کد خبر: ۵۰۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
یک ویژگی قابل توجه لایحه بودجه ۱۴۰۱ این است که در آن ردیف بودجه ای برای راهیان نور و دفاع مقدس به چشم نمی خورد و همین مسأله موجب شده است که برخی از مسئولان متولی راهیان نور و پیشکسوتان دفاع مقدس از این تصمیم دولت به شدت انتقاد و اظهار نگرانی کنند.

به گزارش تجارت امروز، لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با سقف کلی ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شده که نسبت به امسال حدود ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. یک ویژگی قابل توجه لایحه بودجه ۱۴۰۱ این است که در آن ردیف بودجه ای برای راهیان نور و دفاع مقدس به چشم نمی‌خورد و همین مساله موجب شده است که برخی از متولیان اردوهای راهیان نور و پیشکسوتان دفاع مقدس از این تصمیم دولت اظهار نگرانی کنند.

این در حالی است که هر سال بزرگترین عملیات فرهنگی کشور با حضور میلیون‌ها نفر از زائران و عاشقان شهدا در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس برگزار می‌شود. راهیان نور در سال‌های پس از دفاع مقدس با هدف آشنایی مردم با فداکاری‌ها و حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان آن دوران و درک بهتر جانفشانی شهدا و رزمندگان در دفاع از کشور و اسلام پایه‌گذاری و استقبال مرم و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حفظ دستاوردهای دوران دفاع مقدس و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا باعث شد تا سفرهای راهیان نور به یکی از بزرگترین برنامه‌ها در حوزه دفاع مقدس بدل شود.

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مکررا به اهمیت حفظ ارزش‌ها و خاطرات آن دوران تاکید داشته و در بیانات‌شان به برگزاری باشکوه سفرهای راه یان نور اشاره داشته‌اند. در ادامه بخشی از صحبت‌های معظم له در خصوص اهمیت راهیان نور آمده است.

*انتقاد سردار کارگر از حذف ردیف‌های بودجه فرهنگ دفاع مقدس و راهیان نور از بودجه ۱۴۰۱

*اظهار نگرانی سردارادیبی از نادیده گرفتن راهیان نور در ردیف‌های اصلی بودجه

من می‌خواهم اهمین کار را توجه بکنید؛ خاطره این هشت سال دفاع مقدس را نگذارید فراموش شود.

راهیان نور از جمله همین کارهاست، راهیان نور از جمله همین صدقات حسنه است. یک نکته این است که ما یاد روزهای بزرگ را نباید بگذاریم به دست فراموشی سپرده بشود.(بیانات در مراسم شب خاطره دفاع مقدس سوم خرداد ۱۳۹۶)

راهیان نور ابتکاری بسیار بزرگ و مهم و یک فناوری مهم برای استفاده از ثروت و معدن طلای دفاع مقدس است .

من خواهشم این است مجموعه‌ای که دست اندرکار راهیان نور است توجه کند که این کار، کار بزرگی است. (بیانات در دیدار دست اندرکاران راهیان نور ۱۶ اسفند ۱۳۹۵)

خاطره‌ این سرزمین‌های دفاع مقدس را زنده نگه دارید. این سرزمین‌ها، این بیابان‌ها، این رود کارون، این جاده اهواز - آبادان یا اهواز - خرمشهر، این مناطق گوناگون که با اسم‌های مختلفی امروز خودشان را به شما معرفی می‌کنند، این‌ها یادهای ارزشمندی است، نباید بگذارید این یادها فراموش بشود. (بیانات در یادمان شهدای شرق کارون ششم فروردین ۱۳۹۳)

این کار بزرگ را باید تبیین کرد. بدون تبیین و تبیین بلیغ قطعا هیچ فکری و هیچ اندیشه متقنی توفیق رواج و اعتقاد عمومی را پیدا نخواهد کرد. شهدا عملا کار بزرگی را انجام دادند. (بیانات در دیدار مسئولان موسسه روایت سیره شهدا ۱۴ تیر ۱۳۹۸)

مردم کشور این سنت بسیار ستودنی راهیان نور را از چند سال پیش در پیش گرفتند که بیایند این مناطق را سالیه زیارت کنند. اینجا زیارتگاه است. من از این حرکت راهیان نور که چند سال است بحمدالله روز به روز هم در کشور توسعه پیدا کرده بسیار خرسندم و این حرکت را حرکت بسیار بابرکتی می‌دانم. این آمدن‌ها، این اظهار ارادت‌ها، این یادبود گرفتن‌ها، کمک می‌کند به اینکه این یادها در ذهن‌ها زنده بماند. آنچه مهم است این است که ملت ایران این مقطع تاریخی حساس دفاع مقدس را هرگز فراموش نکند و سال‌های پر محنت، ولی پر افتخار دوران جنگ تحمیلی را هرگز از یاد نبرید. (بیانات در یادمان شهدای فتح‌المبین ۱۱ فروردین ۱۳۸۹)

هشت سال دفاع مقدس ما صرفا یک امتداد زمانی و فقط یک برهه زمانی نیست، گنجینه عظیمی است که تا مدت‌های طولانی ملت ما می‌تواند از آن استفاده کند، آن استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند. (بیانات در دیدار فعالان عرصه هنر دفاع مقدس ۲۴ شهریور ۱۳۸۸)

برای من مایه افتخار و سربلندی است که در این نقطه در جمع شما راهیان نور و مجموعه عشاق دل باخته یاد شهیدان حضور داشته باشم. (بیانات در دیدار کاروان‌های راهیا نور در دهلاویه پنجم فروردین ۱۳۸۵)

شرکت من در مجموعه زائران خاک خونین شلمچه، برای بزرگداشت یاد و نام شهیدان عزیز و مردان بزرگی است که با خون خود، با جهاد و همت خود، با عزم و اراده خود، نام شلمچه و خرمشهر و خوزستان و ایران را ر تاریخ بلند کردند. آمدن شما و احترام به این نقطه، بسیار بجا و بسیار کار صحیحی است. بنده هم می‌خواستم به ارواح طیبه شهیدان و به نفس‌های معطر جوانان مومن تبریک بجویم و به این عزیزان احترام کنم، لذا آمدم در جم شما شرکت کردم. اگر این شهدایی که شلمچه، یادگار آن‌ها و این بیابان‌های خونین، حامل نشانه‌های آنهاست، نبودند امروز در این کشور از استقلال مالی، از شرف ملت، از اسلام و از هیچ چیز ایرانی، نشان برجسته‌ای نبود. من سرزمین شلمچه را یک سرزمین مقدس می‌دانم. این جا نقطه‌ای است که ملائکه الهی که شاهد فداکاری مخلصانه این شهدای عزیز بودند، به آن تبرک می‌جویند. ملت ایران در دوره معاصر، هرچه عظمت و عزت در دنیا ارد، به برکت خون رزمندگانی است که در این سرزمین‌های خونین حضور یافتند و جان و سلامت و جوانی خود را برای اسلام، برای ملت و برای مهینشان در طبق اخلاص گذاشتن و تقدیم کردند. (بیانات در دیدار زائران شلمچه هشتم فروردین ۱۳۷۸)

انتهای خبر//ح. ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری