کد خبر: ۵۰۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
سرعت رشد نرخ اجاره مسکن در تهران پس از افزایش تا ۵۲ درصد، کاهش یافته و البته با اینکه انتظار می‌رفت تورم این بخش در پاییز و زمستان منفی شود، به دلیل کمبود فایل‌های مرغوب و جا ماندن از رشد قیمت مسکن، نسبت به کاهش قیمت مقاوم شده است.

به گزارش تجارت امروز، بازار اجاره با کاهش حجم واحدهای عرضه شده به این بخش از ابتدای پاییز مواجه شده و کماکان این وضع ادامه دارد. البته بنا به گفته واسطه‌های ملکی، نرخها پایین نیامده است؛ چرا که این بازار در حال پر کردن عقب‌ماندگی خود از قیمت مسکن است. با اینکه آمار بانک مرکزی از رشد ۵۱.۶ درصدی قیمت اجاره نسبت به سال قبل خبر می‌دهد گزارش‌های میدانی گویای آن است که نرخ‌ها در محله‌های شمالی و غرب تهران بیش از آمارهای رسمی افزایش یافته است.

رشد قیمت‌ها در بازار اجاره تا حد قابل توجهی کند شده و از رشد ۱۰ درصد در بهار و تابستان امسال به یک درصد رسیده است.

این در حالی است که در سال‌های گذشته معمولا با ورود به نیمه دوم سال، رشد اجاره‌بها منفی می‌شد. فعالان بازار مسکن، رکود معاملات در بخش خرید و فروش را در مقاومت بازار اجاره نسبت به کاهش قیمت، موثر می‌دانند؛ زیرا مالکان، سود نبردن از بخش خرید و فروش را در بازار اجاره جستجو می‌کنند.

با اینکه دولت همانند پارسال سقف مجاز افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد در شهر تهران، ۲۰ درصد در سایر کلانشهرها و ۱۵ درصد در دیگر شهرها تعیین کرد، آمار رسمی بانک مرکزی از افزایش ۵۱.۶ درصدی نرخ اجاره در تهران و ۵۵ درصدی در کل کشور حکایت دارد.

این مساله جدا از آنکه دستورپذیر نبودن اقتصاد آزاد را نشان می‌دهد، بنا به گفته کارشناسان، نرخ‌گذاری اثر معکوس در بازارها ایجاد می‌کند.

مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: گزارشهای بسیاری از مستاجران به ما می‌رسد که می‌گویند تا پیش از مصوبه دولت بر روی نرخ کمتر از ۲۵ درصد با صاحبخانه خود توافق کرده بودیم اما با دستورالعمل دولت، صاحبخانه کف افزایش نرخ را ۲۵ درصد تعیین کرد.

ابتدای امسال نرخ رشد سالیانه اجاره بها در تهران ۳۲ درصد بود که در مهر به ۴۸ درصد و آبان به ۵۱.۶ درصد رسید که نشان می‌دهد بازار در یک روند صعودی قرار داشته است.

بررسی وضع فعلی بازار اجاره حاکی ازآن است‌که عمده فایل های موجود را واحدهای بزرگ متراژ دارای نقص واقع در نیمه شمالی تهران تشکیل می‌دهد.

نرخ رهن این واحدها نیز بعضا میلیاردی شده است؛ در حالی که با این مبالغ می‌توان در نیمه جنوبی تهران صاحبخانه شد.پیش‌بینی کارشناسان این است که بازار اجاره تااردیبهشت سال آینده باثبات‌نسبی قیمت‌ها به حرکت خود ادامه دهد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری