کد خبر: ۵۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
با آغاز سال جدید میلادی عملیات سوآپ گاز ترکمنستان به ایران و آذربایجان شروع خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز، وزیر نفت پیشتر اعلام کرده بود؛ سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از اول ژانویه ۲۰۲۲  آغاز می‌شود. میزان انتقال گاز در ابتدای شروع طرح کمتر از سقف بوده و به تدریج بیشتر می‌شود.

اعلام امضای قرارداد سوآپ گاز از ترکمنستان به ایران در حالی منتشر شد که مدت‌ها بود واردات گاز از ترکمنستان به دلیل اختلاف مالی و ارتباط با آذربایجان به دلیل اختلافات سیاسی کم‌رنگ شده بود.

واردات گاز از ترکمنستان به دلیل قیمت پایین گاز آن کشور نسبت به سایر کشورها به نفع ایران بود. با این وجود به علت اختلاف مالی از سال ۹۵ واردات گاز قطع شد و تأثیر این اتفاق در سایر حوزه‌های تجاری مشاهده شد.

شیوه تسویه حساب ایران و ترکمنستان به طور دقیق مشخص نشده است. جواد اوجی وزیر نفت اعلام کرد: به زودی اولین قسط بدهی‌های ایران پرداخت خواهد شد.

گسترش دیپلماسی گاز و انعقاد قراردادهای واردات، سوآپ و ترانزیت گاز می‌تواند تضمین‌کننده منافع سیاسی و اقتصادی کشور در بلند مدت باشد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهارداشت: این قرارداد علاوه بر اهمیت اقتصادی بر پایداری شبکه گازی در شمال و شمال شرق ایران کمک می‌کند.

نرسی قربان، کارشناس مسائل انرژی گفت: این موضوع سوآپ گاز از خاک ایران و تبدیل آن به عنوان هاب‌گاز در منطقه مسأله جدیدی نیست. بهترین راه برای ایران این است که گاز بخرد و بفروشد. ایران می‌تواند از شبکه گسترده خطوط انتقال خود تا آنجا که امکان و ظرفیت انتقال پایدار وجود دارد، در این مسیر بهره ببرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری