کد خبر: ۵۰۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد:
رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور اعلام کرد: برای بستن بودجه بدون کسری، دولت نخستین قدم را با کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های خود (به غیر از حقوق) محکم برداشته است.
به گزارش تجارت امروز، سید مسعود میرکاظمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: برای بستن بودجه بدون کسری؛دولت نخستین قدم رابا کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های خود(به غیر از حقوق)محکم برداشته است، ریخت و پاش‌های مرسوم دستگاه‌ها در دولت سیزدهم تکرار نخواهد شد.

پیشتر میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این‌که استقراض از بانک مرکزی در بودجه ۱۴۰۱ خط قرمز ما است، گفت: ثبات و رشد اقتصادی، افزایش بهره وری در دستگاه‌ها و استان‌ها با جدیت دنبال می‌شود.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مصارف عمومی دولت فقط ۷ درصد افزایش یافته که با توجه به تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی، به معنای صرفه‌جویی چشمگیر دولت در هزینه‌ها است.

این در حالی است که دولت روحانی در بودجه سال آخر خود مصارف عمومی خود را بیش از ۲ برابر افزایش داد (۱۲۴ درصد!).

ریخت‌وپاش‌ دستگاه‌ها در دولت سیزدهم تکرار نخواهد شد

این رشد چشمگیر با توجه به مشکلات تحریم و کسری بودجه کاملا غیرعقلانی بود و دولت روحانی در چند ماه ابتدایی سال تا آنجا که توانست با همراهی عبدالناصر همتی در بانک مرکزی اقدام به چاپ پول تورم‌زا و خرج کردند.

پس از افزایش وحشتناک هزینه‌های جاری دولت در دوره حسن روحانی که سبب کسری بودجه عظیم و استقراض از بانک مرکزی و تاراج دارایی مردم در بورس برای تامین کسری بودجه دولت در سال‌های اخیر شده است، دولت رئیسی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ انضباط بودجه‌ای را سرلوحه قرار داده است.

ریخت‌وپاش‌ دستگاه‌ها در دولت سیزدهم تکرار نخواهد شد

بر این اساس هزینه‌های جاری دولت به شدت نسبت به بودجه آخر دولت روحانی کاهش یافته و در سال آینده فقط ۵ درصد رشد خواهد کرد که یکی از پایین‌ترین رشدهای هزینه‌های جاری دولت در دو دهه اخیر محسوب می‌شود.

این انضباط بودجه‌ای نشان می‌دهد که دوران نابسامانی بودجه‌ای دولت و رفاقت‌بازی‌های نوبخت و روحانی تمام شده و دوران انضباط بودجه‌ای و مالی در دولت رئیسی فرارسیده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: