کد خبر: ۵۰۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
وزیر امور خارجه در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه بر توسعه گردشگری با این کشورها تاکید کرد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه در دومین روز از گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، وزیر کشور به همراه ۱۷ نفر از استانداران مرزی و همچنین دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد اقتصادی و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دیدگاه و نقطه نظرات خود در زمینه ارتقای همکاری‌ها با کشورهای همسایه را مطرح کردند.

احمد وحیدی وزیر کشوردراین نشست ابراز امیدواری کرد روسای نمایندگی های کشورمان و استانداران مرزی از همه ظرفیت های موجود در منطقه بهره بگیرند وبا طراحی مشترک برای همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه تحرک را افزایش دهند.

سعید محمد دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد اقتصادی نیز در این نشست  ظرفیت‌های موجود در مناطق آزاد و مزایای مغفول مانده در این بستر را برشمرد.

جوکاررئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی خانه ملت نیز از آمادگی خانه ملت برای همکاری با وزارت خارجه و وزارت کشور برای ایجاد بسترهای‌ارتقای همکاری ها در حوزه مناسبات با کشورهای همسایه  را مورد تاکید قرار داد.

در این نشست حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه نیز برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم برای فعال سازی رابطه با همسایگان و توسعه تجارت و گردشگری را مورد اشاره قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت که وزارت خارجه، ۲۹ استان از ۳۱ استان کشور، دفتر دارد که در گذشته شرح وظایف آنان بیشتر به امور کنسولی اختصاص داشت اما اکنون رویکرد  غالب وزارت امور خارجه و دفاتر آن در استان‌ها اقتصادی است؛ همانطور که بیش از ۴۰ درصد موضوع ها، سمینار سفرا کشورهای همسایه به مسائل اقتصادی مربوط شده است.

وزیر خارجه کشوربا اشاره به اینکه متاسفانه هنوز تجارت خارجی به ویژه در نقاط مرزی، در تراز جمهوری اسلامی ایران و گام دوم انقلاب اسلامی نیست، اعلام کرد وزارت خارجه در رویکرد دیپلماسی اقتصادی، با تمام ظرفیت آمادگی دارد که به وزارت کشور و استانداران یاری دهد تا موانع را از سر راه بردارند.

 در این نشست،روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و استانداران مرزی، پیشنهادات ونکات مد نظر خود رابه تفصیل بیان کردند و در پایان روسای نمایندگی ها در قالب گروه‌های کاری، به صورت جزئی ومصداقی، مسائل خود رابااستانهای همجوارکشورمحل ماموریت مطرح کردند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری