کد خبر: ۵۰۳۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
بسیاری از کشورها در آستانه سال نو میلادی و تعطیلات کریسمس، با پیدایش و گسترش سویه جدید ویروس کرونا "اومیکرون" در سطح هشدار بالا قرار گرفتند و تمهیدات جدیدی از جمله بازگشت به قرنطینه ها و تاخیر در بازگشایی‌ها را در نظر می‌گیرند.

به گزارش تجارت امروزبه نقل ازمنابع خبری،ابتلابه سویه جدیدویروس‌کرونا اومیکرون در سراسر اروپا، آمریکا و آسیا بسیار سریع در حال گسترش و چند برابر شدن است؛برای مثال در ژاپن، ابتلای خوشه ای افراد در یک پایگاه ارتش به دستکم ۱۸۰ مورد رسیده است.

این درحالی است که بسیاری ازکشورهای جهان در آستانه سال نو میلادی و تعطیلات کریسمس در وضع هشدار بالا قرار گرفتند.

بحران اخیر در جهان بر روی بازارهای مالی بازهم تاثیر گذاشته و حالا باردیگر نگرانی‌هایی درباره تاثیر آن برروی بهبود وضع اقتصادی جهان پس ازمدتی طولانی که از آغاز همه گیری کرونا گذشته، پیش آمده است.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است امروز "نیوزیلند" به دلیل گسترش سریع سویه "اومیکرون" برنامه های بازگشایی مرزهای بین المللی خود را به تعویق انداخته است و برخی کشورهای دیگر نیز اقداماتی در جهت فاصله گذاری اجتماعی را بازگردانده اند.

"کریس هیپکینز" وزیر مقابله با کرونا در نیوزیلند در کنفرانس خبری اعلام کرد کشورش بازگشایی مرزهای بین المللی را تا پایان ماه فوریه به تعویق می اندازد.

این در حالی است که دولت نیوزیلند پیش از این گفته بود سفرهای بدون قرنطینه برای شهروندان نیوزیلندی و ساکنان استرالیا در اواسط ماه ژانویه و برای دیگر گردشگران خارجی تا ماه آوریل برداشته می شود.

وی افزود: گرچه تردیدی نیست که این اقدامات مردم را در آستانه تعطیلات سال نو ناامید می کند، اما سازگاری با تغییرات بسیار مهم است. تمامی شواهد تا کنون نشان می دهد سویه اومیکرون مسری تر از سویه دلتاست.

این کشور همچنین مدت قرنطینه را از یک هفته به ۱۰ روز افزایش داد و تست شناسایی ویروس برای مسافرت به این کشور از ۷۲ ساعت به ۴۸ ساعت تغییر کرد.

سازمان هواپیمایی این کشور نیز از لغو ۱۲۰ پرواز تا پایان ماه فوریه خبر داد که بر ۲۷ هزار مشتری تاثیر می گذارد.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند گفت، تصمیم ها اتخاذ شده تا دولت زمان بیشتری برای آمادگی و مقابله با سویه اومیکرون داشته باشد. این کشور تا کنون ۲۲ مورد مبتلا به اومیکرون را شناسایی کرده اما تمام این افراد در مکان های مرزی قرنطینه ای می باشند و هنوز موردی در جامعه محلی گزارش نشده است.

برپایه گزارش رویترز، در سنگاپور وزارت بهداشت در حال تحقیق و انجام تست در یک باشگاه ورزشی است تا مشخص شود آیا سویه جدید ویروس کرونا «اومیکرون» منجر به ابتلای خوشه ای افراد به کرونا شده است یا خیر.

وزیر بهداشت سنگاپور امروز گفت با توجه به سرعت و سرایت بالای سویه جدید ویروس کرونا در سراسر جهان، ما نیز باید انتظار داشته باشیم تا در جامعه خود شاهد شناسایی موارد مبتلا به این ویروس باشیم.

گسترش جهانی «اومیکرون» و تمدید قرنطینه ها

همچنین به گزارش پایگاه خبری «اورآسیا ریویو » در آمریکا نیز با سرعتی قابل ملاحظه، سویه جدید ویروس کرونا «اومیکرون» در حال گسترش است و مقامات این کشور اعلام کردند روز گذشته مردی در تگزاس که واکسن دریافت نکرده بود، بر اثر ابتلا به اومیکرون در گذشت. مردم در این کشورها در صف های  طولانی تست شناسایی می خواهند مطمئن شوند برای سال نو و تعطیلات مبتلا به ویروس «اومیکرون» نباشند.

دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر موسسه ملی بیماری های عفونی و آلرژی در آمریکا و مشاور بایدن با پیدایش سویه جدید اومیکرون درباره رکورد مرگ افرادی که واکسن نزدند هشدار داد. همزمان جو بایدن نیز گفت زمستان مرگبار برای افرادی که واکسن نزدند در راه است.

در روزهای اخیر کره جنوبی، هلند، آلمان و ایرلند اقداماتی برای فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه های کامل یا جزئی را در دستور کار خود قرار دادند.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس روز گذشته اعلام کرد شرایط باافزایش بستری شدن افراد در بیمارستان های لندن بسیار جدی و دشوار است. او در ادامه با درخواست از دولت برای ممنوعیت تجمع در اماکن سرپوشیده و محدود کردن گردشگری گفت در حال بررسی شرایط هستیم اما تا کنون تصمیمی اتخاذ نشده است.

بدین ترتیب در استرالیا نیز مانند سایر نقاط جهان، آمار مبتلایان به سویه جدید "اومیکرون" افزایش یافته است. این در حالی است که بستری شدن در بیمارستان ها تقریبا پایین باقی مانده است.

بااین وجود اسکات"موریسون"نخست وزیراین کشورگفت: ازاین پس محدودشدن گسترش ویروس کرونا مسئولیت تک تک  افراد جامعه است و دولت این کشور دیگر به اقدام شدید و سختگیرانه قرنطینه و محدودیت های کرونایی برنمی گردد.

به جای آن احساس مسئولیت فردی باید در زندگی با ویروس کرونا موجب مهار و مقابله با این همه گیری شود.

بسیاری ازمقامات رسمی و رهبران کشورها بر اهمیت تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا برای مقابله با سویه جدید "اومیکرون" تاکید کردند. سویه اومیکرون نخستین بار ماه گذشته در آفریقای جنوبی و هنگ کنگ شناسایی شد وتا کنون در دستکم ۸۹ کشور ابتلا به این ویروس گزارش شده است.

هنوز درجه شدت این بیماری براثرابتلا به‌سویه جدید مشخص نیست اماسازمان جهانی بهداشت درباره گسترش سریع تر آن نسبت به سویه دلتا هشدار داده است.

به نظر می رسد برای بسیاری افراد در سراسر جهان اومیکرون مانع برگزاری جشن های سنتی پایان سال خواهد بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری