کد خبر: ۵۰۵۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
حاج قاسم سلیمانی (۱۳۳۵-۱۳۹۸ش) فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی عراق در ۱۳ دی ۱۳۹۸ش به‌دست نیروهای آمریکایی در بغداد به شهادت رسید.

به گزارش تجارت امروز، وی در جنگ ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان و از فرماندهان عملیات‌های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج بود.

حاج قاسم در سال ۱۳۷۶ش توسط آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد که بخش برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران است.

وی که مجاهدان افغانستان را در نبرد با طالبان یاری می‌کرد پس از جنگ‌های داخلی افغانستان اقدامی را برای بازسازی انجا انجام داد.

حاج قاسم در جنگ ۳۳ روزه لبنان و جنگ ۲۲ روزه فلسطین حزب الله و حماس را در برابر اسرائیل یاری و محور مقاومت را به سلاح‌های پیشرفته تجهیز کرد. پس از ظهور داعش در عراق و سوریه، وی با حضور در این مناطق و سازماندهی نیروهای مردمی، به مبارزه با داعش پرداخت.

دور ساختن تهدید داعش از سامراء، نجف و کربلا از مهمترین دستاوردهای او در مبارزه با داعش بود و در نهایت توانست حکومت داعش را پایان دهد.

حاج قاسم سلیمانی علاوه بر مباحث نظامی، در مسائل فرهنگی نیز فعالیت‌ می‌کرد. به گفته برخی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران، سلیمانی بنیان‌گزار ستاد بازسازی عتبات عالیات بود و بر طرح‌های توسعه حرم ائمه(ع) نظارت می‌کرد. او همچنین در تسهیل زیارت اربعین و تأمین امنیت زائران آن نقش داشته است.

قاسم سلیمانی که چندین‌بار مورد ترور واقع شده بود، در نهایت در ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ش همراه با ابومهدی المهندس و عده‌ای دیگر به دستور مستقیم رئیس‌جمهور وقت آمریکا، در حمله‌ای پهبادی ترور شد و به شهادت رسید.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به ترور او، به پایگاه آمریکایی عین الاسد حمله موشکی کرد و پارلمان عراق در رابطه با اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق، طرحی را به تصویب رساندند.

ریخته‌ شدن خون پاک حاج‌ قاسم، به‌ عنوان اسطوره مقاومت و مبارزه با استکبار جهانی و صهیونیسم جنایتکار،مهر بطلانی بود بر خط سازش و مذاکره خفت‌ بار با همین دشمن جنایتکار و تکلیف را بر همگان برای همیشه روشن کرد که راه پیروزی جبهه حق تنها از مسیر مقاومت و پایداری می‌گذرد.

حاج قاسم یک فرمانده فراطائفی و فرامذهبی بود و همان‌قدر برای معضلات امنیتی مردم سنی مذهب در عراق یا اهل تسنن فلسطین مجاهدت کرد که برای امنیت شیعیان عراق و لبنان و پیروان اهل بیت (ع) در یمن تلاش کرد.

خاطره:

ساعت 10 صبح سال 96 خیابان میرداماد میدان مادر؛ حاج قاسم را با کت و شلوارکه یک کیف مشکی در دست داشت دیدم؛ نزدیکش شدم؛ حال و احوالپرسی کردم، با تعجب از من پرسید آیا از نیروی قدس هستم؛ در جواب گفتم خیر سردار؛ خبرنگار هستم.

تا خواستم بگویم در کدام رسانه کار می کنم اعلام کردند مهم نیست در کدام رسانه کار می‌کنید مهم این است که حضورم در رسانه چقدر موثر است.

حاج قاسم اعلام کرد: همه ما سرباز یک وطن هستیم.

از من پرسید حال و هوای رسانه چطور است؛ در جواب گفتم تا زمانی که سایه شما بزرگمردان در کشور است هم حال رسانه و هم حال کشور خوب است.

هدیه ای به بنده دادند؛ از ایشان پرسیدم این هدیه به چه مناسبتی است فرمودند هدیه دادن مناسبت ندارد.

درد و دلی با ایشان کردم و از ایشان خواستم چطور می توان در میدان جنگ حضور داشته باشم ؛ فرمودند میدان عمل شما رسانه هست.

انتهای مطلب       

 

   

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری