کد خبر: ۵۰۰۴۱
تعداد بازدید: ۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
حسین عبداللهی فعال سیاسی :
از مسیح علی نژاد که امروز به عنوان معاند نظام جمهوری اسلامی ایران یاد می شود در گذشته حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۸۰ با خبرگزاری کار ایران"ایلنا" آغاز و همزمان در روزنامه‌های شرق، بهار، هم‌میهن و اعتماد ملی هم فعال بود.

به گزارش تجارت امروز، او که خبرنگار پارلمانی خانه ملت بود در سال ۲۰۰۵ پرداخت عیدی 10 میلیون ریالی به نمایندگان خانه ملت را در خبرگزاری کار ایران افشا کرد که جنجال بسیار آفرید و موجب اخراج وی شد.

علی‌نژاد در دوران فعالیت خود در روزنامهٔ اعتماد ملی مقاله‌ای جنجالی به نام "آواز دلفین‌ها" نوشت که در آن رفتار محمود احمدی‌نژاد را به رفتار مربیان تربیت دلفین با دلفین‌ها تشبیه کرده بود.

خاطره:

سرم گرم خبر بود،مدیرعامل‌خبرگزاری خیلی آروم دستش را روی شانه‌هایم گذاشت در گوشم گفت خسته نباشید هر زمان وقت کردی یکسر بیا اتاقم با تعجب گفتم آیا خبریه؟ گفت نه؟

بعداز 10 دقیقه به اتاقش رفتم، داشت باخانمی صحبت می کرد،باهم بلندشدن وتعارف به نشستنم کردند، اعلام شد این خانم قرار است با شما کار کنه، گفتم خیره انشاالله، گفتند خیره؛ در ابتدا اسمش را سوال کردم و از او پرسیدم از سوابق کاریش بگوید، با لحنی عجولانه شروع به صحبت کرد، با تعجب گفتم آروم صحبت کن تا بفهمم با لبخندی اعلام کرد، چشم، بعد از نیم ساعت گفتگو به نتیجه رسیدیم و قرار شد در بخش سیاسی فعالیت کند.

خیلی تند و تیز کارهایش را انجام می داد با استراحت بیگانه بود مدام درباره سیاست صحبت می کرد. تصمیم گرفتم ایشان به عنوان خبرنگار پارلمانی باشد و احزاب، خوشبختانه در همه امور محوله موفق بود.

همکاری با این خانم درست است که کوتاه بود اما حواشی بسیاری داشت که سعی می کنم از ادامه خاطره حذر کنم.    

او در این مقاله مردم رنجدیده‌ای که در سفرهای استانی گرد احمدی‌نژاد جمع می‌شوند تا به او نامه دهند را، همانند دلفین‌های گرسنه‌ای دانسته بود که برای ربودن لقمه‌ای غذا از دست مربی، صدا از خودشان درمی‌آورند و حرکات دلفریب نمایشی انجام می‌دهند.

این نوشته که از نظر هیات نظارت بر مطبوعات توهین به رئیس‌جمهوری و ملت ایران تلقی می‌شد، منجر به عذرخواهی مهدی کروبی (مدیر مسئول روزنامه) شد.

به نام ایران به کام دشمن؟

هفته‌نامهٔ تایم، در این باره مقاله‌ای به نام «’مسیح‘ در برابر احمدی‌نژاد» نوشت.

در تابستان ۱۳۸۸، علی‌نژاد مدتی را در ایالات متحدهٔ آمریکا به سر برد و تلاش کرد با باراک اوباما مصاحبه کند ولی با وجودی که ویزای آمریکا به منظور مصاحبه با اوباما به او داده شده بود، تا زمان پایان مهلت ویزای او، موافقت دولت آمریکا با درخواست مصاحبه نهایی نشد و علی‌نژاد به انگلستان برگشت.

در مدت حضور در آمریکا، علی‌نژاد در چند جا در جمع ایرانیان معترض حاضر شد و از جمله در روز ۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۰۹ در سان فرانسیسکو سخنرانی کرد و از جمله خطاب به حاکمیت ایران گفت 30 سال ما لرزیدیم، اینک شما بلرزید.

به نام ایران به کام دشمن؟

علی نژاد در ۲۹ اوت ۲۰۰۹ نیز مصاحبه‌ای با صدای آمریکا انجام داد که به همراه قطعاتی از کارهای ویدیویی او با عنوان "یک توفان هوای تازه" پخش شد.

علی‌نژاد در سال ۲۰۱۰ به همراه عده دیگر از نویسندگان و روشنفکران ایرانی بنیاد ایران ندا را ایجاد کرد.

در فوریه ۲۰۱۹، مسیح علینژاد با مایک پمپئو، مقام ارشد دولت دونالد ترامپ دیدار کرد. رابرت پالادینو معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده دربارهٔ این دیدار گفت: وزیر خارجه پمپئو از علی‌نژاد برای شجاعت و فداکاری مداوم وی قدردانی کرد.

علی نژاد گفت که آنان ۳۵ دقیقه با هم دیدار کردند و بر این ادعا تأکید کردند که، بسیاری از ایرانیان خواهان پایان جمهوری اسلامی هستند.

آزاده معاونی روزنامه‌نگار گفت که دولت ترامپ از جنبش فمینیستی ایران سوءاستفاده کرده و به‌طور خاص از علی نژاد به عنوان یک رهبر برجسته در این تلاش، نام برد.

مهر ۹۸، مسیح علی‌نژاد ویدیویی از برادرش علی علی‌نژاد منتشر کرد که او پیش از بازداشت توسط مأموران وزارت اطلاعات برای مسیح فرستاده بود.

برادرش در این ویدیو خطاب به مسیح و با گویش مازندرانی می‌گوید که پدر و مادر مسیح تا الان دوبار مورد فشار توسط مأموران وزارت اطلاعات قرار گرفته‌اند تا در صدا و سیمای جمهوری اسلامی علیه وی صحبت کنند.

وی همچنین به مسیح می‌گوید: حتی بعد از بازداشت او ساکت ننشیند و این موضوع را اطلاع‌رسانی کند. او پیشتر اظهار کرده بود که شاید خانواده‌شان ناچار شوند علیه او مصاحبه کنند. وی به نقل از مادرش بیان کرد که او بارها به مأمورین گفته که فقط مسیح و علی در خانواده‌شان با دیگران تفاوت فکری دارند و خواهان اعاده حیثیت خود در محلی زندگی‌اش است.

علی‌نژاد یک بار ازدواج کرده و از همسرش جدا شده‌است که از این ازدواج یک فرزند پسر به نام پویان دارد. وی در سپتامبر سال ۲۰۱۴ با کامبیز فروهر خبرنگار ارشد بلومبرگ ازدواج کرد و اکنون ساکن نیویورک است.

پایگاه خبری تلنگر چند روز پیش مطلبی از مسیح علی نژاد به نام ایرانی دوردانه نوشته بود که این چنین می نویسد، در کشوری که حقوق رنگین‌پوستان حتی توسط همنوعانشان رعایت نمی‌شود؛ چه اتفاقی می‌افتد که یک خبرنگار ایرانی فراری به فردی محبوب و تأثیرگذار تبدیل می‌شود؟

به نام ایران به کام دشمن؟

بالاترین میزان حقوق در کشور ایالات‌متحده آمریکا؛ برای فردی که دارای تحصیلات دکترا و بالاتر باشد به‌شرط آنکه تابعیت آمریکایی داشت‌ باشد سالیانه ۸۱۸۴۸ دلار است.

 این حقوق به ازای انجام کارهایی است که تخصصی و متناسب با رشته تحصیلی فرد باشد؛ است، اما جالب است بدانید یک فرد ایرانی برای برنامه‌سازی نیم‌ساعته در شبکه دولتی صدای آمریکا با مدرک لیسانس خبرنگاری در ۵ سال گذشته ۵۰۰ هزار دلار درآمد داشته است.

درآمدی که نزدیک به ۲۰ هزار دلار بالاتر از درآمد یک دانشمند متخصص با مدرک معتبر در ایالات‌متحده آمریکا است.

کدام کارمند رسانه‌های فارسی‌زبان به‌خصوص در صدای آمریکا چنین درآمدی برای نیم ساعت برنامه‌سازی در پنج سال دریافت می‌کنند؟

کدامشان حقوق ۵ ساله آینده را به‌صورت یکجا دریافت می‌کنند؟ مسیح علی نژاد چه خدمتی به آمریکا کرده است که مدیران صدای امریکا به این شکل برای او هزینه می‌کنند؟ آیا این حقوق به‌دروغ پردازی‌هایش درباره ربوده شدن توسط مأموران ایرانی و طرحی که به کنگره آمریکا درباره تحریم ایران داده است ارتباط دارد؟ شاید هم مشکلات او ریشه در وقایع نوجوانی و جوانی و مشکلاتی که با ناپدری‌اش و یا طلاقش داشته دارد!

انتهای گزارش 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری