کد خبر: ۵۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸
رئیس‌جمهور "قانون اصلاح ماده (۱۸۲) قانون آیین‌نامه داخلی خانه ملت" که نحوه رسیدگی به لایحه بودجه را از شکل یک‌شوری به دوشوری تغییر داده، برای اجرا به خانه ملت و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

به گزارش تجارت امروز، براساس اصلاحیه جزو یک ماده ۱۸۲،ابتدا لایحه بودجه به همراه پیوست‌ها و جداول به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود و کمیسیون موظف است حداکثر در ۵ روز از زمان وصول لایحه، گزارش خود را درباره کلیات منتشر کند.

گزارش کمیسیون تلفیق مطابق آیین‌نامه داخلی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؛ در جلسه رسیدگی به کلیات، بعد از گزارش کمیسیون تلفیق، گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات نیز به مدت ۱۰ دقیقه استماع می‌شود. سپس مطابق بند ج ماده ۱۰۸ قانون آیین‌نامه داخلی، کلیات لایحه بودجه مورد رسیدگی قرار گرفته و رأی‌گیری به عمل می‌آید.

چنانچه کلیات به تصویب خانه ملت برسد،نمایندگان می‌توانند حداکثر درمدت ۱۰ روز پیشنهادهای خود را به کمیسیون‌های تخصصی تقدیم کنند.

پس ازانتشارگزارش شوردوم نیز کمیسیون‌های تخصصی و نمایندگان۱۰روز فرصت دارندتا پیشنهاد خود را ثبت کنند.

اما اگر کلیات لایحه بودجه به تصویب مجلس نرسد، مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر در مدت ۱۵ روز لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند تا در صورت تصویب کلیات در خانه ملت، رسیدگی به جزئیات مطابق فرآیند این ماده انجام شود. مدت مذکور با موافقت هیأت رئیسه حداکثر تا ۱۰ روز قابل تمدید است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری