کد خبر: ۴۹۸۸۸
تعداد بازدید: ۲۶۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
برخی افراد در سازمان نظام مهندسی استان تهران با عدم حضور در جلسه هیات مدیره به دنبال ایجاد اختلال در انتخاب رئیس و هیات رئیسه و ساخت مسکن برای مردم هستند. 

سنگ اندازی افراد خاص در روند ساخت مسکن برای مردم

به گزارش تجارت امروز، برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران (که برخی رد صلاحیت شده وبرخی نیز تائید شدند) به دلیل پیش‌بینی شکست در انتخابات واقبال جامعه مهندسین به نیروهای مستقل و انقلابی در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هیات مدیره مانع به حد نصاب رسیدن جلسه شدند.

 گفته می‌شود عموم این افراد اشتراکاتی را با جریان اصلاحات دارند.

 برخی اعضای سازمان نظام مهندسی معتقدند که هدف این افراد، ایجاد اختلال در انتخاب رئیس و هیات رئیسه است.

این در حالی است که دولت سیزدهم اعلام کرده برنامه‌های عملیاتی مشخصی برای ساخت چهار میلیون مسکن دارد وبه نظر می‌رسد این افرادکه عمدتا از جریان اصلاح طلب هستند، در تلاشند تا اختلال جدی در فرآیند توسعه ساخت و ساز مسکن انبوه هم به وجود آورند.

چنانچه در هفته جاری، انتخابات هیات رئیسه انجام نشود، اسامی افرادی که مانع از خدمات رسانی به مردم در حوزه ساخت مسکن می‌شوند، اعلام خواهد شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان، براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ به منظور تامین مشارکت هرچه وسیع‌تر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای خود و تحقق اهداف قانون مذکور ایجاد شده است.

این سازمان دارای واحدهای استانی است و سازمان هر استان از نظرحقوقی دارای شخصیت مستقل است. ارکان سازمان عبارت است از سازمان استان‌ها، هیات عمومی، شوراشورای ی مرکز، رئیس سازمان و شورای انتظامی.

اکنون همه استان‌های کشوردارای سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند وبرخی از وظایف و اختیارات هیأت مدیره سازمان استان که در واقع مهمترین بخش وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان محسوب می شود به شرح زیر است :

همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح‌های جامع تفصیلی و هادی در شهرها توسط اعضای سازمان حسب درخواست.

نظارت برحسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی وحقوقی در طرح‌ها و فعالیت‌های غیردولتی در حوزه استان و تعقیب متخلفان از طریق مراجع قانونی ذیصلاح.

مشارکت در امر ارزشیابی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شاغلان در امور فنی مربوط به فعالیت‌های حوزه‌های مشمول این قانون.

تنظیم روابط بین صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و کارفرمایان و کمک به مراجع مسئول در بخش ساختمان وشهرسازی درزمینه ارجاع مناسب کارهابه صاحبان صلاحیت وجلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی.

کمک به ترویج اصول صحیح مهندسی ومعماری و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی در زمینه تدوین، اجرا و کنترل مقررات ملی ساختمان و استانداردها ومعیارها.

کمک به ارتقای کیفیت طرح‌های ساختمانی، عمرانی و شهرسازی در محدوده استان و ارائه گزارش بر حسب درخواست، شرکت در کمیسیون‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری در مورد اینگونه طرح‌ها و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح های یاد شده، با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.

ارائه خدمات کارشناسی فنی به مراجع قضایی و قبول داوری در اختلافاتی که دارای ماهیت فنی است.

تهیه و تنظیم مبانی قیمت‌گذاری خدمات مهندسی در استان و پیشنهاد به وزارت مسکن و شهرسازی.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری