کد خبر: ۵۰۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری خانه ملت با اشاره به تصویب نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان گفت: ۸۱۶ هزار معلم مشمول رتبه‌بندی می‌شوند.

۸۱۶ هزار معلم مشمول رتبه‌بندی می‌شوند

به گزارش تجارت امروز، علیرضا منادی سفیدان در دیدار با نمایندگان معلمان در تبریز در تشریح جزئیات رتبه بندی فرهنگیان اظهارداشت: این لایحه از ۳۱ شهریور امسال برای معلمان اعمال خواهد شد و شامل فرهنگیان بازنشسته نمی شود بلکه به افرادی که هم اکنون در امر تدریس و تعلیم مشغول هستند، تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید نظام آموزش و پرورش کشور بعد از صد سال جایگاه معلم را روشن کند، نتیجه لایحه رتبه بندی معلمان را  افزایش کیفیت کار معلمان و ارتقای منزلت آنها دانست و گفت: با اجرایی شدن این قانون، انتظار می‌رود مشکلات معیشتی معلمان رفع شده و کیفیت آموزش کشور که هدف غایی این لایحه بود، محقق شود.

منادی با بیان اینکه جایی که رقابت نباشد رشد هم نخواهد بود، افزود: کمیسیون آموزش در مدت ۷۵ روز اصلاحاتی را بر روی این لایحه انجام داد چرا که در لایحه دولت قبل آمده بود که ظرف سه سال معلمان رتبه بندی می شوند و نیز رتبه بندی براساس درصد بود که ما طی فرایندی درصدها را حذف کردیم چون آموزش و پرورش درصدها را نمی توانست رعایت کند.

رئیس کمیسیون آموزش خانه ملت با بیان اینکه این  لایحه با درخواست نمایندگان توسط دولت تدوین شد، افزود: در این قانون جایگاه هر معلم مشخص می شود و هر کس به میزان توانمندی و جایگاه خود حقوق دریافت می کند.

وی اعلام کرد: به مدت ۹ ماه در کمیسیون آموزش با کار کارشناسی لایحه نظام رتبه بندی را بررسی کردیم و با وجود بی مهری هایی که در فضای مجازی علیه پیگیرکنندگان آن بود، لایحه تصویب شد.

منادی با بیان اینکه لایحه ای که دولت قبل به مجلس ارایه داده بود ۲ ایراد اساسی داشت که ما در کمیسیون با ساعت ها کار کارشناسی آن ها را حذف و اصلاح کردیم، افزود: در لایحه آمده بود که معلم بعد از دو سال شروع به تدریس مشمول رتبه بندی می شود که کمیسیون ۲ سال را حذف کرد و شامل معلمان تازه استخدامی هم می شود و دیگر اینکه این لایحه فقط شامل معلمانی که تدریس می کنند، می شد که ما مدیران و معاونان را و کادر مدرسه را نیز مشمول این رتبه بندی کردیم .

وی ادامه داد: همچنین در لایحه دولت مدت زمان رتبه بندی ۶ سال اعلام شده بود که ما آن را به پنج سال تقلیل دادیم.

رئیس کمیسیون آموزش خانه ملت گفت: طبق این قانون هیچ معلمی کمتر از ۸ میلیون تومان حقوق نخواهد گرفت و تا ۱۶ میلیون تومان امکان افزایش حقوق وجود دارد.

منادی با اشاره به بار مالی این قانون برای دولت با وجود مشکلات اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: طبق این قانون ۲۵ هزار میلیارد تومان برای یک سال حقوق معلمان در نظر گرفته شده است که معجزه ای محسوب می شود و باید از اقدام شجاعانه دولت تشکر کرد.

وی بودجه آموزش و پرورش برای سال آینده را رقم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۲۵ هزار میلیارد تومان از کل این بودجه مربوط به حقوق معلمان است که با این افزایش، بودجه آموزش و پرورش به ۱۲ درصد از کل بودجه کشور رسیده است در حالی که پیش از این 8 درصد بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری