کد خبر: ۴۹۸۶۹
تعداد بازدید: ۱۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹
۲۵نوامبر(4 آذر) مصادف باروزجهانی مقابله با خشونت علیه زنان است.هرچند موضوع خشونت علیه زنان یک موضوع بسیارگسترده را شامل می‌شود اما یک مشاور و روانشناس حوزه خانوده ابعاد این خشونت در خانه و خانواده چنین بیان می کند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از تلنگر، اکبر رازی افزود: "خشونت علیه زنان و دختران" یکی از رایج ترین موارد "نقض حقوق" دیگران است که در "تاریخ" به شکل های مختلف وجود داشته است. 

"خشونت"در هر نوعی می‌تواند اتفاق بیفتد، خشونت می‌تواند کلامی، جنسی، احساسی، روانی و فیزیکی یا بدنی باشد. یا حتی در حوزه اقتصادی و محرومیت از تفریح‌ها، مواردی که شخص فرد مورد نظر را از بیرون رفتن از خانه منع می‌کند یا ممکن است فرد از دیدار عزیزان و رفت و آمد به خانه نزدیکان منع شود نیز شامل خشونت می‌شود.

وی با بیان این‌که هر گونه تهدید و ایجاد ترس هم می‌تواند در این موضوع جای بگیرد، افزود: مواردی مانند تضعیف روانی فرد، آسیب زدن به اعتماد به نفس طرف مقابل، نادیده گرفتن حس ارزشمندی فرد و تحقیر طرف مقابل به نوعی خشونت احساسی قلمداد می‌شود و می‌توان در حالت کلی انواع خشونت‌ها را در گروه‌های مختلف دسته بندی کرد.

او درباره دلایل بروز خشونت علیه زنان گفت: دلایل این تعرض می‌تواند فردی یا فرهنگی و اجتماعی باشد. در مواقعی نوع تربیت و رشد افراد به گونه‌ای است که عقده‌هایی را از دوران گذشته با خود به همراه می‌آورند و این عقده‌ها ممکن است تاثیرات مخربی در زندگی مشترک و برخورد با همسر فرد بگذارد.

وی با اشاره به تفاوت "خشونت خانگی" با خشونت علیه زنان، گفت: آنچه که در کنترل خشونت خانگی مهم است، این است که باید در حد امکان تلاش شود تا زمینه‌های خشونت کاهش یابد. هر فردی باید هر گونه عواملی را که از طرف خود می‌بیند یا می‌تواند کنترل کند بتواند احاطه داشته باشد.

او ادامه داد: محبت و درک متقابل و همچنین آموزش مهارت‌های ارتباطی توصیه می‌شود زیرا در مواقعی که احتمال بروز خشونت وجود دارد، درک موقعیت و صبور بودن و رفتار متناسب با آن موقعیت می‌تواند بسیار پیشگیرانه باشد. در بیشتر مواقع، اندکی صبر و تحمل می‌تواند با گذر از موقعیت بحرانی سبب حل مشکل در زمان مناسب شود.

وی درباره تاثیر خشونت‌های خانگی بر فرزندان یک خانواده، گفت: قطعاً هر گونه خشونتی، آثار مخربی بر فضای عاطفی و اجتماعی خانواده برجای خواهد گذاشت. بعضی از این آثار می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد و در سرنوشت نسل بعد از خود نیز تاثیر گذارد. 

فرزندانی که در خانواده‌های دارای خشونت رشد می‌یابند، دارای استرس و اضطراب و انواع مشکلات و اختلالات خواهند بود. 

سردرگمی فرزندان در اینگونه خانواده‌ها بسیار زیاد بوده و فرزندان ناچار به مثلث سازی‌های والدین کشیده می‌شوند و همین عامل نیز موجب سردی روابط فرزندان با والدین و مشکلات و افسردگی‌های بعدی خواهد بود.

رازی ادامه داد:افسردگی، طلاق عاطفی، مشکلات زناشویی و خیانت تنها بخشی ازاین آثار مخرب خشونت‌ های خانگی هستند که هر کدام به نوبه خود می‌تواند عامل گسست بنیان خانواده شود.

انتهای خبر//ح.ع

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری