کد خبر: ۵۰۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
در روز اول مذاکره چه گذشت
ماراتن مذاکره وین در مرحله دوم از دور هشتم دیروز پس از تایم اوت ژانویه از سرگرفته شد.

ازسرگیری مذاکرات پس از تایم اوت ژانویه

به گزارش تجارت امروز، دور هشتم ماراتن مذاکرات وین که از 6 دی آغاز شده بود، پس از یک وقفه سه روزه به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی، عصر دیروز به وقت محلی از در مرحله دوم سرگرفته شد تا مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای ۱+۴ گفت‌وگوها و رایزنی‌های خود را در حوزه پیش‌نویس و محتوای متون برای دستیابی به توافق در زمینه لغو تحریم‌ها ادامه بدهند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز دوشنبه در توییتی نوشت: پس از وقفه کوتاه به دلیل سال نوی میلادی، دور هشتم مذاکره وین از امروز در قالب دیدارهای غیررسمی ادامه می‌یابد.

علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران و هیئت همراه، صبح روز گذشته وارد وین پایتخت اتریش شد و در اولین دیدار خود با انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک و معاون دبیرکل اتحادیه اروپا برگزار کرد.

ازسرگیری مذاکرات پس از تایم اوت ژانویه

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان همچنین در دومین دیدار در چارجوب مرحله دوم هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، با روسای هیئت‌های سه کشور اروپایی در وین دیدار کرد.

به گفته مقامات تهران، مذاکره در این دور از حالت شکلی خارج و وارد بحث محتوایی شده است و این پیشرفت در مذاکرات، حاصل عقب‌نشینی کشورهای اروپایی از مواضع و خواسته‌های حداکثریشان است.

اکنون پیش‌نویسی که به عنوان مبنای مذاکره پیش روی مذاکره‌‎کنندگان در وین قرار دارد، 80 درصد خواسته‌ها و مطالبات ایران را در خود جای داده است و مذاکره‌کنندگان سرگرم تبیین معیارهایی هستند که ضمانت‌های مورد نظر ایران ارائه شود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری دیروز درباره روند مذاکره در دور فعلی گفت که اگر ما امروز متن مشترکی داریم، به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خودش، عقب‌نشینی کند و ما امروز آنچه را که داریم، حاصل همین واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفتگوهای وین است که نمی‌توانند فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای درخواستی داشته باشند و فروتر از برجام بخواهند تعهدات رفع تحریمی را انجام دهند.

وی تاکید کرد:ما امروز در نقطه‌ای قرارداریم که گفتگوهای وین وارد بحث‌های محتوایی می‌شود. از بعد از ظهر امروز گفتگوها به صورت دو جانبه و چندجانبه آغاز می‌شود.

البته جزئیات آن را بعد از گفتگوی اولیه هماهنگ‌کننده برجام با مذاکره‌کننده ارشد کشورمان که مسیر جلسات بیشتر روشن خواهد شد، اعلام خواهیم کرد. کارگروه‌ها و هئیت‌ها از امروز دستور کار مشخصی خواهند داشت.

در مدت چند روزه مرحله اول مذاکره در دور هشتم، گفت‌وگوهای فشرده‌ای در سطح رؤسای هیئت‌ها و کارشناسان گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای برگزار شد.

اعضای دیگر برجام نیز بدون حضور ایران چندین جلسه با هیات آمریکایی که ریاست آن را رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بر عهده داشت، برگزار کردند.

براساس اظهاراتی که از وین شنیده می‌شود، همه مذاکره‌کنندگان از پیشرفت‌ در گفتگوها ابراز رضایت می‌کنند و معتقدندکه مذاکره در مسیری سازنده پیش می‌رود و همگی به دنبال دستیابی به یک توافق خوب در کوتاهترین زمان ممکن هستند.

عصر دیروز، پس از پایان مرحلــه اول دور هشتــم، یک مقام اروپایی آگاه از مذاکره وین به خبرگزاری "د پ آ" آلمان گفته بود که مذاکــره با ایران در فضایی سازنده پیش می‌رود و ایران بر نوعی تضمین برای احترام به توافق‌های آینده پافشاری می‌کند.

این منبع آگاه افزود:مشخص است که ایران برنوعی تضمین برای احترام به توافقات آینده پافشاری می‌کند. این درخواست توسط همه طرف‌ها به رسمیت شناخته شده اما اجرای آن بسیار دشوار است.

میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در اظهار نظری دستیابی به توافق درباره احیای تعهدات سال ۹۴ را شدنی توصیف و تصریح کرد که رسیدن به این مرحله تا ماه فوریه ۲۰۲۰ یک ارزیابی واقعی است.

وی عصر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارداشت که باید صبور باشیم و در تلاش‌هایمان مصر باشیم؛ در نهایت می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم.

ازسرگیری مذاکرات پس از تایم اوت ژانویه

علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان پس از پایان مذاکره وین در راند اول دور هشتم و در آستانه تنفس چند روزه مذاکره به دلیل سال نو میلادی، به خبرنگاران گفته بود که در نتیجه گفتگوی روزهای اخیر در وین، پیشرفت‌های خوبی در حوزه رفع تحریم‌ها انجام گرفته است.

باقری افزوده بود: در عرصه لغو تحریم‌ها هم به اصطلاح مکاتباتی بین دو طرف آغاز و پیشرفت‌های به نسبت خوبی در این چند روز آغازین دور هشتم انجام گرفت.

البته پیشرفت در مذاکرات منوط به جدیت طرف‌های مقابل در عرصه مذاکره است. طرف‌ها باید تعهد خود را به توافقات نشان بدهند. طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران به خاطر بدعهدی‌های آمریکا و بی‌عملی اروپا در گذشته، اطمینان پیدا کند که دوباره نقض عهدی از سوی هیچ طرفی سرنخواهد زد.

از دیروز مذاکره‌کنندگان بار دیگر در وین حاضر شدند تا رایزنی‌ها و گفتگوهای فشرده خود را برای لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران ادامه بدهند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری