کد خبر: ۵۰۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
هشتمین دور مذاکرات ایران و ۱+۴ برای بازگشت همه طرف های برجام به تعهداتشان دوشنبه گذشته در حالی از سر گرفته شد که شهر وین و هتل کوبورگ در حال و هوای کریسمس به سر می برند.

به گزارش تجارت امروز، با این حال هیات‌ مذاکره کننده با جدیت در وین حاضر شدد و قرار است بر اساس تفاهم انجام شده، هیات های کارشناسی از امروز در موضوع لغو تحریم‌ها، اقدام هسته‌ای، راستی آزمایی و تضمین‌ها کار خود را آغاز کنند.

علی باقری‌رئیس هیات‌مذاکره کننده ایران‌پس ازنشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام گفت: در نشست امروز نمایندگان کشورهای مختلف بر اهمیت اولویت داشتن رسیدگی به موضوع رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی و تضمین‌ها در دور هشتم تاکید کردند.

گفتنی است ایران و۱+۴ با تایید آمریکا دردور هفتم برسردومتن پیش نویس مربوط به لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای با در نظر گرفتن پیشنهادات و نظرات ایران به تفاهم رسیدند.

ایران در مذاکره ۸ آذر اعلام کرده بود که علاوه بر دو سند مربوط به لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، سند سومی نیز وجود دارد که بعد از تایید این دو سند ارایه می‌شود. به نظر می‌آید علاوه بر سند سوم، سند چهارمی ـ درباره "تضمین‌"ها، نیز وجود دارد که به زودی ایران آن را نیز ارایه خواهد کرد و در ابتدای این دور از مذاکرات صحبت از آنها به میان هم آمده است.

علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران ۱۱ آذر گفته بود که ایران در سند سومی که به طرف های مقابل در برجام ارائه می‌شود درباره "مدت راستی آزمایی از رفع تحریم‌ها" نقطه نظرات و پیشنهادهایی را بیان می‌کند.

وی در جمع خبرنگاران گفت: ایران اعلام کرده است در صورتی که توافق حاصل شود، ابتدا باید طرفی که ناقض توافق است، یعنی آمریکا تحریم ها را بردارد و ایران برداشته شدن آنها را راستی آزمایی کند و سپس اقدامات هسته ای را در چارچوب برجام انجام دهد.

باقری تاکید کرد که "اساس و مبنای راستی آزمایی توسط طرف مقابل پذیرفته شده است اما درباره چارچوب ها و شاخص‌های این کار، گفت‌وگوها از روز سه شنبه آغاز می شود."

وی درباره تضمین‌های مدنظر ایران که طرف های مقابل به ویژه آمریکا و اروپا باید به ایران بدهند تا ایران مطمئن شود که آمریکا دیگر یک جانبه از برجام خارج نمی‌شود، تاکید کرد: اینکه مجدد آمریکا توافق را نقض نکند و تحریم جدیدی را علیه ایران بر خلاف توافق وضع نکند، مدنظر ایران در بحث تضمین‌هاست. مطالبه به حق ایران این است که در این رابطه تضمین هایی به طرف ایرانی داده شود.

رئیس هیات مذاکره کننده کشورمان همچنین خبر داد که موضوع تحریم مالی و بانکی در دو سه روز آینده در چارچوب مذاکرات دور هشتم در دستور کار قرار می گیرد.

باقری افزود: همان طور که بارها تاکید کرده‌ایم، رمز پیشرفت گفتگوها دستیابی به توافق درباره لغو تحریم ها به طور موثر و عملیاتی است و این که طرف های دیگر هم اعلام کردند، این موضوع باید در اولویت بررسی ها قرار گیرد، نشانه امیدوار کننده ای است. اگر در این موضوع پیشرفت کنیم به نظر ما مسیر دستیابی به توافق در آینده تسهیل خواهد شد.

همچنین انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت که موفقیت دور کنونی مذاکرات به معنای بازگشت واشنگتن و تهران به اجرای تعهدات‌شان در توافق هسته‌ای است.

وی تاکید کرد که "هدف مذاکرات فعلی، احیای توافق هسته‌ای است که به معنای رفع تحریم‌ها و پایبندی هسته‌ای ایران است."

همچنین مورا خاطرنشان کرد که مذاکرات در این دور باید در دوره زمانی معقولی پایان یابد اما منظور من صحبت از چند هفته است، نه چند ماه. اگر در روزها و هفته‌های آینده سخت کار کنیم به نتایج مثبتی دست پیدا می‌کنیم اما نمی‌خواهم درباره زمانی که قصد داریم به توافق برسیم گمانه‌زنی کنم.

گفته می شود، گفت‌وگوها در دور هشتم تا پنجشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و از آنجایی که از روز جمعه تا یکشنبه هتل کوبورگ به دلیل تعطیلات سال نو میلادی تعطیل است، مذاکره برای 3 روز متوقف و سپس از روز دوشنبه هفته آینده از سر گرفته می‌شود.

منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران پیش از شروع دور جدید مذاکره در وین اعلام کرده بودند که هیات ایرانی برای ماندن در وین و ادامه مذاکرات تا رسیدن به یک نتیجه مطلوب در کوتاه ترین زمان آمادگی کامل دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری