کد خبر: ۵۰۲۸۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱
هرچند کاهش تلفات کرونا و به صفر رسیدن شهرهای قرمز و نارنجی خبر خوبی است، اما سویه جدید کرونا به نام امیکرون زنگ‌های خطر را به صدا درآورده و بی‌توجهی به تزریق واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند، روند کاهشی تلفات را معکوس کند و بار دیگر وضع قرمز را به نقشه کرونا بازگرداند.

عبور از امیکرون با واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی

به گزارش تجارت امروز،با انتشارجدیدترین‌نقشه‌کرونایی‌ایران،برای‌نخستین بارتعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در کشور به صفر رسید و فقط ۵۳ شهرستان در وضع زرد و ۳۹۵ شهرستان در شرایط آبی قرار گرفتند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ۲۵ تا ۲۶ آذر ۴۱ بیمار کووید۱۹جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۱ هزار و ۳۳ نفر رسید.

۲۷ استان کشور در شبانه روز گذشته مرگ و میرکمتر از پنج نفر داشته اند که در ۱۷ استان، هیچ موردی از فوت بیماران کرونایی، ثبت نشده است.

واکسیناسیون وسیع در کشور باعث شد آمارتلفات کرونایی رو به کاهش باشد تا کنون ۵۹ میلیون و ۶۲ هزار و ۲۵۶ نفر دُز اول، ۵۰ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۶۳۴ نفر دُز دوم و سه میلیون و ۵۶۷ هزار و ۳۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۱۲ میلیون و ۸۱۹ هزار و ۹۲۷ دُز رسید.

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) دربیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی همچنان ضروری است.

آیت‌الله رئیسی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام انجام شده درماه‌های اخیر برای صیانت از جان مردم و افزایش ایمنی مقابل ویروس کرونا را بسیار ارزشمند ارزیابی و با قدردانی از همه دست‌اندرکاران، گفت: بازگشایی هوشمند، تحرک و نشاط را به جامعه برگرداند اما برای صیانت از جان مردم لازم است همچنان رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی توسط مردم و دستگاه‌های متولی مورد تاکید جدی باشد.

وی با تاکید مجدد بر ضرورت توجه مضاعف به کنترل تردد از مرزهای کشور گفت: صیانت از جان و سلامتی مردم ایجاب می‌کند که تردد افراد از مرزها به ویژه از کشورهایی که احتمال سرایت بیشتری وجود دارد، با دقت و جدیت کنترل شود. البته محدودیت‌هایی که در این زمینه اعمال می‌شود به گونه ای باشد که برای تردد ضروری مردم مشکلی ایجاد نکند.

رئیس جمهوری با قدردانی از همراهی و اعتماد مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اضافه کرد: امروز مردم به‌خوبی اطلاع دارند که با رعایت اصول بهداشتی می‌توان از آسیب‌های بعدی شیوع بیماری کرونا جلوگیری کرد ودراین راستا دولت کاملا به ارزش همراهی و همدلی مردم واقف است و تلاش‌های خود را برای صیانت از جان مردم همچنان با قوت ادامه خواهد داد.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در نشست شورای اداری شهرستان خاتم یزد گفت: اکنون ۸۷ درصد جمعیت کشور در برابر کرونا واکسینه شده اند که در برخی استان ها پوشش واکسیناسیون بالای ۹۰ درصد انجام شده است.

وی افزود: همچنین ۸۹ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان یزد دوز اول و ۷۶ درصد دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند اما  نباید از امیکرون سویه جدید کرونا غافل بود و در کشور ما علی رغم مشاهده برخی موارد مشکوک و ازمایش های انجام شده، هنوز گزارش رسمی از مشاهده سویه جدید کرونا اعلام نشده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: انتشار خیلی سریع و پایین بودن مرگ و میر از ویژگی های این ویروس است وهمچنان واکسیناسیون،استفاده ازماسک، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ضدعفونی ها از راه‌های پیشگیری به شمار می اید که با انجام واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، احتمال ابتلا به امیکرون و هر نوع دیگری از این ویروس بسیار کم است.

کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت،درمان وآموزش پزشکی نیز در این زمینه معتقد است: امیکرون سویه عالمگیر شده اما قضاوت دقیق درباره این که چه رفتاری از خود نشان خواهد داد را باید بگذاریم ببینیم چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد و ویروس چه رفتاری از خود نشان می دهد.

وی اظهارداشت: از همه به ویژه معاونان بهداشت‌دانشگاه های علوم پزشکی کشور می خواهیم نسبت به این سویه جدید حساس باشند و مراقبت های مرزی را افزایش دهند و در ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تقویت مراقبت های مرزی بحث شد. باید به مراقبت مرزی به صورت ساختاری نگاه شود. درخواست های زیادی برای توسعه فضای فیزیکی مراکز کنترل مرزها داریم که در نشست مشترک با وزارت راه و شهرسازی باید پیگیری شود.

معاون بهداشت اعلام کرد: با توجه به اعلام آمادگی به استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه در ستاد ملی مقابله با کرونا، معاونین بهداشت به صورت مکتوب استانداردهای لازم برای توسعه مراقبت مرزها اعم از فضای فیزیکی و تجهیزات که مدنظر است درخواست و پیگیری کنند.

مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک نقش بسزایی در کاهش و کنترل کرونا دارد، گفت: اشخاصی که از دریافت واکسن به واسطه برخی شایعات خودداری می کنند سخت در اشتباه هستند زیرا واکسن بهترین راه مقابله با کرونا و امیکرون است.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی حدود ۳۰ کشور دنیا به ویروس امیکرون آلوده شده و  این ویروس  از سرعت بسیار بالای انتقال به دیگران برخوردار است اما از ویروس کرونا خفیف تر بوده و بیشتر در کودکان کم سن و سال دیده شده است.

مردانی اضافه کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی اکنون یک اکیپ بسیار مجرب و قوی در زمینه ویروس شناسی در زمینه شناخت مشخصات بالینی، نحوه بهتر درمان، راه های انتقال و غیره در خصوص امیکرون فعال هستند که پس از اخذ و بررسی نهایی به جامعه جهانی اطلاع رسانی خواهد شد.

آنچه مسلم است،  ویروس امیکرون نیز همانند کرونا است و اگر مردم واکسن های خود را به موقع زده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند هیچ جای نگرانی نیست و براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی  برای مقابله با امیکرون نیازی به ساخت واکسن های جدید نیست زیرا که به احتمال زیاد واکسن های ساخته شده پاسخگوی ویروس امیکرون نیز هست.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری