کد خبر: ۵۰۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
ورود مسافران افغان دارای ویزای زیارتی و جهانگردی، به گذرگاه زمینی دوغارون و سفر به خاک جمهوری اسلامی ایران؛ به مدت ۱۵ روز ممنوع شد.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را حیدر احسانی مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد واقع در شرق خراسان رضوی اعلام کرد و افزود: دارندگان پروانه‌های اقامت معتبر جمهوری اسلامی ایران، دارندگان روادید تحصیلی اعم از طلاب و دانشجویان خارجی، دارندگان روادید ورود بازرگانان و تجار، دارندگان روادید با حق کار، دارندگان روادید درمانی و گردشگری سلامت، دارندگان روادید سرمایه‌گذاری و دارندگان مهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت و گذرنامه با ارائه مدارک معتبر، اجازه ورود به کشور را دارند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد گفت: محدودیت‌های ایجاد شده فقط برای جلوگیری از ورود ویروس اومیکرون و شیوع بیماری کووید ۱۹ به داخل کشور در نظر گرفته شده است.

احسانی افزود: در اجرای طرح مراقبت بهداشتی، روزانه افزون بر ۶۰۰ مسافر خارجی و ایرانی در پایگاه مراقبت مرزی دوغارون در شرق استان خراسان رضوی تحت آزمایش کووید ۱۹ قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد:  این مسافران در بدو ورود به کشور در گذرگاه دوغارون توسط ۱۰ نفر از کادر درمان و تیم های داوطلب جمعیت هلال احمر تایباد مورد آزمایش سریع (رپید) کرونا و تب سنجی قرار می گیرند که از ابتدای امسال بیش از ۸۰ هزار نفر در مرز زمینی دوغارون غربالگری کرونایی شده اند.

او با بیان اینکه ۷۰ درصد از آزمایش های انجام شده در هر روز بر روی مردان و ۳۰ درصد بر روی زنان انجام می شود، اظهارداشت: علاوه بر نمونه گیری در معبر زمینی دوغارون، پایش و آزمایش کنترل بیماریهای واگیردار نیز در این مرز زمینی برای مسافران ورودی از افغانستان در حال انجام است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد به شناسایی مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ از ابتدای امسال از بین مسافران ورودی از افغانستان اشاره کرد و گفت: مسافرانی که نتیجه آزمایش کرونا آنان مثبت شود تا ۲۱ روز اجازه ورود به ایران را نداشته و به کشور خود بازگردانده می شوند و مسافرانی که در کشور افغانستان از 3 مرکز معتبر درمانی این کشور مدارک معتبر مبنی بر منفی بودن نتیجه آزمایش های مربوط به کرونا داشته باشند، می توانند وارد ایران شوند.

احسانی گفت: سالانه افزون بر یک میلیون مسافر از طریق مرز زمینی دوغارون بین ۲ کشور ایران و افغانستان رفت و آمد می کنند.

وی به تزریق واکسن کرونا به مادران باردار این شهرستان اشاره کرد و گفت: تاکنون افزون بر ۹۰ درصد مادران باردار این شهرستان واکسن کرونا تزریق کرده اند.

او افزود: تاکنون ۱۷۰ هزار و ۸۴۸ نفر در این شهرستان واکسن کرونا خود را دریافت کرده اند که این رقم ۹۰ درصد جامعه هدف این شهرستان را پوشش می دهد.

گذرگاه زمینی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد و شهرستان ۱۴۵ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری