کد خبر: ۵۰۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
ابراز امیدواری رئیس جمهوری ونزوئلا برای سفر به تهران ؛
رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: بسیار تحت تاثیر درایت و رهبری آیت الله خامنه ای هستم و امیدوارم بار دیگر ایشان را در تهران ملاقات کنم.

به گزارش تجارت امروز، نیکلاس مادورو در گفتگوی اختصاصی با شبکه المیادین افزود: آیت الله العظمی خامنه ای، رهبری با درایت و بسیار هوشمند هستند لذا امیدوارم  در سفر قریب الوقوع به تهران بار دیگر با ایشان دیدار و گفتگو کنم.

رئیس جمهور ونزوئلا در این گفتگو با بیان اینکه رابطه ما با جمهوری اسلامی ایران همیشه و در دوران رییسان جمهوری قبلی و اکنون در دوره ریاست جمهوری «ابراهیم رئیسی» خوب بوده است، افزود: من دو بار تلفنی با رئیسی  صحبت کردم و بر سر مجموعه ای از برنامه های جدید به توافق رسیدیم. 

وی افزود: کمیته مشترک دو کشور در حال کار روی این پروژه های جدید از جمله شبکه سازی و همکاری ایران و ونزوئلا است.

مادورو گفت:به دعوت رئیس جمهوری ایران به زودی به تهران سفر خواهـــم کرد تا با یکدیگر آشنا شویم و گفتگو کنیم. 

او افزود: در این سفر توافقنامه ها و اسناد جدیدی را امضا خواهیم کرد تا روند همکاری ها در همه زمینه ها و سطوح مختلف و همکاری دو کشور مستقل و دو کشور مقاوم مانند ایران و ونزوئلا تسریع شود.

رئیس جمهوری ونزوئلا در این گفتگو از شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» به عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم نام برد و افزود: من خیلی خوش شانس بودم که سردار «سلیمانی» را شناختم. او بین مارس و آوریل ۲۰۱۹ از ونزوئلا دیدن و با هم صحبت کردیم.

وی با بیان این‌که ما در بحبوحه بحران حمله کشورهای غربی و امپریالیست‌ به سیستم برق ونزوئلا بودیم که دو ماه آن را به تعطیلی کشاند، افزود: در آن زمان «سلیمانی» به ونزوئلا آمد و در مورد زمینه های مختلف همکاری از جمله بحث سیستم برق گفت و گو کردیم و هرچه با ایشان صحبت کردیم اجرا شد.

مادورو گفت: سردار سلیمانی سرحال و به زندگی خوشبین بود و خدا را شکر می کنم که با او آشنا شدم. این مرد با تروریسم و ‌جنایتکاران تروریست خونخواری که به مردم و محور مقاومت حمله کردند، مقابله کرد.

وی افزود: من خبر ترور سردار سلیمانی را از طریق «  رودریگز» معاون رئیس جمهوری دریافت کردم که به من گفت اخباری در مورد احتمال ترور سرلشکر یا قهرمان سلیمانی منتشر شده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا با بیان اینکه وقتی آن جنایت هولناک را دیدم که دستور انجام آن در کاخ سفید صادر شده است، باور کردنی نبود، افزود: بشریت باید از این جنایات هولناک درس بگیرد. 

وی با طرح این سوال که آیا این همان دنیایی است که ما در آینده برای بشریت می خواهیم؟ افزود: جهانی که در آن شاهدیم که چگونه از سوی کاخ سفید دستور ترور یک قهرمان که در همه این منطقه از عراق گرفته تا ایران، سوریه و لبنان با تروریسم مبارزه کرده است.  آیا این همان دنیایی است که ما می خواهیم؟ ... نه، دنیایی که مردم می خواهند، دنیای صلح و احترام و حاکمیت قانون بین الملل است و این نمی تواند دنیای جنون افراط گرایی باشد.

مادورو اضافه کرد:  نه اینطوری نمی شود، باید یک بار دیگر صدای خود را در محکومیت جنایت ترور این شهید، قهرمان مردم، سردار سلیمانی بلند کنیم.

رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه گفت و گوی خود با شبکه المیادین لبنان به پایداری مردم کشورش در برابر زیاد خواهی های آمریکا و مقاومت در برابر جنگ اقتصادی تحمیل شده بر این کشور اشاره کرد و افزود:  ما در ونزوئلا شاهد یک روند احیای اقتصاد پایدار که نتیجه کار مستمر مبتنی بر احیای اقتصاد مولد یعنی اقتصاد حقیقی و واقعی و تلاش جمعی کل یک کشور، هستیم.

وی ادامه داد: امسال، ۲۰۲۱، اولین سالی است که از زمان شروع جنگ اقتصادی یعنی از آغاز تحریم های جنایتکارانه امپریالیسم آمریکا، رشد اقتصادی را به ثبت رساندیم.  اقتصادی که رشد تولید مواد غذایی، کالاها و خدمات را محقق کرده است. صنعت ونزوئلا در حال رشد است و تجارت و بازار داخلی در کشور و هر چیزی که تاثیر زیاد و مستقیم بر فعالیت اقتصادی مردمی که روی پاهای خود حرکت می کنند و خانواده ها دارد در حال رشد است.

مادورو گفت: سال ۲۰۲۱ از همه لحاظ سال خوبی بود و با امید و آرزوی فراوان در آستانه خداحافظی با سال جاری هستیم به امید این که سال ۲۰۲۲ بسیار بهتر از سال قبل و کشور شاهد بهبود بیشتر، درخشندگی و شادی برای مردم ما باشد.

وی اعلام کرد: ما مردمی هستیم که در برابر حملات وحشیانه امپریالیسم آمریکا و متحدانش در جهان که در 100 سال گذشته آزار و اذیت مالی و تجاری بی‌سابقه‌ای را انجام دادند و یک جنگ اقتصادی حقیقی علیه ما راه انداختند با صلابت و تحمل زیاد مقاومت کردیم  و نه تنها مقاومت کردیم بلکه ضرورت پیشرفت در همه بخش ها برپایه کار گروهی و تلاش جمعی را در دستور کار خود  قرار دادیم و این رویکرد با تحرک همه بخش‌های اقتصادی به خوبی جواب داده است. 

وی با بیان اینکه مبنای هر کشوری باید رشد اقتصادی واقعی در تمام بخش‌ها باشد، افزود: خوشبختانه ونزوئلا قدم به قدم به این مهم دست یافته است.

رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت: تاریخ قهرمان کشورم که عشق و شور ملی مردم ماست الهام بخش من است، بدون مردم ونزوئلا ما هیچ هستیم. ما باید به مردم ایمان داشته باشیم، باید ارزش، غرور و جایگاه روحی و اخلاقی این مردم را تقویت کنیم زیرا انسان جدا شده از باطنش هیچ چیز نیست اما وقتی این نیروی معنوی و اخلاقی در ما تجسم یابد و به عنوان یک انسان اجتماعی یک موضوع تاریخی بزرگتر از او در وجودش تجلی یابد، می بیند که می تواند تا سطح سختی ها و چالش هایی که با آن مواجه است، بالا برود و مردم ما به قهرمانان خود اقتدا کرده اند و من رئیس جمهوری آنها هستم. 

وی در ادامه افزود: من باید در حد این قوم قهرمان بوده باشم و خود را به سلاح صبر و ایمان زیاد و اطمینان به آینده مسلح می‌کردم و تا سطح رویارویی بالا می‌رفتم و جنگ می کردم.  من بارها شاهد گفت و گوهای زیاد بین « فیدل کاسترو» رهبر فقید کوبا و « چاوز» رهبر فقید ونزوئلا بودم و شنیده ام که  کاسترو هنگام صحبت با رئیس جمهوری چاوز چه می گفت.  فیدل همیشه می گفت: باید در هر شرایطی  و تا آخرین نفس و تا آخرین لحظه باید جنگید و اینجا ما در تمام شرایطی که پیش رو داریم مبارزه می کنیم و پیروزی های جزئی را می کاریم که فقط مُلک مردم ماست.

نیکولاس مادورودرباره اعتراض های سال ۲۰۱۹ که از سوی غرب و در راس آنها برای کودتا و به روی کار آمدن «گوایدو» به عنوان رئیس جمهور مد نظر غرب تدارک دیده شده بود، گفت: خوب، او در تاریکی و در شکست وحشیانه اش گم شده است،  او نوعی «فرانکنشتاین» سیاسی بود و شکست خورد. امپریالیسم فکر می کرد که ونزوئلا متعلق به خود یا مستعمره ای وابسته به آن است و به سبک استعماری خود می تواند رئیس جمهور ونزوئلا را تعیین و به این کشور حمله کند اما مردم ما با آن مقابله کردند و به او و دست نشانده اش گفتند که «فرانکشتاین»  امروز در اعماق تاریخ گم شده اند.

وی افزود: شکست آنها اسفبار بود اما به این سیاست ادامه می دهند و بنابراین شکست آنها ادامه خواهد داشت و همچنان در باتلاق فرو خواهند رفت. آنها می خواهند در باتلاق بمانند، پس امپریالیسم و ‌ «فرانکنشتاین»  آنها را در باتلاق رها کنیم و در مسیر کار برای رفاه و زندگی و سعادت قدم برداریم و به پیشرفت خود ادامه دهیم.

رئیس جمهوری ونزوئلا درباره دوران ترامپ و پیشنهادهایی که از وی دریافت کرده است، گفت: یه سری اتفاقات در دوران ترامپ افتاد.  استادی به نام «الیوت آبراهام» داشت که رئیس دفتر وی بود که اسمش را «  دفتر دوره انتقالی ونزوئلا» گذاشته بود و این شخص یک کمیسر عالی بود که برای حکومت بر «سرزمین‌های استعماری» به اسم «ونزوئلا» به منظور دیدگاه نو استعماری ترامپ و امپریالیسم منصوب شده بود.

وی افزود: این شخص آنقدر وقیح و گستاخ بود که به همسرم نامه نوشت و از او خواست طلاقم دهد و به وی گفت که به او و تمام خانواده اش اجازه می دهند از کشور خارج شوند و او می تواند به هر کشوری که خواست برود. سپس همچنین رضایت دیگری را ارائه کرد مبنی بر اینکه کشوری را که می‌خواهم در آن زندگی کنم، انتخاب کنم و آنها از من حمایت خواهند کرد، آنچه لازم است این است که به مردم ونزوئلا و  به آرمان بولیوار و میراث چاوز خیانت کنم، به یک خائن تبدیل شوم و ونزوئلا را تسلیم امپریالیسم آمریکا کنم.  همه این پیشنهادها  از غرور نژادپرستی آنها بود، اما نقشه های امپریالیسم با واقعیت ارزش های اخلاقی والای بولیواری که ما در ذهن داریم در تضاد بود.

مادورو اضافه کرد: من می دانستم خائنان کجا و چه کسانی هستند و سرنوشت خائنان چه شد؟ آنها له شده اند، من همیشه گفته ام هرکسی که بخواهد در امور ونزوئلا دخالت کند خشک، پژمرده و چروکیده می شود، ببینید بر سر «لنین مورنو» چه آمده است؟ رئیس جمهوری «اکوادور» در حال پژمردن، فراموشی و حتی در زباله دان تاریخ است. «مائوریسیو ماکری»  کجاست؟ پژمرده و اکنون به اتهام فساد در حال محاکمه، فراموش شده و در زباله دان تاریخ است. می توانم فهرستی بلندتر از این بگویم اما بهتر است به جای یادآوری آن زباله ها از چیزهای مفید و مثبت برای مردمانمان صحبت کنیم.  

وی افزود: می توانم بگویم که ما شاهد شگفتی های خوب و بزرگی بودیم که مظهر شجاعت بسیاری در این دنیا از جمله جنبش های مقاومت در سراسر جهان، جنبش های همبستگی سران کشورها و سران دولت ها در جهان بود و همه آنها از ما حمایت کردند.  برخی از آنها به صورت خصوصی از ما حمایت کردند تا از انتقام امپریالیسم در امان بمانند اما بسیاری شجاعت داشتند و آشکارا ما را یاری و حمایت و از ما دفاع کردند. ما همیشه احساس کرده ایم که تنها نیستیم.

رئیس جمهوری ونزوئلا به تلاش غرب برای جلوگیری از به رسمیت شناختن دولت کشورش از سوی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در سازمان ملل بارها تلاش کردند که مشروعیت دولت های ما را به رسمیت نشناسند و هر بار که آنها تلاش کردند، ما آنها را با حمایت اکثریت قریب به اتفاق نمایندگی دولت ها در سازمان ملل متحد شکست دادیم، بنابراین از اینکه در محاصره رهبران، مردم و جنبش های همبستگی و مقاومت جهان هستیم احساس غرور و افتخار کردیم.

وی درباره انتخابات سال ۲۰۱۸ ونزوئلا که کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا مدعی تقلب در آن با هدف براندازی دولت مادورو شدند، گفت: واقعاً انتخابات نمونه ای بود، بیش از ۳۰۰ مهمان بین المللی و ناظران بین المللی که شاهد سطح خوب، پیشرفته و مثال زدنی سیستم انتخاباتی ونزوئلا و ثبت آن بودند، داشتیم و  برخی از این ناظران شهادت دادند و گفتند که امن ترین و پیشرفته ترین نظام انتخاباتی جهان را داریم و این امیدوار کننده و خوشحال کننده است.

وی افزود: این انتخابات بیست و نهمین انتخابات در ۲۱ سال از انقلاب بولیواری بود و بیست و هفتمین پیروزی را رقم زد؛  ما یک نیروی حقیقی و نیرویی که مدام در گفتمانش،   در برنامه های کاری اش  و در رهبری اش تجدید می شود، هستیم و این مهم است که از ۳۳۵ شهر، ۲۲۸ شهر یا بیش از ۶۵ درصد آرا را به دست آوردیم و از بین ۲۴ استان فدرال، ۲۱ استان را بردیم،  به عبارت دیگر ۲۰ استان به اضافه شهرداری پایتخت، کاراکاس را که جزو استان ها طبقه بندی نمی شود، پیروز شدیم .  در کاراکاس ما ۶۰ درصد آرا را به دست آوردیم. در واقع، فکر می‌کنم انتخابات خاصی بود که همه طیف‌های سیاسی و عقیدتی کشور در آن شرکت کردند و این یک پیروزی بزرگ بود.

مادورو اظهار داشت: اکنون در بیست و هفتمین پیروزی در ۲۹ فرآیند انتخاباتی، چالش ها و همچنین تعهدات بزرگی مقابل ما قرار دارد که باید انجام شود. هر بار که به پیروزی رسیدیم، بازنگری همه جانبه انجام دادیم،  خود را ارزیابی کردیم و به شدت خود انتقادی و برنامه های آینده را بررسی کردیم. 

وی با بیان اینکه ما بر باد افتخارات پیروزی نمی خوابیم زیرا با هر پیروزی، درس و تجربه می آموزیم و انرژی و نیروی خود را برای آینده تجدید و همه چیز را با جزئیات برنامه ریزی می کنیم، افزود: ما اخیراً با همه نامزدهای پیروز، یک کارگاه برنامه ریزی استراتژیک برپا کردیم و قبل از پایان سال جاری، یک طرح تجاری آماده برای سال های ۲۰۲۲، ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ خواهیم داشت.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: در پایان سال ۲۰۲۱، از شیرینی پیروزی لذت می بریم اما برای دستیابی به پیروزی های جدید در سال های آینده آماده فداکاری و تلاش هستیم.

مادورو در رابطه با ساختار نیروهای مسلح ونزوئلا نیز گفت: نیروهای مسلح ملی بولیواری بدنه جدیدی است که به عنوان بخشی از این کشور و از مجمع ملی مؤسسان که در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد ساخته شده است. در آن روز، بازسازی عمیقی در جنبه ایدئولوژیک، استراتژیک و همچنین دیدگاه اخلاقی و اخلاقی نیروهای مسلح ونزوئلا رخ داد.

وی ادامه داد: هوگو چاوز یک رهبر نظامی، سیاسی، اجتماعی و رهبر معنوی بزرگی بود که نیروهای مسلح ملی بولیواری را دوباره تأسیس کرد و سیستم آکادمی و آموزش نظامی و تمام قوانین انضباطی با دکترین جدیدی را به وجود آورد و دکترین قدیمی امنیت ملی را با دکترین جدید امپریالیسم آمریکا جایگزین کرد و اساس یک مقاومت جدید بر اساس تجربه تاریخی قهرمانان کشورمان را پایه ریزی کرد و می توانم بگویم که نیروهای نظامی ونزوئلا یک نیروی نظامی مستقل از امپریالیسم است که پیوند خود را با امپریالیسم قطع کرده است.

 

وی با اشاره به این‌که امپریالیست‌های آمریکا و اروپایی‌ها میلیون‌ها دلار برای جذب عناصر ارتش و پلیس در همه کشورهای جهان اختصاص می‌دهند و با برگزاری دوره‌های آموزشی برای آنها در آمریکا، نمایندگان خود را جذب می کنند و به همین دلیل است که وقتی دولت های مترقی و چپ می آیند، می توانند با استفاده از نیروهای مسلح و نیروهای پلیسی که با آنها همکاری می کنند، کودتاهای نظامی در کشورهای هدف ترتیب دهند همانطور که در بولیوی، پاراگوئه،  هندوراس و در شیلی اتفاق افتاد.

رئیس جمهوری ونزوئلا ادامه داد: هوگو  چاوز در ونزوئلا رابطه وابستگی به آمریکا را قطع کرد و بر هژمونی آمریکا مسلط شد بنابر این ما نیروهای نظامی مستقلی داریم که ستون فقرات ثبات، صلح و دمکراسی در ونزوئلا هستند.

مادورو درباره مساله فلسطین و حمایت از مردم مظلوم آن گفت: هیچ‌کس در دنیا جرات نمی‌کند از ما بخواهد که فلسطین را رها کنیم و اساساً ما نمی توانیم این کلمه را بپذیریم زیرا  فقط شنیدن آن گناه است.

وی با بیان اینکه فلسطین سرزمین مقدس بشریت و قوم مقدس سه پیامبر است که برای از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است، افزود: جنایاتی که علیه مردم فلسطین انجام شده، روزی پرداخت خواهد شد. فلسطین و مردم آن از هرنوع حمایت مردم ونزوئلا و انقلاب لولیواری که توسط هوگو چاوز انجام شد، برخوردارند زیرا ما فلسطین و همه مردم آن را دوست داریم.

 

رئیس جمهوری ونزوئلا اظهار داشت: احزاب و گروه‌های ونزوئلا روابط خوبی با فلسطین و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان دارند  و ما برای فلسطین  بهترین ها را آرزو می کنیم.  قراردادهای همکاری با فلسطین به خوبی پیش می‌رود ما واقعاً می‌خواهیم کارهای بیشتری برای فلسطین انجام دهیم.

وی از مردم و حاکمان جهان و از همه حکام عرب و جهان اسلام خواست تا فلسطین را تنها نگذارند و افزود: فلسطین  شایستگی آن را دارد که از سوی حکام عرب و جهان اسلام با شجاعت و قاطعیت مورد حمایت قرار گیرد. 

هر روز در فلسطین شاهد جنایات و کشتار جوانان هستیم و جنایات و کشتار و آنچه رژیم صهیونیستی در فلسطین انجام می دهد وصف ناپذیر و بی نظیر است.

مادورو درباره نظام سوریه و مردم این کشور گفت:  من سوریه را از زمانی که وزیر بودم به خوبی می شناسم و من چندین بار همراه با «هوگو چاوز» به این کشور سفر کرده ام و از نزدیک شهر سویداء را که همه ساکنان آن سوری و ونزوئلایی هستند، دیده ام.  اینجا در ونزوئلا ما جامعه بزرگی از سوری ها داریم.  تعداد بسیار زیادی از مردم تقریباً یک میلیون نفر سوری الاصل  در تمام شهرهای ونزوئلا زندگی می کنند و ما به سوریه عشق زیادی داریم. 

وی از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به عنوان مردی شجاع و قهرمان نام برد و افزود: سرنوشت این است که سوریه در برابر جنگ تروریستی مقاومت کند. مردم سوریه در ۱۱ سال گذشته رنج های زیادی را متحمل شده اند و این مردم می دانند چگونه زنده بمانند و پیروز شود و من مطمئن هستم که ارتش سوریه همراه با مردم متحد و رهبری بشار اسد، تمام سرزمین سوریه را آزاد خواهند کرد و جهان عرب و در واقع کل جهان از این موضوع شگفت زده خواهند شد و من از آن مطمئن هستم.

رئیس جمهوری ونزوئلا درباره رابطه این کشور با سایر کشورهای عربی نیز گفت: ما با همه کشورهای عربی روابط خوبی داریم و بیش ۶۰ سال است که شریک اوپک بوده ایم و در نتیجه در اوپک شرکای خوبی برای  همه کشورها و دولت های عربی هستیم. 

مادورو ادامه داد: ما با کشورهای عربی روابط دیپلماتیک، فرهنگی و سیاسی خوبی داریم و درباره اهمیت قیمت نفت و بازار نفت با آنها تبادل نظر می کنیم.

وی با اشاره به این‌که وزارت خارجه ونزوئلا چند سالی است که نشست گروهی با کشورهای عربی و کشورهای آمریکای جنوبی برگزار می کند، افزود: ابتکاراتی برای فعال سازی مجدد مکانیسم های همکاری با همه کشورهای عربی و آمریکای جنوبی به منظور ایجاد روابطی در زمینه مالی و پولی به زودی در ابتدای سال ۲۰۲۲ اعلام خواهد شد. 

رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت که فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری در نفت و گاز، پتروشیمی، گردشگری، طلا، الماس، آهن، فولاد، آلومینیوم و محصولات غذایی در این کشور وجود دارد و ما تمامی تضمین های قانون اساسی و قانونی را به سرمایه گذاران ارائه می دهیم. 

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: