کد خبر: ۵۰۲۳۰
تعداد بازدید: ۱۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایران در مذاکرات پیش رو تعهدی فراتر از برجام را نمی پذیرد.

به گزارش تجارت امروز، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره مذاکره هسته ای در وین و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک گفتگو کردند.

وی اظهارداشت: گروه مذاکره کننده ایرانی با ابتکار عمل و اختیار لازم در این مذاکره حضور دارد و با جدیت برای رسیدن به توافق خوب تلاش می کند.

 امیرعبداللهیان عدم وجود ابتکار عمل در طرف غربی را، از عوامل کندی پیشرفت در مذاکرات دانست و گفت: ما دو متن را در موضوع لغو تحریم ها و هسته‌ای ارائه داده ایم. این متون منطبق بر برجام است و مطالبه‌ ای فراتر از برجام مطرح نکرده ایم و در عین حال هیچ تعهدی نیز فراتر از برجام نمی‌پذیریم.  

وی اظهار کرد: طرف ایرانی در مذاکرات، پیشنهاد خوبی را ارائه کرده که می‌تواند مبنای توافقی پایدار باشد.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: همانطور که بارها تاکید کرده ایم لازمه رفع نگرانی های ادعایی طرف های غربی، لغو کامل تحریم های برجامی است.

وی افزود: متعاقب محکومیت خرابکاری در سایت کرج از طرف دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، ما به عنوان حسن نیت اعلام کردیم که اجازه نصب دوربین ها را در سایت کرج خواهیم داد.

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: ما با حسن نیت و ابتکار عمل فعال، به دنبال رسیدن به یک توافق خوب هستیم، اما زبان تهدید را به هیچ وجه بر نمی تابیم. طرف های غربی باید بدانند که زبان تهدید در قبال ایران نتیجه معکوس میدهد.  

طرفین در ادامه به موضوع لبنان پرداختند. امیرعبداللهیان با توجه به سفر قریب الوقوع دبیر کل سازمان ملل متحد به لبنان در آینده نزدیک، گفت: ما همواره از وحدت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان حمایت کرده ایم. جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌ها برای کمک به لبنان حمایت می‌کند.  

وی افزود:  لازم است جامعه بین المللی با تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان برخورد کند.

 دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگو با قدردانی، گفتگوهای وین را مهم خواند و گفت:  معتقدیم برجام سند مهمی است و ساختار آن برای صلح و ثبات بین المللی بسیار کاربردی است.

آنتونیو گوترش افزود: مواضع سازمان‌ ملل متحد در مورد برجام همیشه روشن و صریح بوده که از آن حمایت کرده ایم.

دبیر کل سازمان ملل با قدردانی از اقدام  ایران در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و موافقت با نصب دوربین‌ها در سایت کرج، این اقدام را نشان دهنده همکاری خوب تهران با آژانس دانست که در فرایند اعتماد سازی در جریان مذاکره تأثیر مثبتی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: ما از تمام ابزارهای سازمان ملل متحد استفاده خواهیم کرد و تلاش های خودمان را در پیش خواهیم گرفت تا این مذاکرات نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

گوترش همچنین هدف خود ازسفر به لبنان راایجاد اتحادو همگرایی بین مردم لبنان دانست و گفت: معتقدم مشکلات لبنان به دست مردم لبنان قابل رفع است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری