کد خبر: ۵۰۳۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
وزیر نفت خبر داد:

تولید ۸۰ میلیون بشکه‌ نفت با احیای چاه‌های کم‌بازده

وزیر نفت با اشاره به اینکه 5500 حلقه چاه نفتی و گازی بر روی ۴۰۰ میدان کشور وجود دارد، گفت: با احیای چاه‌های کم‌بازده، ظرفیت تولید سالیانه ۸۰ میلیون بشکه‌ای نفت با کمترین سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد.

تولید ۸۰ میلیون بشکه‌ نفت با احیای چاه‌های کم‌بازده

به گزارش تجارت امروز، جواد اوجی در مراسم گرامیداشت روز ملی پژوهش در شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه ایران صاحب سرمایه‌های گران قیمتی از جمله نخبگان است، افزود: سالانه چهار هزار نخبه در کشور شناسایی می‌شود.

وی ادامه‌داد: یکی از راه های اشتغال‌زایی در کشور استفاده از توان نخبگان است و امروز عزم صنعت نفت در این است که از این نخبگان استفاده کند.

وزیر نفت با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ادامه‌داد: ۵۰ درصد از صادرات کشور صادرات مواد خام و نیمه خام است که ضعف بزرگی برای کشور محسوب می‌شود و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه می‌تواند علاوه بر اشتغال‌زایی، ارزآوری به همراه داشته باشد.

اوجی تاکید کرد: با وجود قدمت ۱۱۵ ساله صنعت نفت در کشور، همچنان بخش‌هایی به صورت سنتی اداره می‌شود.

وی بااشاره به اینکه دربرخی ازچاه‌های نفتی تولیداز۵۰ هزار بشکه نفت به 1000 بشکه رسیده که بااستفاده ازشرکت های دانش بنیان می‌توان تولید را افزایش داد، گفت: در برنامه جدید صنعت نفت جدا از بحث توسعه مخزن محور، نگاه چاه محور خواهد بود.

وزیرنفت اظهار‌داشت: ایجاد هر حلقه چاه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار هزینه دارد، این در حالی است که بیش از ۷۰۰ حلقه از چاه‌های موجود را با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم با افزایش تولید همراه کنیم.

وی، بهینه‌سازی مصرف سوخت رایکی دیگر از عرصه‌های برشمرد که می‌توان از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد و گفت: اکنون روزانه ۸۴۰ میلیون مترمکعب گازشیرین به شبکه گاز کشور تزریق می شود، این در حالی است که بر اساس برنامه ششم این میزان باید به ۱.۲ میلیارد متر مکعب در روز می رسید.

وی ادامه‌داد: از سال آینده تولید و عرضه گاز افزایش پیدا خواهد کرد تا به ظرفیت ۱.۲ میلیارد متر مکعب در سال برسد.

وزیرنفت تاکیدکرد: سالانه افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف گاز وجود دارد و ظرفیت هرچقدر افزایش پیدا کند، باز هم جوابگو نخواهد بود و باید به سمت بهینه‌سازی مصرف برویم.

وی گفت:دربحث سوزاندن گازهای همراه نفت،سومین کشور جهان بعد از روسیه و عراق هستیم که می‌توان برای جمع‌آوری این گازها را با توان شرکت‌های دانش بنیان وارد عمل شد.

به گفته اوجی، تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی در صنعت پتروشیمی دیگر زمینه فعالیتی است که می‌توان با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان توسعه یابد.

وی بااشاره به اینکه صنعت نفت در 4 حوزه به دنبال سرمایه‌گذاری و حمایت است،گفت: این 4 مورد شامل چاه‌های کم بازده، بهینه‌سازی مصرف گاز،تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی و جمع‌آوری گازهای همراه است.

انتهای خبر//ح.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما