کد خبر: ۴۹۹۴۵
تعداد بازدید: ۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
سخنگوی دولت گفت: امروز مردم، دولت و مسئولان را در کنار خود می‌بینند و شاهد هستند که کشور به صورت ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود.
 

به گزارش تجارت امروز، علی بهادری جهرمی در نخستین نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌ها افزود: در حوزه گزارش عملکرد دولت ما تقریبا به صدروزه‌گی دولت رسیدیم. باید دید که دولت در این مدت چه گام‌هایی را برداشته و آیا عملکردش قابل قبول بوده یا نه. لزوم پاسخگویی و داشتن شفافیت و لزوم ارائه گزارش عملکرد به مردم و رسانه‌ها و مطالبه‌ای که به ویژه در ذهن رسانه‌هاست دولت بر خود واجب می‌داند که این گزارش را داشته باشد که از این هفته توسط برخی وزارتخانه‌ها آغاز می‌شود و در هفته بعد با شدت بیشتری پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به شرایط شکل‌گیری دولت جدید در شهریور اظهار کرد: برای اینکه ارزیابی مناسبی از عملکرد دولت داشته باشیم برگردیم به صد روز پیش و ببینیم در چه شرایطی بودیم و الان در چه شرایطی هستیم. ابتدای شهریور زمان آغاز دولت جدید مسئله اساسی شرایط ناشی از کرونا بود که دو سال است همه ما را در زندگی اجتماعی و فردی درگیر کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ابتدای شهریور متأسفانه شاهد آمار از دست دادن شهروندان خود به شکل گسترده بودیم و یک روز پیش از شروع به کار کابینه در دوم شهریور شاهد آمار تلخ از دست دادن ۷۰۹ نفر از شهروندان بودیم که روزانه با چنین آماری مواجه‌ می‌شدیم.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در کنار این تلخی، نبود کالاها و داروهای اساسی و نبود واکسنی که اصناف مختلف را برای دسترسی به آن به نوعی به رقابت باهم واداشته بود تا از حق حیات خود حمایت کنند. بسیاری از داروهای ما و سرم عادی، به رغم تلاش‌هایی که دولتمردان آن روز انجام می‌دادند شرایط به گونه‌ای رقم خورده بود که حتی دسترسی به سرم هم با مضیقه رو به رو بود. در کنار این تلخی‌ها، مردم طعم تلخ فشارهای مضاعف اقتصادی را هم می‌چشیدند.

سخنگوی دولت افزود: فراموش نکردیم که برق در ساعت های گرم قطع می‌شد. تأکید می‌کنم که سوءبرداشت نشود حتماً مدیران وقت دولت تمام تلاش خود را انجام می‌دادند و حتماً دغدغه رفع مشکلات مردم را داشتند؛ اما شرایط تحویل گرفتن دولت اینگونه بود.

وی باطرح این پرسش که شرایط امروزچگونه است،گفت: امروزکسی درکشور استرس دسترسی به واکسن کرونا را ندارد. کافیست یک شهروند اراده بکند به تزریق واکسن تا در سریعترین زمان ممکن و نزدیکترین محل ممکن به واکسن دسترسی پیدا کند.

او افزود: امروزما آزادی های عمومی که جزو اولویت‌های دولت سیزدهم است رادر دسترس مردم قرار دادیم. ترددهای شبانه دیگر به دستور رئیس جمهوری ممنوع نیست و آمار تلخ درگذشت شهروندان از ۷۰۰ نفر در صد روز پیش به زیر ۱۰۰ نفر در حال حاضر رسیده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: امروز کالاهای اساسی در دسترس مردم است و مردم برای اینکه بتوانند به مرغ و تخم‌مرغ دسترسی داشته باشند نه استرس و نه واهمه‌ای دارند نه نیاز است در صف‌هایی بایستند برای دریافت کالا یا سبد کالا. امروز سبد کالا با احترام درب منزل به مردم تحویل داده می‌شود و مردم با سفارش اینترنتی می‌توانند مرغ و تخم‌مرغ و از امروز برنج و شکر و روغن و بزودی برخی کالاهای لبنیاتی را درب منزل دریافت کنند.

 یادآور شد: اولویت دولت حفظ کرامت مردم و رسیدگی به دغدغه‌های اساسی مردم است. رئیس جمهوری پیش از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری حل مشکل ورود واکسن را آغاز کرد. ما از ۱۵ اسفند که اولین بسته واکسن وارد کشور شد تا آغاز این دولت ۵ میلیون دوز واکسن به مردم تزریق کرده بودیم. از سوم شهریور تا امروز ۱۰۰ میلیون واکسن جدید تزریق شده است. 

وی افزود: کادر درمان که زیر فشار جدی بود امروز مقدار بیشتری می‌تواند نفس بکشد و استراحت کند و روحیه‌ای تازه کند و فشار کاری‌اش تا حد قابل‌قبولی کاهش پیدا کرده و مشکل مطالبات معوق ندارد و غالب این معوقات توسط این دولت پرداخت شده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: امروز فرزندان‌مان دارند شیرینی حضور در مدارس را می‌چشند، امروز ورزش‌دوستان‌مان دارند کم‌کم شیرینی حضور در ورزشگاه‌ها را می‌چشند. این نشان می‌دهد اولویت دولت پرداختن به مسائل اساسی است. این هم فقط کار یک بخش دولت نیست در تزریق واکسن حوزه‌های مختلفی در دولت دست به دست هم داده‌اند و همه اینها بدون یک ریال استقراض از بانک مرکزی، بدون تحویل تورم به مردم، بدون افزایش پایه پولی، بدون به نوعی دست‌بردن به جیب مردم و با یک تلاش شبانه‌روزی و با برنامه‌ریزی انجام گرفته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز هم برای استمرار این شرایط در زمینه شیوع کرونا نیازمند همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها و همراهی رسانه‌ها با دولت هستیم، اظهار کرد: اگر همین الگوی همراهی و نزدیکی و همدلی دولت، مردم و رسانه‌ها را در هر حوزه‌ای داشته باشیم، بدون شک نتیجه نهایی موفقیت آمیز خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط امروز کشور در حوزه سیاست داخلی، تصریح کرد: در حوزه سیاست داخلی هم امروز مردم دولتمردان را در دسترس خود و در کنار خود و جزئی از خود می‌بییند و اگر امروز مردم ما با مشکلی مواجه می‌شوند خیالشان راحت است که مقامات عالی دولتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن نه از روی گزارش روی میز و نه از پشت جلسه ویدیوکنفرانس بلکه از نزدیک و در صحنه به ارزیابی مسائل خواهد پرداخت، در کنار دریافت همان گزارش‌های پشت میز.

بهادری جهرمی گفت: مردم امروز عالی‌ترین مقام اجرایی کشور پس از رهبری را دارند در کنار خودشان در همه صحنه‌ها و مشکلات روز خود می‌بییند و طبیعی است که دیگر انتظار و پذیرش فاصله داشتن وزرا و مقامات اجرایی و استانداران را ندارند. امروز مردم امیدوار و مطالبه‌گر هستند وقتی می‌بییند رییس دولت خودش در صحنه حاضر است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز دیگر دیوارهای بین دولت و مردم شکسته است، افزود: در صد روز اخیر دولت شاهد برگزاری ۱۰ سفر استانی از سوی رئیس جمهوری و بیش از ۱۰۰ سفر از سوی مقامات عالی را شاهد بودیم. چرا این حجم از کار انجام شد؟ به خاطر اینکه تشریفات زائد کنار گذاشته شد. در بازدیدها و سفرها دیگر شاهد تشریفات زائد نیستیم.

وی افزود: ما امروز بازگشت به مردم و به قانون اساسی را شاهد هستیم. امروز ما دیگر از تصمیم‌گیری‌های فردی کوچ کردیم به تصمیم‌گیری‌های جمعی و شورایی. امروز شوراهای تعطیل‌شده بیش از ده‌ساله احیاء شده‌اند. تصمیم‌گیری‌ها امروز به صورت جمعی و نخبگانی انجام می‌شود.

بهادری جهرمی اعلام کرد: وقتی مردم پای کار رفع مشکلات بیایند مشکل حل می‌شود. امروز دولتمردان در صحنه تصمیم‌گیری می‌کنند، آنهم با تکیه بر همان گزارش‌های پشت میز و کارشناسی‌ها، اما دیگر در صحنه تصمیم‌گیری می‌شود و دولتمردان اجازه نمی‌دهند بحران تولید شود و مردم در فشار قرار گیرند و دیگر آمارسازی و گزارش‌سازی نمی‌تواند رییس جمهوری را فریب بدهد چون در صحنه شاهد صحت‌سنجی آمار است.

سخنگوی دولت یادآور شد: کشوری که در آن حتی همین ورود واکسن هم گره می‌خورد به مسائل خارجی و اجرای FATF یا بازگشت به برجام و هر مسئله خارجی و اینکه تصور می‌شد رفع هر مشکل یا بحران و ورود واکسن پاسخش از بیرون مرزهاست نه از درون مرزها، امروز با دیپلماسی فعال خارجی نه تنها واردات واکسن اینگونه شده است که با کمبود واکسن مواجه نیستیم بلکه با انبارهایی از واکسن مواجه هستیم که منتظر حضور مردم برای تزریق است.

وی ادامه داد: در سه ماه گذشته دولت وقتی حقوق‌های پایان ماه را می‌خواست پرداخت کند دیگر مسئله اصلی کابینه این نبوده است که با چه روشی یا با استقراض از بانک مرکزی و شیوه‌های تورم‌زا بخواهد حقوق را تأمین کند. اساسا خیلی سایر اعضای کابینه در جریان این امر قرار نمی‌گیرند برای اینکه یک مسئله تقریباً عادی می‌شود و فقط آن وزرا و بخشهای مرتبط یک فشار کاری را طبیعتاً متحمل می‌شوند ولی مسئله صحن دولت نیست. بدون استقراض از بانک مرکزی با بازشدن درها، با ورود ارزهای خارجی، با فروش بهتر نفت و دیپلماسی فعال خارجی اینها محقق شده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: با دیپلماسی فعال خارجی است که اکو و شانگهای را شاهد بودید؛ هم در حوزه ساختار دیپلماسی کشور و هم به طور خاص دیپلماسی فردی شخص رییس جمهوری که به صورت فردی پیگیر مسائلی مثل ورود واکسن و رفع مشکل گاز هستیم. اگر قرارداد دو روز پیش امضاء نمی‌شد ما باید منتظر بحران گاز و قطعی گاز در فصل زمستان می‌بودیم. البته امروز هم نیازمند صرفه‌جویی و مدیریت مصرف و توجه بیشتر بخش‌های حکومتی و مردم هستیم اما تدابیر لازم اتخاذ شده‌است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: امروز دیپلماسی ما فعال و متوازن است و نقش همسایه‌ها را پررنگ کرده است. ما در همین سه ماه چندین رکورد در حوزه صادرات شکسته‌ایم و رکوردهای روزانه صادرات را در همین سه ماه شکسته‌ایم و رکوردهای ترخیص کالا را در همین دولت دوبار شکسته‌ایم با همکاری مردم و بدنه دیپلماسی.

وی یادآور شد: در مسائل منطقه‌ای بحران افغانستان بحران ساده‌ای نبود و دولت با مدیریت و تدبیر از کنار آن گذشت و به نوعی مدیریت هم داشت و میزبان کشورهای حاشیه‌ای در حوزه همکاری بود. ما در همین سه ماه بیش از ۲۰ سند بین‌المللی را با کشورها امضاء کرده‌ایم یعنی متوسط هر پنج روزی یک سند که عموماً هم در حوزه اقتصادی بوده است. بیش از صد ملاقات خارجی یا گفتگوی تلفنی را با مقامات عالی در سطح عالی یعنی رییس جمهوری و وزاری محترم داشتیم. یعنی روزی یک ملاقات یا گفت‌وگوی تلفنی به طور میانگین.

بهادری جهرمی ادامه داد: دیپلماسی امروز ما منفعل نیست. فقط به یک سو نگاه نمی‌کند و به یک حوزه توجه ندارد، در همه محورها، نتیجه‌گرا و نتیجه‌محور است و این صدا را کشورهای دیگر هم شنیدند و پیام دیپلماسی ایران را دریافت کردند.

سخنگوی دولت با اشاره به حضور گردشگران خارجی در کشور اظهار کرد: امروز بعد از حدود ۲۰ ماه از تعطیلی گردشگری خارجی، فعال شدن دوباره ورود گردشگران خارجی و صدور ویزای گردشگری را تقریبا از ابتدای آبان ماه شاهد بودیم. اگر مردم و رسانه‌ها و در نهایت دولت در کنار هم جمع شوند و همت کنند که مسائل حل شود، گرهی نمی‌ماند که باز نشود.

وی یادآور شد: حرکت جهادی این سه ماهه امید را به مردم بازگردانده و نشاط و شادی را دارد کم‌کم به مردم باز می‌گرداند. اگر این مسیر را دست در دست هم دهیم در کوتاه‌مدت، اهداف و آرمان‌های جدی همگانی همه‌مان قابل حصول خواهد بود.

بهادری جهرمی اعلام کرد: هفته آینده گزارش‌های مستمری را به صورت تفصیلی‌ توسط وزارتخانه‌های مختلف و همچنین به صورت متمرکز از سوی شورای اطلاع‌رسانی دولت ارائه خواهیم کرد.

وی گفت: رسانه چشم بینای دولت برای شناخت مسائل اساسی و یار دولت در رفع مشکلات مردم است. رسانه‌ها کمک کار سخنگوی دولت در توجه و تمرکز بر مسائل اساسی باشند. همچنین رئیس جمهور تاکید بر شفافیت و پاسخگویی دولت نسبت به رسانه‌ها دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری