کد خبر: ۵۰۶۹۲
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
17دی 1400
خطیب نماز جمعه قم با اشاره به سالروز قیام ۱۹ دی سال ۵۶ مردم قم گفت: ۱۹ دی در حقیقت یک مبدا و آغاز نورانی و مبارک بود، افتخار آن برای مردم شریف قم ثبت و ضبط شده است و باید از این راه صیانت و حفاظت کنیم.

به گزارش تجارت امروز، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم در مصلای قدس این شهر اظهارداشت: ۱۹ دی سرآغاز نهضت اسلامی بود و مردم، جوانان و طلبه‌های قم در سیاهی شب ستم‌شاهی سینه شب را شکافتند و با شجاعت و ایثار خود در برابر ظلم و ستم قد عَلم کردند و آن افتخار بزرگ را آفریدند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: امسال مراسم ۱۹ دی با سخنرانی رهبر معظم انقلاب به شکل مجازی برگزار خواهد شد، و اجتماع نیز در حرم حضرت معصومه می‌باشد و همه ما از سخنرانی و راهبری معظم له بهره‌مند خواهیم شد.

اعرافی در ادامه، تشییع شهیدان دفاع مقدس در تهران و قم و سراسر کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: از همه کسانی که برای زنده نگه داشتن نام شهدا تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم.

امام جمعه قم در ادامه با اشاره برگزاری باشکوه آیین‌های ایام فاطمیه بیان داشت: بار دیگر ملت ما نشان دادند که در برابر این خاندان و این بانوی عزیز و شریف تواضع و فروتنی و قدرشناسی دارند و وظایف خود را در برابر این بانوی بزرگ و خاندان رسالت می‌شناسند.

اعرافی تصریح کرد: مردم قم در پیاده‌روی و احیای مراسم فاطمی نمونه‌های عالی را آفریدند، و در این آیین ها دیدیم که عطر فاطمی چطور فضای معنوی و اخلاقی را در جامعه به ارمغان می‌آورد.

وی گفت: ای کاش همیشه این فضای معنوی و عطر فاطمی در بازار و اداره و خانه و کاشانه ما نورافشان بود، و شاهد این بودیم که این فرهنگ جلوی مفاسد و گستاخی‌های ناروا را می‌گیرد، همه باید از این فرهنگ برای معالجه آسیب‌های امروزمان بهره‌ بگیریم، امیدواریم این فضا و فرهنگ استمرار پیدا کند.

عضو فقهای شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدرانی از رئیس جمهور و اعضای هیات دولت برای سفر به قم گفت: امید است که در این سفرها کاهش فاصله دولت و ملت و افزایش اعتماد عمومی به مسئولان موثر باشد و مصوبه‌های آن نیز بر اساس کارشناسی دقیق و درست تنظیم و اجرا شود.

وی با بیان اینکه در مجموع مصوبه‌های خوبی در این سفر صورت گرفت، معضل آب در قم و چندین استان کشور را یادآور شد و گفت: باید با کارشناسی درست و انتقال آب از دریا جلوی اختلاف‌های استانی و مشکل‌های میان استانی را بگیریم، امروز باید شروع کرد، بخش خصوصی وارد شود و دولت نیز همت کند، نیاز به آب قاعدتا با انتقال از دریا تامین خواهد شد، و انتظار است به این مساله با نگاه کارشناسی و دقت بالا توجه شود.

اعرافی به مسائل زیست محیطی و خشک شدن دریاچه نمک و مسائلی که در حوزه محیط زیست تولید مشکل کرده و پیش‌بینی می‌شود، افزایش پیدا کند نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه به ارتقای کشاورزی، توسعه فضاهای سبز، احیای دریاچه نمک و به آن چیزی که اگر درست عمل نکنیم، آسیب زا خواهد بود، توجه شود.

خطیب قم با اشاره به مسائل مبلمان و عمرانی شهری و مسکن قم افزود: امیدواریم با رعایت ضوابط و اصول معماری اسلامی در شهرسازی، قم بتواند قدم‌های خوبی بردارد.

اعرافی خاطرنشان کرد: اسلام در حوزه شهرسازی و معماری قواعدی دارد که باید همراه با امور فنی و کارشناسی مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت ساماندهی اطراف حرم حضرت معصومه (س) برای آسایش مجاوران و به‌ویژه زائران سراسر کشور گفت: سالانه ۲۰ میلیون زائر به قم می‌آیند و باید اطراف حرم را ساماندهی کنیم.

وی توجه به زیرساخت‌های قم به عنوان شهر علمی، زیارتی و بین‌المللی را ضروری خواند و گفت: این شهر برای همه کشور و خادم همه کشور است، جایگاه و پذیرای کشورهای دنیا است، زیرساخت‌های آن با کاستی‌های زیادی مواجه است.

اعرافی اشتغال، صنایع دستی، فقرزدایی و کاهش فاصله مناطق محروم با مناطق برخوردار را نیز به عنوان مسائل مهم قم مورد تاکید قرار داد و گفت: باید همه مناطق بهره‌مند و برخوردار باشند، و شاهد حاشیه‌نشینی، فقر و استضعاف در برخی از مناطق و محله‌ها نباشیم، قدم‌های خوبی برداشته اما کافی نیست، مردم و دولت تلاش کنند این فاصله را کاهش دهند.

وی رفع مسائل فرهنگی شهر قم را به دست مردم و مسئولان دانست و با بیان اینکه اقدام‌های صورت گرفته کافی نیست و باید قدم‌های اساسی تری برداشته شود بیان داشت: از دولت و مجلس انتظار است که در باب فضای مجازی اقدام اساسی تری انجام دهند، و یکی از اقدام‌های مهم و ایجابی این است که زیرساخت‌های اینترنت ملی و زمینه‌های فن‌آوری‌های پیشرفته و برخورداری از اینترنت ملی را انجام دهیم، اقدام‌هایی که انجام شده به هیچ نحوی با دستورهای رهبری و نیازهای کشور تناسب ندارد، راه حل بسیاری از مشکل‌ها و مفاسد این است که اینترنت ملی و زیرساخت‌ فن‌آوری درونی را افزایش دهیم، این از نان شب واجب تر است، امیدواریم در بودجه و برنامه‌ریزی‌ها توجه شود.

امام جمعه قم مسائل بورس را از مسائل مهم کشور توصیف کرد و گفت: مراجعه‌های زیادی وجود دارد، سرمایه قشرهای متوسط و ضعیفی در بورس بر باد رفته، از دولت انتظار می‌رود برای این قشرهایی که همه زندگی خود را از دست دادند، اقدام‌های جدی انجام دهد.

وی همچنین در پایان بیان کرد: از همه کسانی که به فریاد آسیب دیدگان از سیل برخاستند، قدردانی می‌کنم، امیدوارم این کمک‌ها برای هموطنان آسیب دیده از سیل ادامه پیدا کند.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری