کد خبر: ۴۹۸۶۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه مطرح کرد:
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: اگر تمرکز تجارت را بر ۱۵ کشور همسایه به اضافه سه کشور هند، چین و سوریه قرار دهیم، صادرات به سرعت روند صعودی را طی می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی تجارت امروز،کیوان کاشفی افزود: از آغازدولت سیزدهم تاکنون رئیس جمهوری بارهابرتوسعه تجارت با همسایگان تاکید کرده و خواستار ایجاد دیپلماسی اقتصادی مناسب برای افزایش مبادلات با ۱۵ کشور هم مرز با ایران شده است.

وی گفت:توسعه تجارت باهمسایگان وکشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم بوده و سازوکار مناسب، پیگیری و اجرای این سیاست در وزارت خارجه طراحی و عملیاتی شده است.

همچنین رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه متولی تجارت خارجی نیز با برآورد توسعه صادراتی ۳۵ میلیارد دلاری و افزایش تجارت ۷۰ میلیارد دلاری کشوردر چهار سال آینده، توسعه تجارت با همسایگان را از اولویت های دولت و از نیازهای کشور اعلام کرد.

آمارهای تجاری نیمه نخست امسال ایران با ۱۵کشور همسایه حکایت از رشد ۳۷ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی در ارزش دارد و به بیش از ۴۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲۲ میلیارد و ۵۸۸ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این آمار، عراق با سه میلیارد و ۸۴۰ میلیون، ترکیه با ۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون، افغانستان با ۹۹۹ میلیون و پاکستان با ۵۴۴ میلیون دلار، پنج مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی و عمان با ۲۷۷ میلیون،روسیه با۲۷۰ میلیون، جمهوری آذربایجان با ۲۱۲ میلیون، ارمنستان با ۱۵۶ میلیون، ترکمنستان با ۱۴۵ میلیون، قزاقستان با ۸۰ میلیون، قطر با ۷۵ میلیون، کویت با ۶۵ میلیون، بحرین با سه میلیون دلار و عربستان با ۳۹ هزار دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

همچنین درزمینه واردات کالا امارات باهفت میلیارد و ۳۰۵ میلیون،ترکیه با ۲ میلیارد و ۴۳۵ میلیون، روسیه با ۶۳۹ میلیون، عراق با ۴۹۹ میلیون و عمان با ۲۷۰ میلیون پنج کشور طرف معامله با ایران برای تامین کالاهاوپاکستان،قزاقستان،جمهوری آذربایجان،ترکمنستان،ارمنستان،کویت،افغانستان، قطر و بحرین در رتبه های بعدی قرار دارند.

در همین راستا،رئیس اتاق بازرگانی مشترک‌ایران وسوریه گفت:۹۰درصد کالاهای صادراتی کشور به مقصد همسایگان ایران به اضافه چین، هند، سوریه و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌رود که ظرفیت توسعه تجارت را نیز دارند.

کیوان کاشفی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری مبنی بر اولویت قرار دادن کشورهای همسایه برای توسعه تجارت اعلام کرد: تمرکز بر این بخش می‌تواند سهم مبادلات تجاری ایران را از ظرفیت موجود در منطقه افزایش دهد و در نهایت موجب رشد صادراتی کشور شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی و ظرفیت های فراوان توسعه تجارت باسوریه افزود: صادرات به این کشور با وجود فاصله داشتن از ایده‌آل های تجاری مسیر صعودی را در پیش گرفته است اما مشکلات موجود، موجب کند شدن این روند می شود.

کاشفی با اشاره به مشکلات لجستیکی برای انتقال کالا به سوریه تاکیدکرد: سه مسیر برای صادرات و واردات از سوریه وجود دارد که یکی از آنها مسیر دریایی از بندرعباس است، اما گاهی تردد کشتی ها دراین مسیر دو تا سه ماه به طول می انجامد و موجب کاهش کیفیت کالاها و از بین رفتن بعضی محصولات می شود.

وی با بیان اینکه مسیر دیگر عبور ترکیه است که هزینه بالایی را به کالاهای ایرانی تحمیل می کند، افزود: مرز زمینی عراق نیز که می تواند در مدت سه روز محصولات ایرانی را به بازار سوریه برساند همچنان و بنا به دلایل مختلف بازگشایی نشده است و در بیشتر مواقع صادرات مجدد آن به نام عراق ثبت می شود.

به گفته کاشفی، رفع این مشکلات، آمار تجارت خارجی را به سرعت افزایش می دهد و تسهیل در روند حمل و نقل می تواند صادرات به سوریه را رونق دهد.

به گزارش تجارت امروز،ایران به عنوان کشوری واقع در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه با کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق مرزهای زمینی و با جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، روسیه قزاقستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، عربستان و کویت مرز دریایی دارد که می تواند با افزایش تجارت، از مزایای همسایگی بهره مند شود.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت امسال ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری