کد خبر: ۵۰۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
وزیر اقتصاد از کاهش تورم در آذر امسال پس از 4 ماه تلاش شبانه‌روزی مسئولان خبر داد و گفت: چالش‌های بزرگ از جمله تورم بی‌سابقه در ۴ سال گذشته، به عنوان میراث برخی کوتاهی‌ها دولت پیشین و نیز فشارهای ناجوانمردانه وارده توسط دشمنان خارجی، به طور کامل به دولت سیزدهم منتقل شد.

به گزارش تجارت امروز، سید احسان خاندوزی(۱۶ دی) در جمع نمازگزاران مسجد امام رضا (ع) منطقه ۱۱ تهران اظهارداشت: دولت سیزدهم در شرایطی شروع بکار کرد که ما در حال تجربه تورم بسیار بالا برای چهارمین سال پیاپی بودیم، امری که در ۷۰ سال اخیر، بی سابقه بود.

وی گفت: ما پیش از این و مثلاً در دوران جنگ تحمیلی یا دوران سازندگی تجربه تورم بالا را داشتیم اما هر کدام بلافاصله کنترل شده بودند ولی اینکه چهار سال مداوم شاهد کاهش مستمر قدرت خرید مردم باشیم، کاملاً بی سابقه بود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: دولت سیزدهم در این شرایط و در حالی شروع بکار کرد که دولت پیشین در چند ماهه ابتدای سال، ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای تأمین هزینه‌های جاری گرفته بود و علاوه بر افزایش بی سابقه نرخ ها، شاهد کمبود برخی کالاها در سطح شهرهای بزرگ و تشکیل صف های طولانی برای تهیه اقلامی مثل مرغ بودیم.

خاندوزی اعلام کرد: عمده این چالش ها، به عنوان میراث برخی کوتاهی ها و اشتباهات دولت پیشین و نیز فشارهای ناجوانمردانه وارده از سوی دشمنان خارجی، به طور کامل به دولت جدید منتقل شد بنحوی که بخش بزرگی از جلسات ستاد اقتصادی دولت را به پیدا کردن راه حلی برای گذر از آنها بدون استقراض از بانک مرکزی اختصاص دادیم.

وزیر اقتصاد با بیان این که خلق بی ضابطه پول توسط نظام بانکی و اضافه خرجی های دولت، دو منشاء اصلی تورم هستند، اظهار داشت: در چهار ماه نخست فعالیت دولت، وقت و توان بسیار زیادی در درجه اول صرف کنترل نرخ ارز در شرایطی شد که عده ای می کوشیدند در آستانه مذاکرات وین، با افزایش مصنوعی قیمت آن، تیم مذاکره کننده کشورمان را تحت فشار قرار دهند.

وی "کنترل مخارج دولت و ایجاد منابع جدید برای تأمین هزینه‌ها" و "کنترل خلق بی ضابطه پول بانکی" را به عنوان دو هدف اصلی جلسات دولت طی چهار ماه اخیر مورد اشاره قرار داد و گفت: ثمره این تلاش ها، کشیده شدن ترمزِ تورم و دیگر موتور های بی ثبات کننده اقتصاد کشور بود که اولین بروز ظاهری آن، همین کاهش تورم نقطه به نقطه در آذر ماه است.

خاندوزی تصریح کرد: از جمله نتایج تلاش های بی وقفه و شبانه روزی همکاران ما در وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت این بود که سرانجام حدود یک ماه قبل، موفق شدیم در شرایط محرومیت از درآمد های نفتی، پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته سال ۱۳۹۹ را پرداخت کنیم.

وزیر اقتصاد وجود فراریان بزرگ مالیاتی و فساد و کم کاری شرکت های زیان ده دولتی را از جمله دیگر مسایل و مشکلات مورد توجه دولت جدید اعلام کرد و گفت از اولین دغدغه‌های من بعد از رأی اعتماد مجلس و ورود به وزارت اقتصاد، روشن شدن نهانخانه شرکت های زیان ده دولتی و شناسایی فراریان بزرگ مالیاتی بود.

وی با اشاره به شناسایی هزاران مؤدی دارای فرار مالیاتی در چند ماهه اخیر تأکید کرد: ما همه تلاش خود را به کار بسته ایم تا افراد به مراتب بیشتری را شناسایی و مالیات را همراه جریمه های ناشی از گریز مالیاتی از آنها دریافت کنیم.

وزیر اقتصاد در ادامه اقدام اخیر و دستور این وزارتخانه به بانک ها برای استرداد اضافه دریافتی از تسهیلات گیرندگان و انجام اصلاحات در مدیریت شرکت های دولتی را از جمله اقداماتی عنوان کرد که منجر به اصلاح رفتار مدیران بانکی و شرکت‌ های دولتی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری