبال آن قطعی گاز نیروگاه ها و صنایع عمده را به صدا درآورده، باعث شد تا وزیر نفت با اعلام اینکه ۵۰ درصد از گاز بخش خانگی، توسط ۲۵ درصد از مشترکان پرمصرف و بد مصرف سوخت می شود، از اعمال جریمه برای این مشترکان خبر دهد.

ادامه روند کنونی مصرف گاز در کشور، باعث می شود تا در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳، میزان تولید و مصرف گاز در کشور برابر شده و ناچار به واردات شویم.

شاخص شدت مصرف انرژی در ایران ۲ برابر متوسط جهان است و بر اساس بررسی های صورت گرفته تنها در بخش خانگی و اداری، معادل ۲ فاز پارس جنوبی (۱۱۲میلیون متر مکعب) اتلاف گاز اتفاق می افتد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: