کد خبر: ۵۰۴۹۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
تا پایان آبان‌۱۴۰۰؛
شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور موفق شدند از ابتدای امسال تا پایان آبان ۳۵ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۸۰۰ تن فولاد خام و محصولات فولادی تولید کنند.

تولید ۳۵ میلیون تن محصولات فولادی در کشور

به گزارش تجارت امروز، بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است در 8 ماه امسال ۱۸ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۴۰۰ تن فولاد خام در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت 1/3 درصدی نشان می‌دهد.

در این مدت۱۶ میلیون و ۶۳۷ هزار و۴۰۰ تن انواع محصولات فولادی نیزتولید شد که در هم‌سنجی با پارسال افت ۶.۶ درصدی داشته است.

تا پایان آبان ۲۰۲ هزار تن کاتد مس (رشد ۶.۲ درصدی) و۳۶۰ هزار تن شمش آلومینیوم (رشد ۲۴.۸ درصدی) در کشور تولید تولید شد. با این حال تولید آلومینا به عنوان ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم با افت ۹ دهم درصدی در هم‌سنجی با پارسال به ۱۵۵ هزار و ۵۰۰ تن رسید.

در 8 ماه امسال ۹۴۱ هزار ۷۰۰ تن کنسانتره زغال‌سنگ در کشور تولید شد که حاکی از افت ۱۲ درصدی است، همچنین کارخانه های داخلی ۴۳ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۵۰۰ تن سیمان تولید کردند که کاهش 10/6 درصدی نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، در 8 ماه امسال ۳۰۰ میلیون و ۲۹۰ هزار متر مربع کاشی و سرامیک (رشد ۳.۵ درصدی)، ۸۸۴ هزار و ۴۰۰ تن شیشه جام (رشد ۱۹.۶ درصدی)، ۴۰ هزار و ۵۰۰ تن ظروف چینی (رشد ۱۲.۸ درصدی) و ۶۳ هزار و ۷۰۰ تن چینی بهداشتی (افت ۱۹.۳ درصدی) در کشور تولید شد.

ایران دارای ۸۱ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ‌آهن ایران به مقدار ۲.۷ میلیارد تن (هشت دهم درصد کل ذخایر جهان) و ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۲.۶ میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) است. ایران همچنین دارای ۱۱ میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است.

کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌آید.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری