کد خبر: ۵۰۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعای مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر پیام مستقیم به ایران گفت: گفتگوی مستقیمی با ایالات متحده در این ماه‌ها انجام نشده است. برخی پیام‌ها توسط انریکه مورا مکتوب و غیرمکتوب درخصوص مذاکرات دریافت و فورا به آن‌ها پاسخ داده شد.

به گزارش تجارت امروز، سعید خطیب‌زاده درباره ادعای مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر پیام مستقیم به ایران افزود: درزمینه گفتگوهای وین، صحبت مستقیمی با ایالات متحده در این ماه‌ها انجام نشده است. 

وی گفت: در مذاکره جواب‌ سوال‌ها همان لحظه داده شد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه در این مذاکره با یک کمپین و کارزار دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای برخی از این کشورها بر ضد آنچه که در اتاق‌ گفتگوها مواجه بودیم، افزود: 3 کشور اروپایی به جای این که وقت و انرژی خود را به مذاکره معطوف کنند بعضا وارد کارزار رسانه ای شدند.

خطیب زاده اضافه کرد: دو متن توافق جدید که نتیجه گفتگوهای فشرده است؛ چند روزه گذشته در وین همراه با تنفس چند روزه‌ای که اتفاق افتاد به دست آمده است. متن‌های جدید نظرات ایران به همراه گروه قبلی در آن لحاظ شده است و ما متونی داریم که گفت و گوهای آتی را بر اساس آن ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: طرف‌های مقابل توجه کنند که اگر از روز اول با همین رویکرد روزهای آخر وارد می شدند زودتر می‌توانستیم به این متون به عنوان مبنای گفت و گوها برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره وضع ایرانیانی که درترکیه بازداشت و به ارتش آزاد سوریه تحویل داده شده اند و اقدامات ایران در این زمینه گفت: یکی از موضوعاتی که در سفر وزیر خارجه ترکیه به کشور در دستور کار قرار گرفت همین موضوع بود. قرار شد مرزبانی دو کشور این مسئله را پیگیری کنند. 

خطیب‌زاده همچنین از سفر وزیر خارجه به جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: دعوت از ایشان از قبل از سوی جمهوری آذربایجان انجام شد و آخر این هفته وزیر امور خارجه سفری کوتاه به این کشور خواهد داشت.

وی ادامه داد: سفر امیرعبداللهیان به باکو در حوزه دوجانبه و حوزه توسعه روابط تجاری خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از دیدار کوتاه امیر عبداللهیان با همتای عربستانی خود در پاکستان خبر داد و گفت: وزیران خارجه ایران و عربستان دیدار کوتاهی در حاشیه نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد پاکستان داشتند.

وی درباره دیدار امیرخان متقی و امیرعبداللهیان هم گفت: در حاشیه اجلاس‌های بین المللی این گفت و گوها طبیعی است. دیدار مختصری بین وزیر خارجه هیات سرپرستی امروز افغانستان و وزیر امور خارجه کشورمان انجام شد و عکس این دیدار را هم همه دیدند.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در صورت شکست مذاکرات وین ایران به سمت غنی سازی ۹۰ درصدی خواهد رفت، گفت: ایران به عنوان عضو آژانس همواره به تعهدات خود در ذیل پادمان و NPT پایبند بوده است.

 وی تصریح کرد: ایران عضو این معاهده بین المللی است و تا به امروز هرچه را که انجام داده، در چارچوب و منطبق بر بندهای تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران بوده است و آژانس از همه اقدامات ما مطلع بوده است.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بیش از این که این مطالب رسانه‌ای شود ما گزارش‌های مکتوب به آژانس دادیم و همه آنها با اطلاع آژانس و در چارچوب مقررات بوده است.

خطیب زاده یادآورشد: بعد از قانون مصوب مجلس هم به همه اعلام کردیم آنچه که تنها برای ایران الزام آور است، مقررات و تعهدات ایران ذیل پادمان است.سطح، میزان و کیفیت در خصوص غنی‌سازی منطبق بر نیازهای برنامه‌های صلح آمیز هسته ای ایران تنظیم می شود و نه چیز دیگری.

وی بار دیگر تاکید کرد: همه این کارها را تا امروز با اطلاع آژانس انجام دادیم و پس از این هم برهمان اساس عمل می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره تهدید اسراییل به حمله نظامی به ایران گفت: اسراییلی‌ها و رژیم جعلی از زمان آغاز نشست تا کنون پنهان نکردند که همه تلاششان را می‌کنند توافقی در منطقه شکل نگیرد. ریشه این رژیم در ترور و ناثباتی و نا امنی است.

خطیب زاده ادامه داد: برای نظام بین الملل جای تاسف است که این رژیم دارای کلاهک هسته ای عضو هیچ سازمان بین المللی نیست و یک کشور تمدن ساز را تهدید و رسما اعلام می‌کند و برای این کار بودجه می‌گذارد. پاسخ ما همیشه کوبنده و پاسخ نیروهای مسلح روشن است.

وی تصریح کرد: کسانی که داعیه حقوق بین الملل و حقوق بشر دارند، باید در قبال اینکه چگونه رژیم جعلی تمامیت ارضی یک کشور را با تهدید به حمله زیر سوال می برد،‌موضع بگیرند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری