کد خبر: ۵۰۱۳۴
تعداد بازدید: ۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، دولت در سال آینده از صاحبان خودروهای بیش از یک میلیارد تومان مالیات سالانه خودرو می‌گیرد.

به گزارش تجارت امروز، در بند (ر) تبصره ۶ لایحه بودجه سال آینده آمده است: در سال ۱۴۰۱ مجموع ارزش انواع خودرو سواری وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی ( خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محصول تحت تکفل) و حقوقی بیش از ۱۰ میلیارد ریال مشمول مالیات سالانه خودرو به شرح زیر می‌شوند:

  • تا مبلغ پانزده میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیـــارد ریال یـک درصد
  • تا مبلغ 30 میلیــــارد ریال نسبت به مازاد پانزده میلیــارد ریال دو درصد
  • تا مبلغ 45 میلیــــارد ریال نـــسبــت به مــازاد 30 میلـــیــارد 3 درصـــد
  • نسبت به مازاد 45 میلیارد ریال 4 درصد

مآخذ محاسبه مالیات خـودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ تعیین و اعلام شده است. مآخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام ســازمان تولید یا وارد می شوند و بلافاصله پس از تولید و واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آن حداکثر تا پایان خردادسال ۱۴۰۱ اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند. همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفندمالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکلف را حداکثر تا پایان بهمن سال ۱۴۰۱ پرداخت کنند.

ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است.

متخلفان از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارند.

آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می‌شود و حداکثر تا پایان خرداد سال ۱۴۰۱ به تصویب هیات وزیران می رسد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری