کد خبر: ۵۰۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خانه ملت با اشاره به اینکه ادامه سیاست های ارزی ۴۲۰۰ تومانی اشتباهی بزرگ است، گفت: در 3 سال گذشته ۴۰ درصد منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی به هدر رفته است.

به گزارش تجارت امروز، مجتبی رضا خواه افزود: متاسفانه ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار عده ای قرار دادیم که اصلا کالایی وارد نکردند و اگر کالایی هم وارد شد به علت نبود کنترل قیمت کالایی ۲ هزار تومانی به ۱۰ هزار تومان افزایش یافت و این اشتباه بدی بود که اتفاق افتاد.

وی به معایب افزایش پایه مالی کشور اشاره کرد و گفت: در صورتی که یک ریال پایه پولی کشور افزایش یابد معادل ۸ ریال نقدینگی نیز رشد می کند و این در افزایش نرخ تورم سالانه کشور بسیار تاثیرگذار است و اگر قرار باشد به مردم یارانه بدهیم و پایه پولی افزایش یابد این به ضرر مردم خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خانه ملت ادامه داد: اکنون توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی دچار مشکلات اساسی است اما ما در بودجه ۵۲ میلیارد تومان برای توسعه این ناوگان اعتبار در نظر گرفته ایم در حالی که با این پول می توان فقط دو واگن خریداری کرد.

یک کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه افزود: در حالی که سیاست های ارز ترجیحی در کشورهای جهان کنار گذاشته شده، اما ما در ایران آن را به اجرا گذاشتیم و این تاثیرات مخربی بر شاخص های کلان اقتصادی گذاشته است.

علی سعدوندی ادامه داد: در صورتی که ما ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد تزریق نمی کردیم  هم اکنون قیمت دلار در بازار آزاد کشور ما شاید بین ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان بود، در حالی که ارز آزاد نرخ تورم را در کشور افزایش و زمینه بروز رانت و فساد اقتصادی و فرار سرمایه را از کشور فراهم می کند.

این کارشناس امور اقتصادی تاکید کرد: افزایش قیمت ارز در بازار آزاد سبب می شود که نرخ تورم افزایش یابد و شاهد منفی شدن رشد اقتصادی باشیم و بررسی های نشان می دهد که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سه سال گذشته هیچ مزیتی برای اقتصاد کلان و معیشت مردم نداشته است و هم اکنون ما راهی جز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم.

سعدوندی توضیح داد که  اکنون ۹۹ درصد مردم در جامعه با کسری تامین معیشت روبه رو شده اند و اختصاص ۶۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در سه سال گذشته زمینه هدررفت این منابع را فراهم کرده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری