کد خبر: ۵۰۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
معاون اول‌دولت‌دوازدهم در مراسم پنجمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در مرقد امام راحل برگزار شد،از ویژگی های شخصیتی وی سخن گفت.

به گزارش تجارت امروز، اسحاق جهانگیری اظهارداشت: مرحوم هاشمی هیچوقت و در هیچ مقطعی با صندوق رای قهر نکرد، بلکه تلاش می‌کرد؛ مردم رای و نظر خود را در حکومت داشته باشند. او همیشه شجاعانه خود را برابر رای مردم قرار می‌داد و ترسی از گرفتن نظر مردم در مورد خود نداشت.

جهانگیری در مراسم پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی که در مرقد امام راحل برگزار شد، افزود: بنا داشتم پس از پایان مسئولیت دولتی؛ خودم، حداقل تا پابان امسال، سخنرانی و مصاحبه نداشته باشم اما به دلیل علاقه به آیت الله هاشمی و بیت ایشان تصمیم گرفتم سکوت را کنار بگذارم.

وی گفت: در دی ۹۵ به صورت بسیار ناباورانه‌ای خبر ارتحال آیت‌الله هاشمی که استوانه نظام بود؛ داده شد. هنوز از این حادثه عبور نکرده بودیم که در دی ۹۸ سردار عزیز و ملی ما سردار سلیمانی با ترور ناجوانمردانه آمریکایی‌ها در بغداد به شهادت رسید.

 

*آیت الله هاشمی روستازاده‌ای بود که با سادگی و صمیمت،

پیش از انقلاب به شهر آمد و برخورد او با افراد همین سادگی و صمیمیت را نشان می‌داد

*مردم منتظر بودند؛ امیرکبیر دیگری پا به میدان بگذارد و مشکلات آنان را رفع کند

*هاشمی رفسنجانی در زمانی کتاب امیرکبیر مبارزه با استعمار را نوشت که در آن تمام حرص و ولع یک فرد برای توسعه و پیشرفت ایران را نشان می‌داد

 

در مراسم تشییع آقای سلیمانی در کرمان عده زیادی از هموطنان جان باختند و در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی جمع دیگری از نخبگان ملت ما جان خود را از دست دادند که به همه آنان تسلیت عرض می‌کنم.

جهانگیری یادآور شد: همچنین برخی از مردم در سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و فارس شاهد وقوع سیل بودند که امیدوارم با همت دولت هرجه زودتر وضع این مردم سامان پیدا کند.

معاون اول دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه هاشمی رفسنجانی توان مدیریتی همه جانبه در کشور داشت، گفت: او روستازاده‌ای بود که با سادگی و صمیمت، پیش از انقلاب به شهر آمد و برخورد او با افراد همین سادگی و صمیمیت را نشان می‌داد.

او لحظه‌ای از مسائل کشور مثل ناامیدی، فقر و مشکلات مردم غافل نبود و همواره به این موضوع فکر می‌کرد و اینکه فردی با چنین ویژگی‌هایی به یکی از یاران امام راحل تبدیل می‌شود و زندگی را با مبارزه عجین می‌کند جای تعجب ندارد.

وی با یادآوری تلاش‌های امیرکبیر در دوران قاجاریه، ادامه داد: مردم منتظر بودند که امیرکبیر دیگری پا به میدان بگذارد و مشکلات آنان را رفع کند. هاشمی رفسنجانی در زمانی کتاب امیرکبیر مبارزه با استعمار را نوشت که در آن تمام حرص و ولع یک فرد برای توسعه و پیشرفت ایران را نشان می‌داد.

او زمانی که در جایگاه مسئولیت قرار گرفت هر مدیری که می‌خواست گزارشی از حوزه عملکرد خود به ایشان بدهد آماده بود که سوال‌های هاشمی رفسنجانی از کارآمدی و کارکرد آن برای کشور را پاسخ دهد.

جهانگیری بابیان اینکه هاشمی به مفهوم توسعه تسلط دقیق داشت، افزود: به نظر آقای هاشمی انسان محور توسعه بود و بقیه موارد ابراز این توسعه بود.

او مرحوم هاشمی را همواره حامی حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور دانست و گفت: او به ساخت سدها، راه‌آهن و بندرها و مترو و کارخانه‌های مختلف و در مجموع به توسعه ایران فکر می‌کرد. این افتخاری برای حوزه علمیه و روحانیت است.

آیت‌الله هاشمی پس از ردصلاحیتش به مسئول ستادهای انتخاباتی خود چه گفت ؟ / سخنان جهانگیری با مسئول امنیتی چه بود؟

این فعال سیاسی تاکیدکرد:اگر در همین جنگ اقتصادی،سرمایه گذاری پتروشیمی و فلزات را که با صادرات آنها تحریم فروش نفت را جبران کنیم، نداشتیم تا ارز لازم برای کالاهای اساسی فراهم کنیم چطور می‌توانستیم ارز را تامین کنیم؟ او به دنبال توسعه تعامل‌ها با کشورهای همسایه بود و در زمان دولت خودش به آن عمل کرد و یکی از مهمترین این موارد ارتباطاتی بود که ما با کشورهای منطقه و به ویژه سعودی‌ها برقرار کردیم.

 

*هاشمی هیچوقت در هیچ مقطعی با صندوق رای قهر نکرد

*بنا داشتم پس از پایان مسئولیت دولتی؛ سخنرانی و مصاحبه

نداشته باشم اما به دلیل علاقه به آیت الله هاشمی و بیت ایشان تصمیم گرفتم

سکوت را کنار بگذارم

*من را در سال ۹۶ همین شورای نگهبان تایید کرد و در سال ۱۴۰۰ همین

شورای نگهبان رد کرد

*آیت الله هاشمی؛ افرادی می‌خواهند من را در برابر نظام قرار دهند اما من

هرگز چنین کاری نکردم

*از سال ۹۷ جنگ اقتصادی علیه کشور شروع شد لذا امیدواریم فشارها

از دوش مردم برداشته شود و جامعه به شرایط بهتری برسد

 

وی ادامه داد: هاشمی هیچوقت در هیچ مقطعی با صندوق رای قهر نکرد و تلاش می‌کرد که مردم رای و نظر خود را در حکومت داشته باشند. او همیشه شجاعانه خود را برابر رای مردم قرار می‌داد و ترسی از گرفتن نظر مردم در مورد خود نداشت. ما در سال ۹۲ به هرچیزی فکر می‌کردیم جز اینکه او ردصلاحیت شود. او ردصلاحیت شد و من که مسئول ستادهای انتخاباتی ایشان بودم بعد از این ماجرا خدمت ایشان رفتم و گفتم چه کنیم؟ ایشان به من نکاتی را گفتند که من حس کردم نصحیت‌هایی پدرانه است. ایشان به من گفتند که من همان هاشمی دو روز پیش هستم و نسبتم با نظام همانی است که بود. افرادی می‌خواهند که من را در برابر نظام قرار دهند اما من هرگز چنین کاری نخواهم کرد.

معاون اول دولت دوازدهم با اشاره به عدم احزار صلاحیت خود در سال ۱۴۰۰ یادآور شد: من را در سال ۹۶ همین شورای نگهبان تایید کرد و در سال ۱۴۰۰ همین شورای نگهبان رد کرد. بعد از این ماجرا در سال ۱۴۰۰ یکی از مسئولان امنیتی آمد و با من گفت‌وگو کرد به ایشان گقتم امروز جلسه‌ای دارم و شما بیایید و ببنید که تغییری در رفتار من خواهید دید یا نه. من از کارنامه مدیریتی و اقتصادی خود مطمئن هستم اما این کارها را به نفع مردم و مملکت نمی‌دانم. همان زمان مصاحبه‌ای کردم و خطاب به شورای نگهبان گفتم هر دلیلی که به شما دادند که من را رد کنید، منتشر کنید و هنوز هم بر همان نظر هستم.

جهانگیری با بیان اینکه آقای هاشمی همواره حلقه واسطی در فضای سیاسی کشور بود، افزود: یکی از مسائلی که سیاست‌ورزان باید به آن توجه داشته باشند این است که چقدر منافع ملی کشور را در نظر دارند؟ شرایط امروز کشور شرایط دشواری است. از سال ۹۷ جنگ اقتصادی علیه کشور شروع شد لذا امیدواریم فشارها از دوش مردم برداشته شود و جامعه به شرایط بهتری برسد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری