کد خبر: ۵۰۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۷
مذاکره وین این روزها با برگزاری جلسه طولانی و پی‌درپی میان هیات‌های مذاکره‌کننده در کنار ورود برخی بازیگران جدید در عرصه گفت‌ وگوها ادامه دارد و قریب به اتفاق طرف‌ها به رو به جلو بودن آن اذعان دارند.

به گزارش تجارت امروز، مذاکره لغو تحریم‌ها در روز جمعه نیز بین نمایندگان گروه  ۱+۴ و ایران در جریان بود.

نمایندگان روسیه و چین پس از پایان مذاکره در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفتند که مذاکره رو به جلو و در حال پیگیری است.

میخائیل الیانوف نماینده روسیه در مذاکره در آخرین ارزیابی خود از گفت‌وگوها گفت که دستیابی به توافق نهایی برای احیای توافقات سال ۹۴ تا ماه فوریه امکان پذیر است و اضافه کرد که نه تنها روسیه بلکه سایر طرف ها هم اذعان دارند که گفت‌وگوها در حال پیشرفت است.

در این دیدارها و رایزنی‌ها در وین، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که در راس هیئتی برای گفت‌وگو در مورد دارایی‌های بلوکه شده ایران به وین سفر کرده است، روز گذشته نیز با روسای هیات‌های مذاکره‌کننده در هتل ماریوت وین، دیدار کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی گفت که مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد و ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است.

وی همچنین در مورد وظیفه غرب در واکنش به ابتکار تهران تاکید کرد که اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد یا نه.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش‌تر میز در گفت‌وگو با الجزیره افزوده بود که ما خواهان لغو تحریم‌ها هستیم که از سوی ترامپ بر ایران تحمیل شده است؛ به ویژه تحریم هایی که مغایر مفاد توافقنامه هسته‌ای است.

مذاکره لغو تحریم‌ها، ششم تا نهم دی‌ماه در وین برگزار شده و پس از یک وقفه کوتاه سه روزه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، در ۱۳ دی‌ماه مجدداً در وین آغاز شده و همچنان در جریان است.

بر اساس آنچه که به گوش می‌رسد، قریب به اتفاق هیئت‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها، به رو به جلو بودن مذاکرات را دارند و در صورتی که طرف‌های غربی دست از مقصر نمایی ایران و تعیین ضرب الاجل های ساختگی بردارند، زمان زیادی تا احیای توافقات سال ۹۴ باقی نمانده است.

بیشتر بخوانید: 

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: